En güçlü ordu!
Dünya
En güçlü ordu!
Çin, bu yüzyılın ortalarına kadar dünyanın en güçlü ordusuna sahip olmayı hedefliyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dünyada askeri teknolojide yaşanan devrimlere uygun olarak Çin ordusunun teknolojik ve stratejik kabiliyetlerinde sıçramanın şart olduğunu söyledi. Şi, Komünist Parti üyelerine Çin’in birliğine, egemenliğine zarar verecek tüm çabalara karşı çıkmaları çağrısında da bulundu.
Yeni Şafak
Çin ve Rusya en iyi stratejik ortak
Dünya
Çin ve Rusya en iyi stratejik ortak
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarihindeki en iyi dönemi yaşadığını söyledi.

Moskova ziyareti öncesi açıklama yapan Devlet Başkanı Şi; "Çin ve Rusya, birbirinin en iyi stratejik ortağı" ifadelerini kullandı.

AA
Çin'de sınır kaldırıldı: Başkan 'süresiz' görevde
Dünya
Çin'de sınır kaldırıldı: Başkan 'süresiz' görevde
Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için uygulanan 10 yıllık görev süresine ilişkin radikal bir karara imza atıldı. Süre sınırının kaldırılmasını öngören değişiklik teklifi kabul edilirken, görev süresi 2023'te dolacak olan Başkan Şi'nin göreve devam edebilmesinin de önü açıldı.
AA
Çin'den büyük sabai
Ekonomi
Çin'den büyük sabai
Çin'de sürdürülen yolsuzlukla mücadele soruşturmaları, dünyanın önde gelen enerji firmalarını da içine almaya başladı. Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House'un Asya Uzmanı Meidan, "Bu operasyonun sebeplerinin en başında bazı siyasi kadroların tasfiyesi ve kamu iktisadi teşebbüslerinin reformuna karşı direnci baskılama girişimi geliyor" dedi.
AA
Çin'den Hong Kong hükümetine destek
Dünya
Çin'den Hong Kong hükümetine destek
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin yeni Baş Yöneticisi seçilen Pekin yanlısı Carrie Lam ile görüştü. Çin Devlet Başkanı Şi, "Çin, Hong Kong yeni Baş Yöneticisi Lam ve kuracağı hükümeti tamamen destekleyecek" açıklamasında bulundu.
AA
Yeni küresel düzen manifestosu
Dünya
Yeni küresel düzen manifestosu
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Kuşak ve Yol Liderler Zirvesi’ndeki açılış konuşması adeta küresel sistemin yeni yol haritasını çizdi. Batı hegemonyasına karşı alternatif bir seçeneğin önerildiği konuşmada, iş birliği ve dayanışma öne çıkan unsurlar oldu. Şi’nin İslam dünyasına verdiği sembolik mesajlar da dikkatlerden kaçmadı.
Yeni Şafak
Tek yol işbirliği
Dünya
Tek yol işbirliği
Çin Devlet Başkanı Şi ve ABD yeni başkanı Trump, telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülke arası ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Şi, Çin-ABD ilişkilerinde tek doğru seçeneğin iş birliği olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve iki halkın daha fazla somut fayda elde etmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan liderler için verilen yemeğe katıldı
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan liderler için verilen yemeğe katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20'ye ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'in liderler ve eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.