Yunanistan eski Başbakanı Çipras: Mısır ile yaptığımız anlaşma ile Türkiye'ye istediği şeyi verdik
Dünya
Yunanistan eski Başbakanı Çipras: Mısır ile yaptığımız anlaşma ile Türkiye'ye istediği şeyi verdik
Yunanistan hükümetinin Doğu Akdeniz'de hukuki argümanını güçlendirmek adına Mısır ile yaptığı anlaşmaya muhalefetten tepki yağıyor. Yunanistan eski Başbakanı Çipras, "Bu anlaşma bizim argümanlarımızı zayıflattı. Türkiye’ye istediği şeyi verdik" açıklamasını yaptı. Çipras'a göre, Mısır-Yunanistan anlaşması ile 28. meridyenin doğusundaki bölgenin Türkiye'ye ait olduğu Atina tarafından kabul edilmiş durumda.
Yeni Şafak
Yunanistan'da halk sandık başında
Dünya
Yunanistan'da halk sandık başında
Yunanistan'da halk milletvekillerini ve yeni hükümeti belirlemek üzere sandık başına gitti. İlk kez yaz aylarında, aşırı sıcaklar altında yapılan seçimlere katılım oranının düşük kalmasından endişe ediliyor. Yunanistan Başbakanı ve SYRIZA lideri Çipras; "Ülkemizde devrimi ve değişimi gerçekleştiren gençler, hayatları ve ülkenin geleceğiyle ilgili bu kritik kararı başkalarına bırakmasın" dedi.
AA
Avrupalı dostlarımıza
uyarı:  Akdeniz’de aktör olmanın yolu Ankara’dan geçer
Ekonomi
Avrupalı dostlarımıza uyarı: Akdeniz’de aktör olmanın yolu Ankara’dan geçer
Doğu Akdeniz konusunda popülist ve aldatmaya dayalı bir üst dil kullanan Avrupa Birliği, Türkiye’nin hamleleri karşısında adeta sıkışmış durumda. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sözde Münhasır Ekonomik Bölgelerine küresel enerji şirketlerini yönlendirmesi ve Avrupa Birliği’nden açık destek almasına Türkiye’nin cevabı da gecikmedi. Dün Doğu Akdeniz’e gönderilen Yavuz sondaj gemisiyle tekrar hem Güney Kıbrıs’a hem de Avrupa Birliğine açık bir mesaj verilmiş oldu. Prof. Dr. Nurşin Güney, “Geç olmadan Avrupalı dostlarımızı uyaralım” diyerek, “Akdeniz’de aktör olmanın yolu GKRY topraklarını savaş gemisi gibi kullanmaktan veya olmayan paraların PESCO’da (NATO’ya alternatif güvenlik iş birliği) harcanması için plan yapmaktan değil, Türkiye ile akılcı ilişki kurup, Ankara ile akılcı pazarlıklar yapmaktan geçer” açıklamasında bulundu.
Yeni Şafak
Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'e ilişkin yaptırım tehdidi
Dünya
Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'e ilişkin yaptırım tehdidi
Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'nin Kıbrıs Adası açıklarındaki doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin, AB'ye yaptırım talebinde bulunacaklarını belirtti. Çipras; "Güney Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde eğer bir sondaj çalışmasının gerçekleştiği teyit edilirse, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanması dahil doğru kararların alınması sağlansın" ifadelerini kullandı.
AA
Çipras resmen istifa etti: Yunanistan erken seçime gidiyor
Dünya
Çipras resmen istifa etti: Yunanistan erken seçime gidiyor

Yunanistan Başbakanı Çipras, resmen istifa etti. Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, erken seçim yapılana kadar Çipras’ın geçici Başbakanlık yapmasına karar verdi. Çipras, "(Cumhurbaşkanı) Sizden, anayasaya dayanarak meclisi feshedip halkın verdiği yetkiyi yenilemek için erken seçim ilan etmenizi rica ediyorum" dedi.

IHA
Yunanistan erken seçime gidiyor
Dünya
Yunanistan erken seçime gidiyor

Yunanistan Başbakanı Çipras, partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ana muhalefetin önemli farkla gerisinde kalmasının ardından erken seçime gidileceğini açıkladı.

AA
Bir milyon Türk turiste rağmen Türkiye'yi ekonomik yaptırımla tehdit etti
Ekonomi
Bir milyon Türk turiste rağmen Türkiye'yi ekonomik yaptırımla tehdit etti
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin Akdeniz'de haklarını koruyarak doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına karşı çıkarak ekonomik yaptırım tehdidinde bulundu. Ülkesi uzun zamandır büyük bir ekonomik krizde olan Çipras'ın bu çıkışı şaşkınlıkla karşılandı. Son yıllarda Yunan adalarını yılda yaklaşık 1 milyon Türk turist ziyaret ediyor. Bunun yanında özel yat ve tekneleriyle Yunan adalarını dolaşan Türk turistler de adalara ekonomik katkı sağlıyor. Çipras'ın bu çıkışına Türkiye'nin nasıl bir yanıt vereceği merak konusu.
Diğer
Çeviköz gerçek hesap sandı Çipras'ı beğendi
Gündem
Çeviköz gerçek hesap sandı Çipras'ı beğendi
YSK'nın seçiminin ardından mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu'na ABD, AB ülkeleri, 'demokrasi' perdesi altında Türkiye'yi tehdit mesajları gönderen batılı kurum ve kuruluşlarından destek gelmeye devam ediyor. Batılı isimler bu destek kapsamında kendi hesaplarından 'Her şey çok güzel olacak' mesajını paylaşıyor. CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Ünal Çeviköz de Yunan Başbakanı Çipras'a ait olduğunu sandığı bir hesaptan Yunanca atılan 'Her şey çok güzel olacak' mesajını beğendi. Çeviköz'ün bu yaklaşımı İmamoğlu'na destek veren isimlerin nasıl bir çatı altında birleştiğini de gözler önüne serdi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.