Çocuklar okumuyor
Gündem
Çocuklar okumuyor
Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin çocukların okuma kültürü karnesinin zayıf olduğunu belirterek, "Türkiye'nin erken çocukluktan lise son sınıfı kapsayacak şekilde Okuma Kültürü Programı'na acilen ihtiyacı var" dedi. Dünyada ve Türkiye'de en çok masal türünde kitapların okunduğunu söyleyen Şirin, son 15 yılda fantastik kitapların ön plana çıktığını ifade etti.
AA
Çocukları bekleyen kitap tuzağı
Hayat
Çocukları bekleyen kitap tuzağı
Son zamanlarda çocuk kitaplıklarında akılalmaz bir tehlike kendini gösteriyor. Kitap satış platformlarında 'Genç Kız Edebiyatı' olarak yer alan popüler romanlar, içeriğindeki ağır cinsel olay ve durumlarla çocuklarda tamiri mümkün olmayan izler bırakıyor. 13-15 yaş arasına hitap eden bu kitaplar yüz binlerce satış rakamlarına ulaşıyor.
Yeni Şafak
Matematikten
korkmayın
Hayat
Matematikten korkmayın
Matematik, genel olarak bir çoğumuza zor gelen, öğrencilerin korkulu rüyası derslerin başında gelme şampiyonluğunu hiçbir derse kaptırmayan bir ders. Evet biraz zor, biraz korkutucu ve daha emek isteyen bir ders belki ama bir o kadar da gerekli. Peki şimdi size bir edebiyat kitabıyla da matematik öğrenilir desem, matematiği sevdiren edebiyat kitapları var desem ne dersiniz?
Yeni Şafak
Dini içerikli çocuk edebiyatının neresindeyiz
Hayat
Dini içerikli çocuk edebiyatının neresindeyiz
Çocukluk dönemine hitap eden dini içerikli edebi kitaplarda bulunması gereken özellikler neler? Dili, anlatımı ve içeriği nasıl olmalı? Onları diğer çocuk kitaplarından ayırmalı mıyız? Konu dini içerikli çocuk kitapları olunca sorular da artıyor. İşin mutfağındaki yazar, yayıncı, editör ve akademisyenlere geçmişten günümüze dinî içerikli çocuk edebiyatını sorduk.
Yeni Şafak
Kitap çok yerli az
Hayat
Kitap çok yerli az
Çocuk edebiyatı yazarlarından Melike Günyüz, kitap piyasasında çocuk kitaplarının sayısının hızla arttığını söyledi. Günyüz, bu kitaplar arasında kendi kültürümüzden yeterince yararlanarak eserler üretilemediğine dikkat çekti.
Yeni Şafak
Çocuk edebiyatı kültürümüzü yansıtmıyor
Hayat
Çocuk edebiyatı kültürümüzü yansıtmıyor
Çocuk edebiyatını gündemine taşıyan Yeni Şafak Kitap Eki’nin yeni sayısı bugün bayilerde... “Milli çocuk edebiyatımız var mı?” sorusunun peşine düşen ekte, alanının önde gelen isimleri Türkiye’deki çocuk edebiyatını masaya yatırıyor. Uzmanlar, çocuk edebiyatında verilen eserlerin kültürümüzü yeterince yansıtmadığı görüşünde.
Yeni Şafak
“Milli çocuk edebiyatı’nın” neresindeyiz?
Hayat
“Milli çocuk edebiyatı’nın” neresindeyiz?
Merve Akbaş Yerli çocuk kitaplarının sayısı her geçen gün artsa da milli çocuk edebiyatı için aşama kaydettiğimizi söylemek zor. Peki kültürel, yerli veya milli öğelerden beslenen bir çocuk edebiyatına ulaşmak için neler yapmak gerekiyor?
Yeni Şafak
Bestami Yazgan öğrencilerle buluştu
Gündem
Bestami Yazgan öğrencilerle buluştu
Günümüz çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan ve sayısız ödüle layık görülen İhlas Koleji öğretmeni Eğitimci-Yazar Bestami Yazgan, Nevşehir’de düzenlenen söyleşi ve imza gününde öğrencilerle buluştu.
IHA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.