Atama başvuruları 1 Ekim'de başlayacak
Gündem
Atama başvuruları 1 Ekim'de başlayacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne (ÖABT) açılan dava nedeniyle atama yapılamayan coğrafya öğretmenliği kadroları için başvuruları 1-7 Ekim tarihlerinde alacak.
AA
Coğrafya ve tarih ders müfredatı değişiyor
Gündem
Coğrafya ve tarih ders müfredatı değişiyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredat yenileme çalışmalarına devam ediyor. MEB müfredat çalışmaları kapsamında lise kademesinde tüm sınıflar için coğrafya ve tarih taslak öğretim programlarını hazırladı.
AA
Körfez’in yeni hinterlandı
Afrika boynuzu
Hayat
Körfez’in yeni hinterlandı Afrika boynuzu
Afrika Boynuzu, Avrupa ile Uzakdoğu’yu bağlayan deniz yoluna hakimiyeti nedeniyle siyasi ve ekonomik açıdan büyük önemi haizdir. Bu nedenle küresel ve bölgesel güçler Afrika Boynuzu’ndaki liman, askeri ve havalimanlarının işletmesini almak için rekabete girmiş durumda. Körfez ülkelerinin Afrika Boynuzu ile ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel ilişkilerinin tarihsel arka planı bir avantaj olarak gözüküyor.
Yeni Şafak
İslam coğrafyasında Ramazan'da da kan durmadı
Ramazan
İslam coğrafyasında Ramazan'da da kan durmadı
Şiddet olaylarının yaşandığı Müslüman ülkelerinde, ramazan ayının ilk haftasında kan ve gözyaşı aktı.
AA
Dünyadan
ramazan renkleri
Hayat
Dünyadan ramazan renkleri
Mübarek Ramazan ayına günler kaldı. Milyarca Müslüman’ın heyecan içinde beklediği bu ayda her ülkenin kendine has Ramazan geleneği var. Biz de sizin için dünya genelinde Müslümanların Ramazan geleneklerini derledik.
Yeni Şafak
Ürdün'den Araplara safları birleştirelim çağrısı
Dünya
Ürdün'den Araplara safları birleştirelim çağrısı
Ürdün Kralı Abdullah, Araplara bölgede yaşanan krize karşı safları birleştirme çağrısı yaptı. Abdullah, Filistin- İsrail barış sürecindeki çıkmaza son verilmesi çağrısı yaptı.
Diğer
Dünyanın ayıbı
Dünya
Dünyanın ayıbı
İslam coğrafyasında terör örgütleri ve uluslararası güçlerin bombardımanında on binlerce sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 29 bin 878 sivilin ölümüyle Ortadoğu başı çekerken, bu sayının 3’te birini çocuklar oluşturuyor. Esed güçleri ise Suriye’de bir yılda 12 bin 44 sivili katletti.
Yeni Şafak
Akif Emre'nin
objektifinden İslam coğrafyası
Hayat
Akif Emre'nin objektifinden İslam coğrafyası
‘Yolculuk önümde açılan çizgisiz bir defterdir’ diyen gazeteci yazar Akif Emre, 10 yıldan fazla bir zamana yayılan yolculuk yazılarını topladığı “Çizgisiz Defter” de aynı zamanda bu coğrafyalarda çektiği çok sayıda fotoğrafı da eklemişti. Viyana’dan Patana’ya, Rumeli’den İran’a haritaların parçalandığı, sınırların yok olduğu coğrafyadan geçen bir seyyahın bu notları arasında daha önce hiç yayınlanmamış fotoğrafları da vardı. Gezdiği toprakları onun objektifinden gösteren her fotoğrafın bir de hikayesi var.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.