Sümüklü Greta’nın ‘yeşil’ devrimi…
Nedret Ersanel
Sümüklü Greta’nın ‘yeşil’ devrimi…
Önce ‘yeşil’de anlaşalım…Doğanın yeşilinden mi bahsediyoruz, doların yeşilinden mi?..‘Dünya iki temel eşiği atlıyor. Yeşil ve dijital devrimler. Farklı olmakla birlikte bunlar bağlantılıdır”!.. (‘Critical Raw Materials and the Challenge of Climate Crisis in the New Millennium’, 01/10, B. Glosserman, APJJ.)Doğa ve dijital. Bağlantılı. Açılış bu ise.. Eksiği ‘büyük para’dır. Bu üçlünün çocuk ‘mutant’ olur. Bizim için ‘murdar’a denk gelir…İskoçya-Glasgow’da düzenlenen, ‘Birleşmiş Milletler 26’ncı İ...
İklim zirvesinden ne çıktı?
Erdal Tanas Karagöl
İklim zirvesinden ne çıktı?
İskoçya’nın Glasgow kentinde iki hafta devam eden 26. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26) sona erdi. Bu yıl gerçekleşen zirveden çıkan sonuçlar beklentileri karşılamasa da iklim değişikliği ile mücadele konusunda birçok önemli adımlar atıldı. PEKİ İKLİM ZİRVESİNDEN NE SONUÇ ÇIKTI?Bu zirvede özelliklede fosil yakıt üreten bazı ülkeler için, küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altında tercihen 1,5 derece ile sınırlama hedefini canlı tutmak önemli bir sonuç oldu. Ayrıca, kömür kull...
İngiltere'de 2021 gündemini Kovid-19 akaryakıt kuyrukları ve Fransa'yla yaşanan krizler belirledi
Dünya
İngiltere'de 2021 gündemini Kovid-19 akaryakıt kuyrukları ve Fransa'yla yaşanan krizler belirledi
İngiltere'de 2021 yılı gündemini Kovid-19'la mücadele, Fransa'yla yaşanan balıkçılık ve göçmen krizi, Kuzey İrlanda tartışmaları, Başbakanlık'taki yasak Noel partileri ile akaryakıt kuyrukları belirledi, yılın son günlerinde ise Başbakan Boris Johnson'ın siyasi geleceği tartışma konusu oldu.
AA
Yeni enerji ekonomisi
Erdal Tanas Karagöl
Yeni enerji ekonomisi
Dünyada kullanılan enerji kaynakları konusunda önemli değişiklikler oluyor. 19. yy kömür yüzyılı, 20.yy petrol olurken ve 21 yy. ise doğal gaz yüzyılı olacağı beklenirken yenilenebilir enerji kaynaklarına da hızlı geçişin yaşandığı bir dönem oldu.Her yüzyılda bir enerji kaynaklarında önemli değişim yaşandığını göz önünde bulundurduğumuzda, içinde bulunduğumuz yüzyılda bu değişimin hızlandığı ve hem doğal gazın hem de yenilenebilir dediğimiz güneş, rüzgar gibi kaynakların kullanımının arttığını...
BM İklim Değişikliği Konferansı'nda anlaşmaya varıldı
Dünya
BM İklim Değişikliği Konferansı'nda anlaşmaya varıldı
Ülkeler, 26. BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) "hayal kırıklıkları" arasında anlaşmaya vararak, gelecek yılın sonuna kadar 2030 emisyon azaltma hedeflerini güçlendirmeyi kabul etti.
AA
COP26 Glasgow notları
Düşünce Günlüğü
COP26 Glasgow notları
Son 10 yılda ve özellikle pandemi sonrasında, uluslararası sistemdeki aktörler için ikincil olarak önem arz eden iklim değişikliği konuları bireylerin ve devletlerin varoluşlarını belirleyecek en stratejik alanlardan birisi haline gelmiştir. Bazen görünür bazen de görünmez sebeplerle gerçekleşen bu değişim süreci iklim değişikliği konularını 2021 yılı itibarıyla artık bizim ve bizden sonraki kuşakların birincil ve öncelikli gerçekliğine dönüştürmüştür.
Yeni Şafak
Biden'dan Çin'e 'iklim zirvesi' tepkisi: Büyük yanlış yaptınız
Dünya
Biden'dan Çin'e 'iklim zirvesi' tepkisi: Büyük yanlış yaptınız
ABD Başkanı Joe Biden, Glasgow'da yaptığı konuşmada iklim zirvesine katılmayan Çin'e yüklendi. Çin, Rusya ve Suudi Arabistan'ın iklim zirvesine katılmamasını "sorunlu" olarak nitelendiren Biden, "Biz buraya geldik, tüm dünyanın ABD'ye ve liderlik rolüne baktığını düşünüyorum. Buraya katılmamak bilhassa Çin için büyük bir yanlış. Çin, tüm dünyadan insanları etkileme yetisini kaybetti" ifadelerini kullandı.
AA
190 ülke ve organizasyon kömürden çıkış için koalisyon oluşturdu
Ekonomi
190 ülke ve organizasyon kömürden çıkış için koalisyon oluşturdu
İklim değişikliğinin en büyük sorumlusu kömürden çıkış için BM iklim zirvesinde 190 ülke ve organizasyon koalisyon oluştururken aralarında Polonya, Ukrayna, Mısır, Fas, Şili ve Vietnam'ın olduğu 18 ülke kömürü elektrik sistemlerinden çıkaracağına yönelik taahhüt açıkladı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.