Terör örgütü DEAŞ operasyonunda 28 şüpheli gözaltına alındı
Gündem
Terör örgütü DEAŞ operasyonunda 28 şüpheli gözaltına alındı
Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube ekipleri, çatışma bölgelerindeki DEAŞ terör örgütü mensupları ile irtibatlı oldukları, Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliklerinde eylem yapabilecekleri değerlendirilen 33 yabancı uyruklu şahıstan 28’ini düzenlediği operasyonla yakaladı.
Diğer
Ankara'daki DEAŞ operasyonunda 12 şüpheli gözaltına alındı
Gündem
Ankara'daki DEAŞ operasyonunda 12 şüpheli gözaltına alındı
Ankara'da terör örgütü DEAŞ ile irtibatlı oldukları tespit edilen 15 yabancı uyruklu zanlıdan 12'si, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.
DHA
“Patlayıcı” dedikleri,  “Su Bidonu” çıktı!
“Patlayıcı” dedikleri, “Su Bidonu” çıktı!
29 AĞUSTOS 2021: ABD’nin Afganistan’dan çekilişinin bir gün öncesindeyiz…ABD, Kabil Havalimanı’nın yakınlarında gerçekleştirdiği İHA saldırısıyla “IŞİD elebaşı terörist” dediği bir STK çalışanını vurdu!Zemari Ahmedi adlı Elektrik Mühendisi, California merkezli yardım ve lobi kuruluşu NEI’ın bünyesinde çalışıyordu.Ahmedi, evinin bahçesine girdiği sırada, İnsansız Hava Aracı saldırısıyla hayatını kaybetti.O kahpe Amerikan saldırısında, 7’si çocuk 10 sivil de katledildiler.Nedir?Kandan beslenenler,...
Türkiye'ye yönelik saldırı hazırlığındaki DEAŞ'lı Halep'te yakalandı
Gündem
Türkiye'ye yönelik saldırı hazırlığındaki DEAŞ'lı Halep'te yakalandı
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) istihbaratıyla, terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye'ye yönelik bombalı saldırı hazırlığında olduğu öğrenildi. Terör örgütü DEAŞ üyesi Suriyeli Semir el Hamid, güvenlik güçlerince yakalandı.
Terörist kullanılacak olan patlayıcıları gömdüğünü itiraf etti. Yeri belirlenen patlayıcılar ele geçirildi.
DHA
Burkina Faso’da katliam: En az 30 kişi hayatını kaybetti
Dünya
Burkina Faso’da katliam: En az 30 kişi hayatını kaybetti
Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da yer alan Hantoukoura köyüne gerçekleştirilen saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti. Köyde bulunan bazı dükkanları da ateşe veren saldırganlar bir sağlık merkezini ise yağmaladı.
IHA
Kırmızı bültenle aranan DEAŞ üyesi Suriye sınırında yakalandı
Gündem
Kırmızı bültenle aranan DEAŞ üyesi Suriye sınırında yakalandı
Kırmızı bültenle aranan DEAŞ üyesi terörist, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı hudut birliklerince, yurda girmeye çalışırken Suriye sınırında yakalandı.
AA
ABD utanmaz ki
ABD utanmaz ki
Bakar mısınız şu Amerika’nın yaptığına!Sudan’a haraç kesiyor.Kafasına göre “Teröre destek veren ülkeler” listesi yapmış…“Para verirsen seni o listeden çıkartırım” diyor.Ne yapsın gariban Sudan?El mecbur, sudan sebeplerle de olsa, veriyor 335 milyon doları, kurtuluyor.*Amerika dediğimiz, ABD elbette.Terörün bir numaralı destekçisi.Keyfince hazırladığı terör listesini ticaret kapısı hâline getirmiş.Bir de kılıf uydurmuş: ‘Tazminat’Neyi tazmin ediyorsun, sen kimsin, hangi hakla?Diyecek kimse yok ma...
Libya’da toplu mezarlar, savaş suçları ve suç ortaklarının hesabı
Libya’da toplu mezarlar, savaş suçları ve suç ortaklarının hesabı

Libya’da darbeci Hafter’i siyasi süreçte bir taraf olarak empoze etmek isteyenler aslında baştan beri onu silahlandırıp sahaya süren ve meşru hükümete karşı darbe yaptırmaya çalışanlar. Onlar için Hafter sadece Libya’daki aşağılık hesaplarının, Libya topraklarına ve kaynaklarına haksız yere el koymak için kullandıkları bir maşadan ibarettir. Ama bir hikaye içinde onlara bir sürü şey söyleme imkanı veren bir maşa işte. Hikaye şu: Hafter bölünmüş Libya içinde milli orduyu temsil ediyor ve o da Batı’da yönetimi ele geçirmiş teröristlere karşı mücadelede bizden yardım istiyor, biz de yardım ediyoruz.

- Kimmiş teröristler?

- Libya’daki meşru yönetim.

- Terörle ne alakaları var? Bunlar bilakis DAEŞ teröristlerini bölgeden süpürmüş olan ve aynı zamanda uluslararası toplum tarafından da meşruiyeti kabul edilen yegane hükümet. Bunlara nasıl terörist diyebilirsiniz, hem siz kimsiniz?

- Yerseniz.

Bu kadardır darbecilerin kedilerini açıklaması. Uysa da uymasa da bu hikaye şimdiye kadar BAE, Rusya, Fransa ve Mısır tarafından bütün güçleriyle destekleniyor olduğu için Libya halkına ve bütün uluslararası topluma emrivakiyle kabul ettirilebiliyordu. Uluslararası toplum ve dünya düzeni, yani sözümona sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli olarak itiraz ettiği o 5’li yapı içinde kurtların yapamayacağı bu paylaşıma itiraz eden çıkmıyordu.

Ta ki, Türkiye devreye girinceye kadar. Vaka, Türkiye baştan beri bu paylaşımı, bu dayatmayı kabul etmiyordu. Libya’ya darbe yoluyla sokulmaya çalışan bu işgali görüyor ve razı olmuyordu. Zamanı geldi ve Türkiye sözünü söyledi. Türkiye’nin sözünün üzerine şu anda kimsenin söyleyebileceği bir söz yok.

Bakmayın konuşanlara, konuşulanlara. Hiç kimsenin şu anda sözünün hiç bir hükmü ve kıymeti yok. Sisi’nin arkasındaki güçlerin sözcülüğünü yaparak sarf ettiği sözler kara mizah örneği olarak konuşuluyor bütün Arap dünyasında. “Türkiye’nin Libya’da tehlikeli bir oyun oynadığını” söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a cevabı Bloomberg’de yazan Bobby Gosh “Türkiye, Macron’un Hayallerini Suya Düşürdü” başlıklı yazısıyla verdi. Esasen Macron’un Libya’da Türkiye’den soracağı bir hesap yok, bilakis hem Türkiye’ye hem de öncelikle Libya halkına ve bütün insanlığa vereceği bir hesap var.

Sadece onun değil. Bugün Hafter’in arkasında duran herkesin vereceği bir hesap var. “Sizin Libya’da ne işiniz var?” sorusunu da şimdilik erteliyoruz. Desteklediğiniz, oradaki varlığınızın meşruiyetini dayandırdığınız baltacınız, darbeci Hafter’in işlediği savaş suçlarının hepsinin hesabı teker teker kayda geçiyor.

Hafter’in Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından kurtarılan bölgelerde şimdilik tespit edilen 11 toplu mezar var. Bu toplu mezarlarda sivil insanların işkenceyle öldürüldükleri ve bazılarının diri diri toprağa gömüldüğüne, bazılarının ellerinin arkadan bağlı olduğuna dair açık tespitler var. Yanısıra sivillerin evlerine dönüşünü engelleyen tuzaklanmış mayın ve el yapımı patlayıcılar (EYP) tespit edildi ve bunlar Türkiye desteğiyle UMH güçleri tarafından temizlendi ama bu EYP’lerle çok sayıda sivil insan öldü ve yaralandı.

Libya Mayın ve Savaş Kalıntılarını Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, şimdiye kadar Hafter milislerinin tuzakladığı mayın ve EYP’ler nedeniyle meydana gelen 57 patlamada, aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 39 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Danimarka Mayın Temizleme Grubu’nun Libya Direktörü Liam Kelly de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Savaş nedeniyle 400 binden fazla sivil yerinden edilmiş durumda ve bunların birçoğu mayınlar nedeniyle evlerine dönemiyor.” dedi.

Mayın ve EYP’lerin Trablus güneyindeki birçok semti içine alan geniş bir bölgede bulunduğuna dikkati çeken Kelly, “Bunlar arasında, anti-personel ve anti-tank mayınları, roketler, füzeler, havan topları, havadan atılan ancak patlamayan mühimmatlar ve patlayıcı düzenekler gibi çok çeşitli patlayıcılar bulunuyor” bilgisini vermiş.

Bu bilgiler, Libya’daki Mısır, Rusya, Fransa ve BAE’nin zaten izah edemedikleri ve edemeyecekleri varlığına bir de ciddi savaş suçu ortaklığını da açıkça gösteren bilgiler.

Daha önceki bir yazımızda şu soruyu sormuştuk: Bu ülkelerin herhangi biri Libya halkı için veya Libya’nın güvenliği ve huzuru için herhangi bir vaatte mi bulunabiliyor mu? Buyursunlar ortaya koysunlar. Ama koyamazlar. Açıkça görünen gerçek, ortadaki siyasi krizi dolayısıyla bir güvenlik zafiyeti olan bir ülkenin bu zayıf durumundan yararlanarak onu vahşice yemeye çalışmalarıdır.

Sadece bu yaklaşım bile ne kadar sorunu olsa da bugünün uluslararası ilişkiler düzeni açısından bile açık bir suçtur.

Libya’da oluşan yeni durum artık eşit taraflar arasında bir siyasi müzakere konusu değil, suçlu darbecilerin, işgalcilerin ve insanlığa karşı suçluların Libya topraklarında enselenerek uluslararası yargı önüne çıkarılması sürecidir.

Hiç kimse endişe etmesin, Libya halkının meşru temsilcisi olan hükümetinin davetiyle Libya’da bulunan Türkiye bu davanın da takipçisi olacaktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.