Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz milletimizle beraber yürüdük, 15 Temmuz gecesi darbeyi ve darbecileri bitirdik
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz milletimizle beraber yürüdük, 15 Temmuz gecesi darbeyi ve darbecileri bitirdik
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili şunları söyledi: 'FETÖ terör örgütü mensuplarına kahramanca karşı koyarken şehit edilen 251 vatandaşımıza Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Milletimiz tarihin en büyük imtihanlardan biri hamdolsun alnının akıyla vermeyi başarmıştır.Uçağa, helikoptere, tanka sadece kalbindeki imandan aldığı güçle karşı koyan milletimiz gün ağarmadan darbecileri hüsrana uğratmıştır. Biz, milletimizle beraber yürüdük, milletimizle beraber o gece (15 Temmuz) darbeyi ve darbecileri bitirdik' dedi.

AA
Yeni Şafak direniş noktalarında
Gündem
Yeni Şafak direniş noktalarında
15 Temmuz'da destansı mücadeleye sahne olan dört noktada milli direnişin izini sürüyoruz. Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ve Yeni Şafak Editörü Taha H. Karagöz, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Saraçhane ve Atatürk Havalimanı'nda o gecenin tanıkları ile şanlı direnişi konuşuyorlar.
Yeni Şafak
15 Temmuz şehidinden ailesine kanlı gözlüğü kaldı
Gündem
15 Temmuz şehidinden ailesine kanlı gözlüğü kaldı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ettiği Mehmet Güder'in ailesi, şehidin öldürüldüğü gece kullandığı ve şehidin kanına bulanmış gözlüğünü hatıra olarak saklıyor.

Vatan Caddesi'nde helikopter içerisinde bulunan darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu Mehmet Güder kafasına isabet eden kurşunla olay yerinde şehit oldu. Şehit edilen Mehmet Güder, vefatının 4. yılında ailesi, ailesi tarafından özlemle anılıyor.

AA
Yeni Şafak'ın 15 Temmuz Dijital Kütüphanesini 1.3 milyon kişi ziyaret etti
Gündem
Yeni Şafak'ın 15 Temmuz Dijital Kütüphanesini 1.3 milyon kişi ziyaret etti
FETÖ’nün ihanetini Türkiye’ye ilk olarak duyuran Yeni Şafak, tarihi bir çalışmayla 15 Temmuz'un dijital kütüphanesini oluşturmuştu. Darbe girişiminin ilk 48 saati, 252 şehidin şanlı direnişi, söyleşiler, itiraflar, yüzlerce özel video, fotoğraf galerisi ve dosyadan oluşan dev çalışma okurlardan da yoğun ilgi gördü. Üç yıl önce yayına giren dijital kütüphaneyi 1.3 milyon kişi ziyaret etti. Kütüphaneye çok sayıda ülkeden de giriş yapıldı. Türkiye'den sonra en fazla giriş Almanya, ABD ve Hollanda'dan gerçekleştirildi.
Yeni Şafak
FETÖ'nün yeniden yapılandığı gaybubet evlerinde 25 şüpheli yakalandı
Gündem
FETÖ'nün yeniden yapılandığı gaybubet evlerinde 25 şüpheli yakalandı
15 Temmuz darbe girişimimin ardından FETÖ'nün yeniden yapılanmak için kurduğu gaybubet evlerine bu sabah yapılan eş zamanlı operasyonla 25 FETÖ'cü yakalandı. Operasyonlarda çok sayıda materyal ile yüklü miktarda para ele geçirildi.
DHA
Kahraman 15 Temmuz şehitlerimizin yürekleri sızlatan hikayaleri
Gündem
Kahraman 15 Temmuz şehitlerimizin yürekleri sızlatan hikayaleri
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden tam dört yıl geçti. 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızan ve kendilerine "Yurtta Sulh Konseyi" diyen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu vatan hainleri, darbe yapmaya çalıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara inen Türk halkı, cesaretiyle, canı pahasına ülkesini ve bağımsızlığını korudu. Binlerce kişi vatan millet aşkıyla meydanlara çıkıp FETÖ askerlerine göğsünü siper etti. İhanet girişimi, kahraman halkın direnişi sayesinde başarısızlıkla sonuçlandı. İşte 15 Temmuz'da vatan uğruna canını feda eden şehitlerin gözyaşlarına boğan hayat hikayeleri...
Yeni Şafak
Türk milleti 15 Temmuz gecesi meleklerle birlikte darbeci FETÖ’cülere direndi ve başardı; hamdolsun*
Türk milleti 15 Temmuz gecesi meleklerle birlikte darbeci FETÖ’cülere direndi ve başardı; hamdolsun*

“Medeniyetler Çatışması” kavramının mucidi Samuel Huntington’un dergisi Foreign Policy, 2016 yılının 15 Temmuz’undaki FETÖ’cü darbe ve işgal girişimiyle ilgili aynen şöyle yazmıştı: “Başarılı darbenin ilk kuralı olan hükümetin başını ele geçirme ya da öldürmeyi gerçekleştirmediler.”

Edward Luttwak imzalı yazıda şunlar da vardı: “Erdoğan’ı, taraftarlarına darbeye direniş çağrısı yapabilecek şekilde boşta bıraktılar.”

Yani?

Yanisi FETÖ’cü darbeciler “Erdoğan’ı infaz etmedikleri için başarılı olamadılar!”

Aynı dergide bir başka yorum daha vardı. Amerikalı emekli bir asker, “Eğer darbe başarılı olsaydı İslâmcılar kaybedecek ve biz kazanacaktık” diyor.

Yine 15 Temmuz’dan hemen sonra bir Amerikalı üst düzey komutan, “Partnerlerimizin çoğu şu an içeride” diyerek Amerika’nın en azından bir kanadının bu girişimin arkasında olduğunu ifşa ediyordu.

4 YIL ÖNCE TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI

4 yıl önce 16 Temmuz sabahı güneş doğduğunda Ülke tv’deki yayına bir nefes almak için ara vermiştik. Odama girmiş, kafamı ellerimin arasına almış ve “Rabbim kâbus muydu, yoksa gerçek mi” diye mırıldanmıştım. Kendime geldiğimde yaşadıklarımızın gerçeğin ta kendisi olduğunu idrak ettim. FETÖ’cü alçaklar ve onların arkasındaki güç, kapkara bir gece olarak kurgulamıştı o geceyi... Ama Rabbimiz’in yardımı ve milletimizin direnişi, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğiyle o gece hamdolsun apaydınlık bir sabaha doğduk.

Şehitlerimizin bir kısmının naaşı hâlâ yerdeydi. Üzerlerine örtülen bayrağımızın rengi ile şehitlerin kanı birbirine karışmıştı. Ve onların şehadeti, Türkiye’yi işgale kalkışan, bölmeye yeltenen, meşru iktidarı alaşağı etmeyi düşünen, iç savaş hesapları yapan kim varsa hepsinin hesabını kursaklarında bıraktı.

Tam 4 yıl önce, Türk milleti “Darbeye çıplak elleriyle direnen millet” olarak tarihe geçti.

15 Temmuz darbe ve iç işgal girişimi FETÖ’cü alçaklar tarafından yapıldı. Arkasında çokuluslu bir şebeke vardı. FETÖ’yü kullanan güç hâlâ Türkiye’ye diz çöktürmek için türlü türlü operasyon çekiyor. Ne var ki Türkiye en son koronavirüs pandemisinde olduğu gibi dünyaya örnek olacak olağanüstü başarılara imza atıyor. Bir de üstüne Ayasofya’yı yeniden cami olarak açarak bağımsızlık yolunda büyük bir adım atıyor.

HER BİRİMİZİN ÇOCUKLARIMIZA TORUNLARIMIZA ANLATACAK DESTANIMIZ VAR

O gece 251 kahramanımız şehit düştü. 2 binin üzerinde insanımız gazi oldu. Ama...

Her birimizin iftiharla, gururla göğsümüzü gere gere çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız kahramanlık hikâyelerimiz oldu. Mesela benim hisseme o gecenin kutlu sesi “Ezanlar ve selâlar okunsun!” çağırısını televizyon ekranından yapmak düştü.

Kapkara kurgulanan gece Allah’ın inayetiyle apaydınlık bir sabaha dönüştü.

Ellerinde Türk bayrağı, binlerce insanımız tankların üzerinde, kışlaların önünde, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, Çengel’de, Vatan Caddesi’nde, Saraçhane’de, Gölbaşı’nda, Külliye’de, Genelkurmay önünde, Emniyet’te nöbetteydi.

Rabbimiz’in her birimizin kalbine “üflediği” ruh ile Türk milleti meseleye el koydu.

F-16’ya levye fırlatan, tankın altına yatan, tankın egzozuna tişört tıkayan, kurşunlara göğsünü siper eden bir millet olarak tarihe geçtik.

Kolunu tankın paletine kaptırsa da direndi. Bacağını G-3 mermisi parçalasa da mücadeleyi bırakmadı. Arkadaşını şehit verse de o, bayrağı yere düşürmedi.

Bu millet 15 Temmuz gecesi sabaha kadar meleklerle birlikte darbecilere karşı yiğitçe vuruştu. Kazandı..!

15 TEMMUZ MİLAT OLDUĞU KADAR KÖKLERE DE DÖNÜŞTÜR

15 Temmuz bir milattır. 15 Temmuz’un ruhu Cumhur İttifakı’nı doğurmuştur.

16 Nisan referandumunu ve 24 Haziran seçim sonuçlarını getirmiştir. Ayasofya’nın cami statüsüne tekrar kavuşması da 15 Temmuz’un bir sonucudur.

Yarın 15 Temmuz’un 4’üncü yıl dönümü.

O gece aslanlar gibi vuruşan tüm yiğitlerimizi selamlıyorum. O gece şehit düşenlerimizin ruhaniyetlerini tazim ile anıyor, rahmet diliyorum.

Ülke Tv’den yaptığımız “Ezanlar okunsun, selâlar okunsun!” çağrımıza uyup camilerden, minarelerden ezan okuyan, selâ veren tüm din görevlilerimizi selamlıyorum.

Ezan ve selâları kulaklarında duyan ve o çağrıya uyan “ölümüne, ölümüne” diyerek meydanlara koşan bu milletin bir evladı olduğum için Rabbim’e hamd ediyorum.

*İlgilisine not: Bu yazı her 15 Temmuz’da bazı ekleme ve çıkartmalarla inşallah bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hep yayınlanacaktır.

YAŞ öncesi FETÖ kumpasları: Kendine düşman gördükleri subayları itibarsızlaştırmak için iftiralara başvuruyorlar
Gündem
YAŞ öncesi FETÖ kumpasları: Kendine düşman gördükleri subayları itibarsızlaştırmak için iftiralara başvuruyorlar
15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle TSK’daki varlığı büyük darbe gören FETÖ, geride kalan kriptolarıyla eski günlerini yeniden dizayn etmenin hesabı içine girdi. FETÖ, yaklaşan YAŞ öncesi 15 Temmuz gecesi direnen subayları hedef almaya başladı.Örgüt, kendinden olmayanlara sahte hesaplar üzerinden iftiralar atıyor, bu isimler hakkında isimsiz ihbar mektupları ve ispiyonculukla disiplin soruşturmaları açtırmak istiyor. İtibar suikastı işleri, FETÖ’cü olduğu bilinmesine rağmen kayrılan çok yakınlarındaki astsubaylara yaptırılıyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.