Denizcilik eğitimine yapay zeka desteği
Gündem
Denizcilik eğitimine yapay zeka desteği
Yapay zeka teknolojilerinin denizcilik ortamında kullanımıyla ilgili İngiltere’de düzenlenen konferansta konuşan BM Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Danışma Kurulu Üyesi Enver Yücel, “Uzaktan eğitim sistemini daha da geliştirmek için kendi yapay zeka platformlarımızı geliştireceğiz” dedi.
Yeni Şafak
Denizcilik lisesinde şok: Balık ağına sarılı ceset bulundu
Gündem
Denizcilik lisesinde şok: Balık ağına sarılı ceset bulundu
Beşiktaş'ta Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin iskelesinin altında balık ağına sarılı 50 yaşlarında bir erkeğe ait ceset bulundu. Olay yeri inceleme çalışmalarının ardından cansız beden, kimlik bilgilerinin tespit edilmesi ve ölüm sebebinin öğrenilmesi amacıyla otopsisi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.
DHA
Denizcilikte tam yol ileri
Ekonomi
Denizcilikte tam yol ileri
Türkiye, büyüyen deniz ticaret filosuyla yük ve yolcu sayısını her geçen yıl artırıyor. 2023’te “lider denizci ülkeler” sınıfına girmek için yatırımlara hız verilirken, “3 Denizde 3 Büyük Liman Projesi” kapsamında İzmir-Çandarlı, Zonguldak-Filyos ve Mersin-Taşucu konteyner limanları yapılıyor. Denizcilikte sağlanan ÖTV’siz yakıt desteği de 7,2 milyarı buldu.
Yeni Şafak
Kayıp
iskelelere
batan
gemilere
doğru
Hayat
Kayıp iskelelere batan gemilere doğru
Denizcilik Bankası T.A.O.’nun eski Genel Müdürü merhum Celalettin Erol’un oğlu Reşit Mehmet Erol’un bağışlarıyla İstanbul’da “Seyr-i Sefain İdaresi’nden Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne” adlı sergi açıldı. Fotoğraf sanatçısı Stefano Benazzo’nun “Bellek Görevi:Gemi Enkazları” sergisi ise Ankara’daki Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilir.
Yeni Şafak
Taşucu Tersanesi yeniden gündemde: İstihdam rekoru kırarız
Ekonomi
Taşucu Tersanesi yeniden gündemde: İstihdam rekoru kırarız

Milli Güvenlik Kurulu'nun 1994 yılında aldığı karara rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen Taşucu Tersanesi'ne ilişkin yaşananları Yeni Şafak iki gündür yayımladığı haberlerle okuyucusuyla buluşturdu. Dizinin üçüncü ve son bölümünde, tersanenin kurulması durumunda ülkemiz ekonomisine ve denizcilik sektörüne nasıl etkileri olacağı sorusuna yanıt aradık. Sektörün uzmanlarına göre son yıllarda sürekli yükseliş içinde olan Türk denizcilik sektörü, Mersin'e bir tersane açılmasıyla altın çağını yaşayabilir. Atılacak bu adamın ülkemize doğrudan yüz milyonlarca dolarlık döviz girdisi sağlamasının yanı sıra binlerce yeni istihdam sağlayacağı üzerinde duruluyor.

Yeni Şafak
Savunmada sanayisinde Malezya ile 10 imza atıldı
Ekonomi
Savunmada sanayisinde Malezya ile 10 imza atıldı
Türk savunma sanayisi firmaları, LIMA 2019'da çeşitli alanlarda bilgi paylaşımı, teknoloji transferi ve ortak üretime yönelik olarak Malezyalı şirket ve kuruluşlarla 10 mutabakat metni imzaladı. Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Kavakcı, "Malezya ile münasebetlerimizde çok özel günlerin arifesindeyiz diye müjdeleyebiliriz. Türkiye'nin savunma sanayisinde almış olduğu mesafenin farkındalar ve bunu çok şaşırarak, memnuniyetle seyrediyorlar. Burada İHA'larımızı, SİHA'larımızı gururla anlatabiliyoruz" dedi.
AA
Kayıp denizcileri arama çalışmaları durduruldu
Dünya
Kayıp denizcileri arama çalışmaları durduruldu
Rusya’nın Kerç Boğazı açıklarında yanan 2 geminin söndürme çalışmaları ve denizcilerin arama çalışmalarının durdurulduğu açıklandı.
IHA
3 gemisine el konulan Türk şirket davayı kazandı
Ekonomi
3 gemisine el konulan Türk şirket davayı kazandı
Cezayir Denizcilik Bakanlığı ile anlaşması olmasına ve tüm izinleri almasına rağmen 2009 yılında teknelerine el konulan, personeline altışar yıl hapis cezası verilen ve 70 milyon avro para cezası kesilen Akua Group AŞ, 9 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.