MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya mesajı: Artık tüm hesapları bozacağız
Gündem
MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya mesajı: Artık tüm hesapları bozacağız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Ayasofya mesajı geldi. Bahçeli açıklamasında, "Vakıf malı olan Ayasofya’nın, vakfiyesine muvafık şekilde cami olarak kullanılması milletimizin uzun yıllardır hasreti ve beklentisidir. Aynı zamanda eşsiz bir mimarlık ve sanat abidesi olan Ayasofya’nın ibadete açılması inanç haklarımızın mecburi bir gereğidir. Aksi bir iddia ve ileri sürülecek ifade hükümsüz ve temelsizdir. Artık söz dinleyen değil sözü dinlenen, üzerinde hesap yapılan değil hesapları bozan bir ülke gerçeğine herkes alışmalı, buna saygı duymalı, sonuçlarına hazır olmalıdır" dedi. Bahçeli, "Küstah bir dille, 'Türkler Ayasofya’yı ibadete açmaya cesaret edemezler' diyen Yunanistan Başpiskoposu, bundan sonra ağır bir mahcubiyet ve mağlubiyet travmasına gömülecek, nifak saçan ağzını bıçak bile açamayacaktır" ifadelerini kullandı.
DHA
MHP Lideri Bahçeli'den Ayasofya Camii açıklaması: Bugün tarihi bir gün!
Gündem
MHP Lideri Bahçeli'den Ayasofya Camii açıklaması: Bugün tarihi bir gün!
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Bahçeli, yaptığı açıklamada, "Ayasofya'nın kapıları hamdolsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır. Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir.İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir. İrade milletin, karar hukukundur" ifadelerini kullandı.
AA
Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro önce 'basit bir grip' dedi koronavirüse yakalandı şimdi ise yerli halk için salgın yardımını veto etti
Koronavirüs
Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro önce 'basit bir grip' dedi koronavirüse yakalandı şimdi ise yerli halk için salgın yardımını veto etti
Dünyayı etkisi altına alan ve 500 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü 'basit bir grip' olarak nitelendiren Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, yaptığı ilginç tutumuna bir yenisini ekledi. Ülkedeki yerli toplulukların "aşırı savunmasız durumda gruplar" olduğunu belirten bir yasayı onaylayan Bolsonaro, yasanın, yerlileri Kovid-19'a karşı korumayı amaçlayan birçok maddesini ise veto etti.
AA
CHP lideri PKK’nın gölgesine sığındı: Atatürk’ün kemiklerini sızlatan bu şahsın devirdiği çamlar haddi ve hududu çoktan aşmıştır
Gündem
CHP lideri PKK’nın gölgesine sığındı: Atatürk’ün kemiklerini sızlatan bu şahsın devirdiği çamlar haddi ve hududu çoktan aşmıştır
MHP lideri Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ilişkin sert konuştu: Kılıçdaroğlu, PKK’nın gölgesine sığınmıştır. Kambur atılmalı, CHP’nin rotası başkent Ankara istikametine döndürülmelidir. Atatürk’ün kemiklerini sızlatan bu şahsın devirdiği çamlar haddi ve hududu çoktan aşmıştır
Yeni Şafak
Yaşar Okuyan'dan Bahçeli'ye tehdit: Bu lafları sana yedireceğim
Gündem
Yaşar Okuyan'dan Bahçeli'ye tehdit: Bu lafları sana yedireceğim
Eski Bakan Yaşar Okuyan katıldığı bir programda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi tehdit etti. Okuyan, Bahçeli'nin 'Sosyal medya artık taşınması imkansız bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. İnsan şerefine, insan namusuna, insan haysiyetine envai çeşit saldırganlığı provoke eden sosyal medyanın, bu haliyle varlığı, akla, ahlaka ve insani değerlere tamamen aykırıdır. Bu konuda iktidar meclise kanun teklifi verdiğinde şimdiden ilan ediyorum. Destek vereceğim' ifadelerini canlı yayında izleyicilere göstererek 'Bu lafları sana yedireceğim' dedi.
Diğer
Mecelle ve iş ahlakı
Mecelle ve iş ahlakı

Mecelle, Tanzimat Fermanı ile açılan dönemin en önemli kanunu ve Osmanlı modernleşmesinin en önemli anıtlarından biri.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yarım yüzyılında şer’i mahkemelerde hukuki dayanak olarak kullanılmış.

Bir giriş 16 bölümden oluşuyor ve 1851 madde içeriyor.

Anayasa olarak birçok ülkede uzun süre uygulanan Mecelle Vikipedi’de şöyle anlatılıyor.

Türk Medeni Kanunu’na ek olarak çıkarılan 864 sayılı Tatbikat Kanunu’nun 43. maddesiyle 4 Ekim 1926’da Mecelle yürürlükten kaldırılmış.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Mecelle, devletlerin çoğunda kalıcı bir etki bırakmış.

Mecelle, etkili, tutarlı ve yerinden edilmesi zor olduğu için çoğu yerde uzun süre devam etmiş.

Yürürlükte kalan ülkeler:

Türkiye’de 1926’ya kadar,

Arnavutluk’ta 1928’e kadar

Lübnan’da 1932’ye kadar

Suriye’de 1949’a kadar

Irak’ta 1953’e kadar

Kıbrıs’ta 1960’lara kadar

Filistin ve daha sonra İsrail’de resmi olarak 1984’e kadar.

Mecelle, Ürdün ve Kuveyt’te de medeni hukukun temelini oluşturmuş.

**

99 genel hukuk ilkesini içeren giriş bölümünden sonra Mecelle şu konulara değiniyor:

Büyu, İcar (kira), Kefalet, Havale, Rehin, Emanet, Hibe, Gasp ve İtlaf, Hacir, İkrah ve Şuf’a, Enva-ı Şirket (ortaklık çeşitleri), Vekâlet, Sulh ve İbra, İkrar (borcu kabul etme), Dava, Beyyinat ve Tahlif (kanıt ve delil), Kaza (yargı).

**

Mecelle’nin hazırlanış serüveni de şöyle;

1868’de sadrazam Âli Paşa, Abdülaziz’e sunduğu ünlü reform tasarısında Fransız Medeni Kanunu’nun aynen çevrilerek benimsenmesini önermiş, hatta çeviri için bir komisyon kurulmuştu.

Ancak aynı yıl bu projeden vazgeçilerek, İslam medeni hukukunun derlenip modernleştirilmesi fikri ağırlık kazandı.

Adliye Nazırı ve eski Meclis-i Ahkâm-ı Adliye Reisi Ahmet Cevdet Paşa başkanlığında yedi kişilik bir heyet bu işle görevlendirildi.

Cevdet Paşa, batı ve doğu kültürlerine eşit derecede vakıf bir devlet adamı ve düşünce adamı olarak biliniyordu.

**

Eserini önemini biraz daha yakından anlamak için Mecelle’nin ilk 99 hükmünden bazı örneklere yer verelim:

* Beraat-ı zimmet asıldır. Borçlu olmamak asıldır. Borç ileri süren, ispatla mükelleftir.

* Def’-i mefasid celb-i menafiden evladır. Zararı yok etmek, fayda sağlamaktan iyidir.

* Ezmanın tağayyürü ile ahkâm tağayyür eder. Zaman değişince hükümler de değişir.

* Ukudda itibar makasıt ve maaniyedir, elfaz ve mebaniye değildir. Sözleşmenin amaç ve anlamı göz önüne alınır, söz ve yazılışı değil.

* Şekk ile yakin zail olmaz. Kuşku, kesin bilgiyi gidermez.

* Kadim kıdemi üzere terk olunur. Eskiden varolanın (yeni bir etken ortaya çıkmamışsa) aynen devam ettiği varsayılır.

* İçtihat ile içtihat nakzolunmaz. İçtihat içtihatla bozulmaz.

* Zarar-ı ammı def için zarar-ı hass ihtiyar olunur. Özel zarar, genel zarara tercih edilir.

* Alması memnu olan şeyin vermesi dahi memnu olur. Alması hukuka aykırı olanın vermesi de hukuka aykırıdır.

* Beynel tüccar maruf olan şey beynlerinde meşrut gibidir. Ticari örf ve adetler ticari sözleşmelerin şartı gibidir.

* Kelamın i’mali ihmalinden evladır. Söze bir anlam vermek, yok saymaktan iyidir.

* Beyyine hüccet-i müteaddiye ve ikrar hüccet-i kasıradır. Kanıt herkesi, ikrar ise sadece ikrar edeni bağlar.

* Tevehhüme i’tibâr yoktur. Delile dayanmayan vehim ve kuruntulara hukukta i’tibâr edilmez, kıymet verilmez. Hukuk vehimlerle değil delillerle ilgilenir.

* Ehven-i şerreyn ihtiyâr olunur İki kötü şeyle karşı karşıya kalındığında daha hafif, daha az kötü olanı seçilir. Mesela tedavi imkânı olmayan kangren olmuş bir parmağın kesilmesiyle el kurtulacaksa, parmağın kesilmesi tercih olunur.

**

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği İGİAD, üyelerine ve iş dünyasına iş ahlakının geliştirilmesi noktasında verimli ve örnek çalışmalar yapıyor.

Osmanlı’daki İslam Hukuku’nun son kanunlaştırma hareketi olarak görülen MECELLE (Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye)’nin evrensel ilkelerden oluşan ilk 99 maddesi içinde yer alan iş ahlakı ve borçlar hukuku kurallarından oluşan bir eser yayınladı.

**

Ben faydalandım ve kütüphaneme koydum.

Eser için çaba gösteren İGİAD’a, Hukuk Vakfı Başkanı Muharrem Balcı’ya Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Numan Tekelioğlu’na ve Genç Hukukçular Hukuk Okumaları Grubu öğrencilerinden Ümmügülsüm Kılınç, Şüheda Doğan, Sümeyye Keser, Merve Şevval Balcı, Emir Ali Spor, Ali İzzet Bülbül’ün emeğine ve kalemlerine sağlık.

MHP'de Belediye Başkanları ile İstişare Toplantısı 11 Temmuz'da yapılacak: Belediye başkanlarından rapor istenecek
Gündem
MHP'de Belediye Başkanları ile İstişare Toplantısı 11 Temmuz'da yapılacak: Belediye başkanlarından rapor istenecek
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, 11 Temmuz'da Belediye Başkanları İle İstişare Toplantısı yapılacağını bildirdi. Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda, belediye başkanlarından halka hizmetlerine ve faaliyetlerine ilişkin rapor istenecek.
AA
Ünlü oyuncu Umut Oğuz'dan şehir hastanelerini eleştirenlere net cevap: Ön yargılıydım ve çok salladım, şu an özür diliyorum
Hayat
Ünlü oyuncu Umut Oğuz'dan şehir hastanelerini eleştirenlere net cevap: Ön yargılıydım ve çok salladım, şu an özür diliyorum

Eşinin rahatsızlık geçirmesi sonucu ambulansa alınmayıp, özel hastanelerde korona muamalesi yapıldığını ifade eden oyuncu Umut Oğuz isyan etti. Çareyi Başakşehir Şehir Hastanesi'ne giderek bulan Oğuz, gerekli müdahalelerin yapıldığını ve içeriye alındıklarını belirterek "Ben de şehir hastanelerine karşı ön yargılıydım ve çok salladım. Şu an özür diliyorum. Muhteşem bir hastane, muhteşem bir anlayışla biz bugün şehir hastanelerinde tedavi olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.