Flamingolardan Gölbaşı semalarında görsel şöleni
Gündem
Flamingolardan Gölbaşı semalarında görsel şöleni
Türkiye'de allı turna adıyla bilinen flamingolar göç takviminin gelmesiyle Gölbaşı semalarında renkli görüntüler oluşturdu.
Yeni Şafak
Berna Gözbaşı: Atletico Madrid transfer yasağı almamız için çalışıyor
Spor
Berna Gözbaşı: Atletico Madrid transfer yasağı almamız için çalışıyor
HES Kablo Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, takımın durumu dışında eski borçlarla da uğraştıklarını belirterek, 'Eski futbolcularımızdan Enguemo'nun alacağı ve Mensah bonservisi nedeniyle Atletico Madrid transfer yasağı almamız için çalışıyor' ifadelerini kullandı.
DHA
Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmuyor
Gündem
Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmuyor
1 Haziran Dünya Süt Günü kapsamında harekete geçen Gölbaşı Belediyesi ekipleri, 1 Haziran Pazartesi günü Gölbaşı ilçesi yerel üreticilerinden temin edilen sütü vatandaş ile buluşturacak.
Yeni Şafak
FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ege Ordusu Komutanı'nın emir subayı tutuklandı
Gündem
FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ege Ordusu Komutanı'nın emir subayı tutuklandı
FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ege Ordusu Komutanı'nın emir subayı Binbaşı F.Ö. tutuklandı.
AA
Mehmetçiğin kanı yerde kalmadı: Veysel Altun ila cehenneme zümera
Gündem
Mehmetçiğin kanı yerde kalmadı: Veysel Altun ila cehenneme zümera
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Temmuz 2019'da Bitlis'te Jandarma Binbaşı Zafer Akkuş'un şehit düştüğü saldırının faillerinden Kendal kod alı terörist Veysel Altun'un etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Soylu paylaşımında, "Kanın yerde kalmadı... Rahat uyu Kahraman Jandarma Şehit Binbaşı Zafer AKKUŞ Bu gece Bitlis’te arkadaşların Kendal kod Veysel Altun’u… ila cehenneme zümera (cehenneme sevk edilenler)" ifadelerini kullandı.
Diğer
Doğal akış bozulunca
Doğal akış bozulunca

Düzen doğal akışı içinde kaldıkça hayatta kalabilmek için ne denli çaba gösterdiğimizin farkına varmayabiliyoruz.

Doğal akış değiştiğinde veya doğal akış bir evreden bir başka evreye geçtiğinde canlıların hayatta kalabilmek için nasıl bir çaba içine düştüğü daha berrak görülüyor.

İster yazdan kışa, ister kıştan yaza veya bahara doğru bir değişim sürecinden geçilsin, her bir canlı hayatta kalabilmek için yeni koşullara uyum sağlayabilme adına kendi değişikliğini gerçekleştiriyor…

Yazdan kışa geçiş sürecinde giyim kuşamını açık renklerden koyu renklere, hafif giysilerden ağır ve kalın giysilere doğru dış görünüşünü değiştiriyor.

Yazlık yiyecekler tükendiğinden yavaş yavaş kış yiyeceklerine, kalorisi daha yoğun olanlara doğru bir eğilim kendini gösteriyor…

Çevre hayatı da ona göre değişime uğruyor. Açık havada gezip tozma yerine, yavaş yavaş kapalı mekânların korunaklı sıcaklığına doğru bir çekilme başlıyor…

Yazdan kışa veya kıştan yaza… Aynı değişim süreci her defasında yeniden yaşanıyor…

Doğanın anaç seciyesi, üstünde yaşayan canlıları hiçbir zaman apansız yakalamıyor. Onlara bir hazırlık fırsatı veriyor. Kıştan yaza birdenbire geçilmiyor. Arada, bir ilkbahar süreci var. Keza yazdan kışa apansız geçilmiyor, arada sonbaharın alıştırma süreci yaşanıyor…

Bu değişim salt insan için kurulmuş değil, tüm canlılar için doğa şefkatli anaç kucağını açıyor…

Kimi canlılar kış uykusuna hazırlanıyor… Onlar için kışın soğuk ortamında beslenmek zor… Organizmaları ona göre biçim almış…

Doğanın düzeni bozulduğunda, üzerinde yaşayan tüm canlıların da düzeni değişiyor. Her canlı daha önce yapmadığı, yapma ihtiyacı duymadığı yeni davranış kalıplarını benimsemeye doğru meylediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Uludağ’da koronavirüs sonrası çıkış yasağı gelince, aç kalan ayıların yiyecek bulmak için şehre indiği medyaya intikal etmişti.

Bu durum tekil bir olay değil.

Şiddetli kışlarda kendi doğal ortamlarında yiyecek bulamayan kurtların köylere indiği az görülen olaylardan değil.

Keza karlı havalarda kendine ait ortamlarda yiyecek bulamayan kuşların karayollarına indikleri vakidir. Kuşlar otomobillerden atılan yiyecek kırıntılarına saldırırken bir kısmı da kazalarda telef oluyor.

Yeryüzünde bu durumdan ders alması gereken tek varlık varsa o da insandır.

Ama insan bundan ders alıyor mu?

İnsanın her türlü canlının genetiği ile oynayarak kendi heva ve hevesi için kokteyl yaratıklar icat etmeye çalıştığına bakılırsa, ders almayı geçtik, durumu istismar noktasına kadar götürdüğü ortada…

Tabii ki doğa da boş durmuyor, o da insana gereken cevabı kendi içinde geçirdiği değişimle veriyor. Doğaya ana bacı değil de fahişe muamelesi müstahak sayıldıkça insanla doğa arasındaki savaşım bu kısır döngüde hem insanın hem doğanın aleyhine devam edecek gibi duruyor…

Son söz:

İnsan aklını başına devşirmedikçe doğa öcünü almakta gecikmez…

Tarih öğretmeni öğrencileri için dağaları tepeleri aşıyor: Köyde internet çekmeyince sanal sınıfı tepeye taşıdı
Gündem
Tarih öğretmeni öğrencileri için dağaları tepeleri aşıyor: Köyde internet çekmeyince sanal sınıfı tepeye taşıdı
Elazığ'da köyünde yaşayan tarih öğretmeni Alparslan Alemdaroğlu, internet çekmediği için evinden bir kilometre uzaklıktaki tepede öğrencilerine online eğitim vererek örnek oldu.
IHA
Öğrencilerine uzaktan eğitim vermek için köyün tepesine çıkıyor
Gündem
Öğrencilerine uzaktan eğitim vermek için köyün tepesine çıkıyor
Elazığ'da, tarih öğretmeni Alparslan Alemdaroğlu, kaldığı köyde internet çekmemesi nedeniyle öğrencilerine ders vermek için tepeye çıkıyor.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.