Sezai Karakoç'un eserleri gençlere
emanet
Hayat
Sezai Karakoç'un eserleri gençlere emanet
Şair, yazar ve mütefekkir, “Diriliş” fikriyatının öncüsü Sezai Karakoç, “Uzatma dünya sürgünümü benim” diye seslendiği “En Sevgili”sine kavuştu. 88 yıllık hayatında sanat, görev ve idealini nakış gibi işleyen şair, bu mefkûreyi gelecek nesillere emanet etti.
Yeni Şafak
Son münzevi
Gökhan Özcan
Son münzevi
Geleneksel ve doğrudan haberleşme alışkanlıkları tamamen terk edildi neredeyse. Benim gibi bu yerleşik siber ağın içinde bağlantısı bulunmayanlar dolaşımın dışında kalıyor. Oradan buradan yağmur gibi bildirimlerin, paylaşımların akmadığı, buna kapalı bir hayatım olduğu için bir çok şeyi geç haber alıyorum. Sezai Bey’in dünya sürgününü tamamlayarak dâr-ı bekâya hicretini de biraz geç haber aldım. Benim geç haber almış olmam, Sezai Bey’in “her ölüm erken ölümdür” diyen şair arkadaşının hakkını tes...
Doğu’nun Yedinci Oğlu’na veda
Hayat
Doğu’nun Yedinci Oğlu’na veda
Sezai Karakoç 88 yıl boyu davasından asla vazgeçmemiş, İslam’ın dirilişi için mücadele etmiş, İslam birliği için son nefesine kadar çağrıda bulunmuş, onurlu, mütevazı büyük şairdi. O şiirinde anlattığı Doğu’nun Yedinci Oğlu’ydu. Şehzadebaşı Camii avlusunu tıklım tıklım dolduran Diriliş Nesli onu edebi yolculuğuna uğurladı.Macaristan Büyükelçisi Karakoç’u “Kan İçinde Güneş” şiiriyle yad etti. Sezai Karakoç 23 yaşındayken, Sovyetlerin Macaristan ve Polonya’yı işgal ederek masum insanları katletmesi üzerine “Kan İçinde Güneş” şiirini yazmıştı.
Yeni Şafak
Diriliş neslinin Sabah Yıldızı’dır
Hayat
Diriliş neslinin Sabah Yıldızı’dır
Mustafa Kirenci, 30 yıllık bir çalışmanın emeği olarak kaleme aldığı Sabah Yıldızı: Sezai Karakoç ve Diriliş adlı kitabı anlatırken şöyle diyor: Sezai Karakoç fikirleriyle kuşakları etkiledi. O Diriliş neslinin Sabah Yıldızı’dır. Mustafa Kirenci, yakından tanımak fırsatı bulduğu Sezai Karakoç’u ilkeleri sağlam bir fikir adamı olarak tanımlıyor ve şöyle diyor: “Sezai Karakoç yazılarıyla tam güvenilecek bir yazardır. Onun yazılarındaki bilgiler sağlam bilgilerdir o bilgiden hareketle başka bilgilere de ulaşabilir okur.” “Sezai Karakoç’un düşüncelerinin anahtar kelimesi: Diriliş’tir” diyen Kirenci farklı dönemde çıkardığı Diriliş dergisi için de şunları söylüyor: “Onun için temel olan bu Diriliş’i gerçekleştirmektir. Çağının ötesinde yeni bir dil kurmuştur ve kendine özgü kavramlarla bunu anlatmıştır.”
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sezai Karakoç'un 'Mona Roza' şiirini okudu
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sezai Karakoç'un 'Mona Roza' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, dün vefat eden Şair ve Mütefekkir Sezai Karakoç'u anarak başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merhun Sezai Karakoç'un 'Mona Roza' şiirini seslendirdi.
Yeni Şafak
Nesli tükenmekte olan telli turna çifti 17 yıl sonra Türkiye'de yuva kurdu
Gündem
Nesli tükenmekte olan telli turna çifti 17 yıl sonra Türkiye'de yuva kurdu
Türkülere konu olan ve 17 yıl sonra ilk defa geçen yıl Amasya'da yuva kuran telli turna çifti, bu sene de aynı yere gelerek, yuvalandı. 2019 yılında yayımlanan raporda, Türkiye'de üreyen nüfusunun kalmadığı bildirilen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce türü koruma altına alınan telli turna çifti ile yumurtaları aynı yerde görüntülendi.
DHA
Erdoğan: Bak Emine en sevdiğin oyuncu
Gündem
Erdoğan: Bak Emine en sevdiğin oyuncu
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, İstanbul'da katıldığı bir tören sonrası karşılaştığı, 80'ler dizisinde 'Yıldız' rolünü oynayan Özlem Balcı ile sohbet etti. Görüşme sırasında Erdoğan, eşine seslenerek, "Bak Emine en sevdiğin oyuncuyu bulduk" diyerek Balcı'yı gösterdi.
DHA
Neslican Tay'ın cenazesi hastaneden alındı, gözyaşları sel oldu
Hayat
Neslican Tay'ın cenazesi hastaneden alındı, gözyaşları sel oldu
Dördüncü kez yakalandığı kansere yenik düşerek hayatını kaybeden Neslican Tay'ın cenazesi hastaneden alınarak defnedilmek üzere Rize'ye doğru yola çıkarıldı. Tay'ın dayısı Ömer Yazıcı ise Neslican'ın naaşının iki sene önce kesilen bacağının yanına gömüleceğini açıkladı.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.