Vitamin ilaçları ve gıda takviyeleri eczanelerde yok satıyor: Uzmanlar uyardı
Hayat
Vitamin ilaçları ve gıda takviyeleri eczanelerde yok satıyor: Uzmanlar uyardı
Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından çeşitli vitamin haplarına, damlalara, çinko ve gıda takviyelerine olan ilgi de büyük oranda arttı. Gelişigüzel ilaç kullanımının salgına karşı bir fayda sağlanamayacağının altını çizen uzmanlar, bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının yeterli olacağını belirtiyor. Peki bağışıklık sisteminini güçlü tutmak için neler yapmalıyız? Uzman Diyetisyen Yeliz Vergi yenisafak.com'a anlattı:
Yeni Şafak
Ünlü Diyetisyen Ender Saraç, koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı: Başvuruda bulunan çok kişi varmış
Dünya
Ünlü Diyetisyen Ender Saraç, koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı: Başvuruda bulunan çok kişi varmış
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı ilk günden itibaren salgından nasıl korunacağını katıldığı yayınlarda anlatan ünlü Diyetisyen Ender Saraç, koronavirüsü şüphesi ile karantinaya alındı. Ender Saraç'ın eşi Benan Saraç, “Eşimle iletişim kuruyoruz. Kendisi ile bu sabah görüştük. En son yüz yüze Pazartesi akşamı gördüm. Eşim yurt dışına çıkmadı. Ender kendisi başhekim ile de görüştü. Sonuç hala elimize ulaşmadı. Başvuruda bulunan çok kişi varmış" dedi.
IHA
Akupunkturla 40 kilo verdi, artık yemek yerken utanmıyor
Hayat
Akupunkturla 40 kilo verdi, artık yemek yerken utanmıyor
Antalya'da 128 kiloyken restoranlarda bakışlardan rahatsız olan Semih Karakoç (21), akupunkturla 40 kilo verdikten sonra artık utanmadan yemek yemeye başladığını söyledi. Karakoç, bir zamanlar denize atletle girerken, şimdi yazı sabırlıkla beklediğini aktardı.
DHA
Kadınlar hayatları boyunca ortalama 130 kez diyet yapma girişiminde bulunuyor
Hayat
Kadınlar hayatları boyunca ortalama 130 kez diyet yapma girişiminde bulunuyor
Beslenme ve Diyet Uzmanı Safiye Taş Koçyiğit, sağlıklı kilo vermenin ve verilen kiloları geri almamanın diyetle değil yaşam değişikliğiyle mümkün olduğunu söyledi. Bir araştırmaya göre bir kadının hayatı boyunca ortalama 130 kez diyet yapma girişiminde bulunduğunu belirten Koçyiğit, “Diyetle kilo veren kişilerin yüzde 53’ü de bir yılda verdikleri kilonun tamamını geri alıyor” dedi.
IHA
Aidiyet hatırlatmayı deniyor
Hayat
Aidiyet hatırlatmayı deniyor
Burak Çevik’in ikinci filmi ‘Aidiyet’ gerçek bir hikayeyi perdeye taşıyor. Tekil gösterimlerle seyirciye ulaşan Çevik, “Gerçek ve kurmacayla sürekli oynayan bir film. Çelişkiler, hatırlamalar seyirciyi oyuna davet ediyor. Sonuçta asıl derdi olan, hatırlama eylemini devreye sokuyor” dedi.
Yeni Şafak
Gündelik şiddetin korkutan dili
Gündelik şiddetin korkutan dili

Türk haber sitelerinde sıradan bir günün sıradan haberlerinden seçmeler… Ceren Özdemir’i öldüren Özgür Arduç, fayansla bileklerini kesmeye çalışmış, Kars’ta üç kişi bir liseli kızı kaçırmaya çalışırken yakalanmış, İzmir’de biri sinirlenip doktora kafa atmış, yine İzmir’de biri yazdığı ilacı beğenmediği için bir doktorun boğazını keserek onu yaralamış.

Bunlar benim dikkatime girenler… Bir de girmeyenler vardır tabii. Kocaman bir üçüncü sayfa haberine dönüştü memleket.

Gündelik şiddetin korkutan dili dedik değil mi? Okullarımızda akran zorbalığından başlıyor mesele, kaşını gözünü sevmediğimiz adamlara kafa atmakla ilerliyor, oradan da hastalıklı cinayetlere evriliyor.

Kusura bakılmasın ama gündelik şiddetin en büyük nedenlerinden biri, belki de birincisi doğrudan doğruya yaşadığımız hayatın bizi sıkıştırdığı o dar koridor gibi geliyor bana. Kendini bir taraftan aşırı güçlü, muazzam özgüvenli falan gören sıradan birey; bir taraftan da görkemli bir çaresizliğin, iç bayıcı bir yalnızlığın pençesinde kıvranıyor.

Diyet konusunda gördüğüm en acayip tespitlerden biri bir söyleşide çıkmıştı karşıma. Gayet standart bir hanım şöyle diyordu: “Gazetelerdeki diyet listeleriyle televizyonlardaki çikolata reklamlarının arasında sıkışıp kaldım, ne yapacağımı bilemiyorum.”

Ne öğretiyoruz sıradan insana? Sofistike bir soru bu bana kalırsa. Medyada üç temel öğretim segmenti çıkıyor karşımıza. Birincisi insanın her şeye güç yetirebilen bir varlık olduğuna dair değişmez bir anlatı… Sürekli insana “aslansın sen, kaplansın sen, biriciksin sen, çok özelsin sen” diyen bu anlatı, beraberinde inanması zor bir özgüveni ve cahil cesaretini getiriyor. “Sen nasıl istiyorsan öyle, kendini nasıl rahat hissedeceksen öyle” diye diye etrafta “kendi hayatının Tanrısı” o kadar çok insan oluşturuldu ki mesela trafikte “kardeşim, ters yönden girmişsin yola, müsaade et de geçeyim” dediğinizde sizi öldürebilir. Çünkü kendi dünyasının Tanrısı olmak, sorgulanamaz, keyfi kaçırılamaz, eleştirilemez insanlar olmayı da içeriyor.

İkinci segmentte “her şeyin çözümünün kendi adalet kurallarını uygulamaktan geçtiğini” salık veren korkunç bir “drama düzeni” var. “Vurursun, kırarsın, parçalarsın ve kendi adaletini elbette tesis edersin” diyen bir dil bu. Eşkiyası, mafyası, kabadayısı, gündüz kadın kuşakları falan filan derken estirilen hava da, verilen mesaj da çok net: “Yeteri kadar cesursan kendi işini kendin görürsün.”

Üçüncü segmentte ise “şiddete yalandan karşı medya dili” var. Hem şiddeti yaygınlaştırarak devam ediyor yoluna, hem de şiddeti engellemeyi güya bir sosyal sorumluluk meselesi olarak görüyor. “Yürek burkan haber Ankara’dan geldi…” diye başlayıp yakın planlarla, slow motionlarla “bunu herkes yapabilir” mesajı vermekten öte bir anlamı yok medyanın şiddetle kurduğu ilişkinin.

Hadi cesurca konuşalım. Annesinin-babasının “prens/prenses” olarak yetiştirdiği çocuklardan da, toplumun kenarda unuttuğu insanlardan da, varoştan da, lüks semtten de “dalga dalga” yayılan bir şiddet dili var. “Bunun bizi götüreceği yer neresidir?” sorusu ise üzerine çok az düşündüğümüz, çok az kafa yorduğumuz bir soru. Doktorun verdiği ağrı kesiciyi beğenmedi diye doktorun boğazını kesen adam “münferit” değil çünkü.

Trafik kavgasında insan ölebiliyor artık. Bir parkın içinden geçerken yolunuzu çeviren gençler tarafından öldürülebiliyorsunuz. Üstelik İstanbul başta olmak üzere tüm büyük şehirlerimizde “kentsel dönüşüm” denen heyulanın ürettiği sosyolojik çöküntü alanları bütünüyle kaderine terk edilmiş görünüyor.

Ne yapacağız, ne yapmalıyız peki? Bence tek şey: Kendimize de çocuklarımıza da aciz, her şeyi yapmaya güç yetiremeyecek, kısıtlı kapasiteli, bazen üzülebilen, bazen başaramayan insanlar olduğumuzu sıkça hatırlatacağız. Bizim kuşak değilse bile, sonraki kuşaklar için umut beseleyebileceğimiz tek “öğretim metodu” budur bence.

Eşkıya dizileriyle şiddete dur diyen reklamların arasına sıkışmış bireye “Tanrı” olmadığını anlatmak zorundayız.

Uzman uyardı: Depresyon karın ağrısına sebep oluyor
Hayat
Uzman uyardı: Depresyon karın ağrısına sebep oluyor
Göbek altından leğen kemiğine dek uzanan bölgede hissedilen pelvik ağrıların sebeplerini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz, fiziksel tacize uğrama, depresyon ve uyku bozukluklarının pelvik ağrı sebebi olabileceğini söyledi.
DHA
Bursalı fenomen börekçi bu kez diyet börek yaptı
Gündem
Bursalı fenomen börekçi bu kez diyet börek yaptı
Dünyanın en uzun böreğini yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Bursalı börek ustası Hasan Acar, talep üzerine, diyetisyen Rümeysa Yahyaoğlu bir araya gelerek diyet börek yaptı. Diyet yaparken börek yemekten vazgeçemeyen kişiler için bu böreği icat ettiklerini belirten Yahyaoğlu, "Diyet yapıyorsunuz fakat her sabah da börek yemek istiyorsunuz. Bu böreği doğru porsiyonlarda tercih edebilirsiniz. Herhangi bir sakınca yok. Bizim için önemli olan yasaklar değil porsiyon kontrolüdür" dedi.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.