Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesi açıklaması
Dünya
Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesi açıklaması
Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede, Suriye ve Libya başta olmak üzere ikili ve bölgesel konuların ele alındığını bildirdi.
AA
Robot resim...
Robot resim...

Salgının sonuna ilerliyoruz ve yerkürenin ilgisi kısa süre içinde iki konuya ve alt buhranlarına yönelecek...

ABD Başkanlık seçimleri ile ‘küre çapında Çin-ABD savaşı’. Her iki konu başlığıyla bağlantılı sayısız yeni gelişme/kriz Türkiye’yi yakından ve bir çok kırmızı dosyada ilgilendiriyor...

Salgın başlayana kadar, daha doğrusu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, ‘küresel pandemi’ ilan edilene kadar Başkan Trump’ın bir dönem daha Beyaz Saray’da oturması güçlü ihtimal, kimi uzmanlara göre kesin görünüyordu. En büyük kozu ekonomiydi ve kazanmak için yeterliydi. Bugün salgının taşıdıkları ve besledikleri ülke ekonomisini tatsızlaştırdı. Hastalıkla mücadelenin kötü yönetilmesi, hayatını kaybeden sayısının 100 bini aşacağının görülmesi Trump’ın avantajını yok etti.

Trump ringden düşmüş değil. Ancak virüs Trump ve Demokrat aday Biden’ı eşitlemiş görünüyor.

Böylece, salgının ekonomik ve politik dalgalanmaların yaşandığı bir dönemi dopingleyerek ABD gibi gücünü koruyup koruyamayacağı tartışılan ülkede iki Başkan adayını eşitlemesi ile Washington’un DSÖ’nün üzerine gitmesi arasında bağ aranmaya başlandı...

Yani...

Bir şebeke/network var... Bu şebeke bir yüzüyle kendisini DSÖ’de gösteriyor ama ABD’den beslenerek çok yüzüyle Çin’e yerleşmiş, kimi uluslararası şirketler, küresel karteller, enerji-ilaç-finans-silah yapılanmaları, kimi devletlerin kimi resmi organları, istihbarat camialarının kirli kolları, savunma bakanlıklarının kara otları, nihayet Başkanlık yarışındaki iki siyasi parti içindeki unsurlar...

Birbirini kesen sayısız çemberden bahsediyoruz ve komplo teorilerinin üzerindedir. Soru şu; bu granit gölgenin robot resmi çizilebilir mi?..

***

Piramidin tepe sorusudur. İki yol izlenebilir; zirveye kadar sayısız soruyu tek tek çözmeye soyunarak son “isme” ulaşabilirsiniz. Çoğu gizemle beslenen bu sırlar akıl afrodizyağıdır. Heyecanlanabilirsiniz ama çözemezsiniz. Her gün sağda solda okuyup, TV oturumlarında izlediğiniz sayısız komplo teorisinin peşinden koşup aklı iyice karışan firavun faresine dönersiniz.

İkinci yol ise tek sorudan, tepeden başlar. Yanıtlayabilirseniz, aşağı doğru tüm kilitler domino taşları gibi dökülür...

***

Küresel bir klik var ve bu 2020 seçimlerinde Biden tarafından temsil ediliyor. Biden kazanırsa, Amerikan politikalarını işte bu finansal ve teknolojik küresel aklın şebekesi yönetecektir.

Kurmay ekibine bakıldığında bağ net olarak görülebiliyor. Seçimlere kadar bunların üzerinde çok konuşulacak, zamanı geldikçe yazıyoruz da.. Ama kendi partisi içinde de Biden isminin yerine tam oturmadığını savunanlar var. Yaşlı ve kısa sürede kimi melekelerinin tartışılabileceği söyleniyor. Bu da bizi adı henüz açıklanmayan Başkan Yardımcısı’na götürüyor!..

Trump’la rekabetinde, parti içi sızlanmaların teskin edilmesinde ama en çok kliğin taleplerin karşılanmasında bu isim anahtar, ABD dış politikasında seçilecek yollar için de kılavuz olacak...

Biden’ın yardımcısı, Clinton-Obama ekolünün devamı olursa, bu iki isimle ilintisi okunabilirse-ki öyle olacak gibi-Demokratların kazanması durumunda ülkenin kontrolünün Oval Ofis’te olmayacağını kestirebiliriz. Aynı isim muhtemelen hem Afrika hem Hindistan’la şecereden bağlı olacak!

***

Türkiye’de en sevilen ABD başkanları bile sonradan ‘kalbimizi kırdığı’ için, kamuoyu bir süredir Washington yönetimlerine toptan soğuk duruyor. Sakıncası yok. Yoğurdu üflemek iyidir.

Tersine, “bildiğimiz düşman” metaforundan hareketle Trump’ın Biden’e kıyasla evlâ olacağını söyleyenler de var. Bu da doğru. Asıl tehlike, Biden’ın kazanması durumunda Türkiye karşıtı politika izlemesinden çok, dış politika ve global ekonomideki tercihlerinin biz dahil bir seri ülkeyi ulusal güvenlik tehditleriyle baş başa/arada bırakma olasılığı...

Yerleşik dünya düzenine itirazın belli aşamaya geldiği, olgunlaşma emareleri gösterdiği, uluslararası kurumların zayıfladığı, atalet gösterdiği, farklı organizasyonların oyuncağına dönüştüğü, ekonomik, sosyal, siyasal adaletsizliğe/ahlaksızlığa duyarlılığın yeşerdiği, hele hele bir çok ülkenin çıkış arayışında işbirliği yaptığı dönemde.. Salgının da, ‘kral çıplak’ dediği anda, eski çetenin, ‘hayır dünya dönmüyor, dönüyorsa da durdururuz’ diyerek, “hiçbir şey eskisi olmayacak”la sloganlaştırılan eğilimi baskılaması...

Felaket olur!

***

Büyük oyuncuların pozisyonlanmaya başladığını görebiliyoruz. Rusya, Çin, Hindistan yeni dönemin getireceklerine göre-birbirlerini de kollayarak-mevzileniyorlar ve emarelerini yazabiliyoruz...

Gelgelelim, ‘tehlikeli’ dediğimiz alan, ABD’nin bu hatlar ve müttefikleri üzerindeki iç etkileri. Artık salgını bu odağa bağlayan daha çok analiz okuyoruz. Temeli finans-kapital olan merkezler, ABD’deki huzurlarını kaçıracak bir siyasi süreç ortaya çıktığında, ekonomik kapasitelerini taşıma ya da hareketlendirme imkânlarına sahipler. Zaten sadakatleri hiç olmadı. Fakat, dünyanın en büyük ve etkili askeri gücü olan ülkede ekonominin zincirleri boşalırsa, bu her şartta ‘savaş’ demektir! Bu da şimdi kalem kalem ilgilendiğimiz bölgesel sorunların hepsinde zincirleme çatlaklar yaratacaktır.

Nihayet, bu güne kadar hiç bilinmeyen, dillendirilmeyen bir gerçeklik de su yüzüne çıkabilir; ‘Yeni Dünya Düzeni’ni bir tür hayal ülkesi görenler, küresel adaletsizliğe diklenen devletlerin zamanla doğal uzantısına dönüştükleri Batı sistemlerine nasıl nüfuz ettiğini, bu sefer o klik tarafından desteklenecekleri ihtimaliyle yüzleşeceklerdir...

ABD Başkanı Trump eyalet valilerine seslendi: İbadethanelerin açılmasına izin verin
Dünya
ABD Başkanı Trump eyalet valilerine seslendi: İbadethanelerin açılmasına izin verin
ABD Başkanı Donald Trump, eyalet valilerinden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde kapatılan camiler de dahil olmak üzere ibadethanelerin açılmasına izin vermelerini isteyerek, aksi halde kendi yetkilerini kullanacağını açıkladı.
AA
Trump'ın kullandığı Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili iddia: Kalp hastalıklarını arttırıyor
Koronavirüs
Trump'ın kullandığı Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili iddia: Kalp hastalıklarını arttırıyor
ABD Başkanı Trump’ın yeni tip koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı "Hidroksiklorokin" isimli ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirildi.
AA
Trump’tan basına 'maskesiz' tepki: Bu zevki tattırmak istemedim
Dünya
Trump’tan basına 'maskesiz' tepki: Bu zevki tattırmak istemedim
ABD Başkanı Trump fabrika ziyareti sırasında maskesiz görüntülenmesiyle ilgili sorulan soruya, "Arka tarafta maske taktım, ama basına bunu görme zevkini tattırmak istemedim" cevabını verdi.
DHA
Trump: Çin'in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik
Koronavirüs
Trump: Çin'in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik
ABD Başkanı Donald Trump, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien'in ABD hakkındaki açıklamalarına,"Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor. Çin'in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik" sözleriyle yanıt verdi.
AA
ABD Başkanı Trump açıkladı: G7 Zirvesi'ni yüz yüze yapmayı düşünüyorum
Dünya
ABD Başkanı Trump açıkladı: G7 Zirvesi'ni yüz yüze yapmayı düşünüyorum
ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılacağı açıklanan G-7 toplantısını, yüz yüze yapmayı düşündüğünü açıkladı.
DHA
Yetiş Mister Kemal, Laik Hafter’in elden gidiyor!
Yetiş Mister Kemal, Laik Hafter’in elden gidiyor!

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Meşru Hükümet, darbeci Hafter’e bağlı teröristlerin elindeki “stratejik açıdan çok önemli” Vatiyye Üssü’nü ele geçirdi.

Bu kritik gelişme, Libya’daki savaşta Hafter için şu ana kadarki en büyük kayıp veya en büyük yenilgi anlamına geliyor.

***

Vatiyye Askeri Üssü, Ağustos 2014’ten bu yana Hafter Çetesi’nin kontrolündeydi.

İngiliz medyasından Amerikan medyasına kadar “Trablus Hükümetinin Hafter milislerine ağır darbe vurduğuna” dikkat çeken haberler gırla gidiyor!

Şu sıralar…

Türkiye’nin Libya’da gidişatı değiştirdiğini “içleri kan ağlaya ağlaya” yazıyorlar!

***

Libya’dan gelen bu güzel haber…

Başta Haydut ABD olmak üzere Batılı devletlerin alayını; elbette Rusya’yı, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ve Mısır’ı bunalıma soktu!

Eh, bir de İçimizdeki Hafter’ciler var:

CIA’in elemanı Hafter’in Vatiyye’deki kalesinin düşmesi, Mister Kemal’in yönetimindeki Laikçi CHP için fevkalade kötü bir haberdir!

***

“Serrac yönetimi cihatçı eğilimli, Hafter ise daha makul ve seküler bir yönetimdir” diyerek…

Libya’da, Türkiye’nin değil de “Batılı devletlerin çıkarlarını destekleyen” CHP’nin Grup Başkan Vekili Engin Altay, Vatiyye Üssü’nün düşmesinden dolayı herhalde “karalar bağlamıştır!”

***

Mesela, Mister Altay’dan “Libya’da laiklik elden gidiyor” yollu bir açıklama gelirse zerre şaşırmayız!

***

Ha, bir de şöyle “hassas” bir husus var:

Libya’daki son gelişmeler üzerine, kafayı kırıp Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya kalkışabilecek CHP’li yöneticiler olabileceği için…

Fatih Erkoç’tan “Oynatmaya az kaldı doktorum nerde?” parçasını, Olası Tedbir babında “Hazır Kıta, Şom Manga” hesabı elde tutmamız gerekebilir!

BÖYLE GİDERSE

Darbeci Hafter, yıllardır CIA tarafından istihdam ediliyor.

Sam Amca’sı, onu Libya’da sahneye sürmeden evvel; Virginia’daki CIA merkezine on beş dakikalık mesafede Falls Church semtindeki bir lüks evde yaşıyordu.

Amerikan vatandaşı oldu: Hatta 2008 başkanlık seçimlerinde oy bile kullandı!

***

Korona salgınının mahvettiği Amerika’da Kasım ayında başkanlık seçimleri var.

Libya’da peş peşe gelen ağır kayıpları “bu hızla devam ederse” yahut kellesini kurtarabilirse…

İblis Hafter, Sam Amca’sı tarafından Amerika’ya ışınlanıp, “oyunu kullanabilmesi için” şu Başkanlık Seçimine pekâlâ yetiştirilebilir!

***

Düzenbaz Sarı Kovboy, korona salgınından önce ikinci kez seçilebilme yolunda avantajlı konumdaydı.

Salgınla mücadeledeki devasa başarısızlığı ise Trump’ın işini zora soktu!

SİHİRBAZLIK GÖSTERİSİ

Başlangıçta koronavirüsü hafife alan beyanlarını bir biri ardına sıralayan, dahası “Bu korona salgını dedikleri, Demokratların uydurmasıdır!” lafını bile eden Trump; dünyada koronadan en fazla ölüm sayısına sahip ABD’deki ciddi krizi yönetemedi.

Sağlık sistemi çöken bir ABD’den bahsediyoruz.

Öyle ki, “Uzayda istasyonu var ama ülkesinde maskesi yok!” repliği son dönemde ABD’nin üzerine yapıştı!

***

Vatandaşlarına doğru dürüst bir sağlık hizmeti sunamayan bu Sahtekâr Trump; korona bahsindeki “iki seksen yatışlarının” üzerini örtebileceğini düşünerek, kalktı “Uzayda herkesten daha hızlı füze geliştirdik” şovlarına başvurdu!

Neymiş? “En hızlı füze Rusya’da ve Çin’de değil, artık kendilerindeymiş!”

Adını da “Süper Düper Füze!” koymuş!

Yani, nedir?

Karşınızda “Amerika Birleşik İllüzyon Devletleri” Başkanı; Hiç Arlanmaz Utanmaz, Şaklaban Sihirbaz; Süper Düzenbaz; Kaşar Hovarda; Korona-Morona ve Denyo Tırramp!

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.