Düşüşteki dolarda son durum
Ekonomi
Düşüşteki dolarda son durum
Dün Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 6,73'e kadar gerileyen dolar/TL kuru, yeni güne 6,74 seviyelerinde başladı.
Yeni Şafak
Dolar güne nasıl başladı?
Ekonomi
Dolar güne nasıl başladı?
Dolar ve euroda yeni gün başlangıç rakamları belli oldu. İstanbul serbest piyasada dolar 6,7220 liradan, avro 7,5300 liradan güne başladı.
AA
Serbest döviz fonlarında kesinti oranı yükseltildi
Ekonomi
Serbest döviz fonlarında kesinti oranı yükseltildi
Serbest döviz fonlarından kesinti (tevkifat) oranı yüzde 15'e yükseltildi ve karar bugün yürürlüğe girdi.
DHA
Dolar güne nasıl başladı?
Ekonomi
Dolar güne nasıl başladı?
Dolar ve euroda yeni gün rakamları belli oldu. İstanbul serbest piyasada dolar 6,8060 liradan, avro 7,5780 liradan güne başladı.
AA
Dolar haftaya nasıl başladı?
Ekonomi
Dolar haftaya nasıl başladı?
İstanbul serbest piyasada dolar 6,8120 liradan, avro 7,5900 liradan haftaya başladı.
AA
Yeni destek paketi, yerel paralarla ticaret ve ekonomi güvenliği
Yeni destek paketi, yerel paralarla ticaret ve ekonomi güvenliği

Covid-19’un dünya ekonomileri üzerindeki etkisi hız kesmeden devam ediyor. Tüm uluslararası kuruluşlar salgının ekonomi üzerindeki etkileri yüzünden küresel ekonomi ile ilgili tahminlerini sürekli olarak aşağı yönlü revize ediyor. Tıp camiası hastalığının tamamen kontrol altına alınmasının ancak aşının bulunması ile sağlanacağını söylerken aşının bulunma takvimine ilişkin ayağı yere basan tahminler ise 1-2 yıla yayılıyor. Öte yandan ekonomistler de salgın tamamen kontrol altına alınmadan piyasaların dengelenemeyeceğini ifade ediyor. Bu durum da şu anda küresel ekonominin önündeki en büyük tehdit olarak değerlendiriliyor. O halde bir süre daha hükümetlerin etkin olduğu ve ekonomi güvenliğini önceleyen politikaları görmeye devam edeceğiz. Hafta içine özel bir mülakat veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da tam bu noktalara işaret etti ve yeni döneme ilişkin planlarını açıkladı.

YENİ DESTEK PAKETİNDE NELER VAR?

Türkiye Covid-19’un sağlık ile ilgili boyutunda hızlı hareket ederek çok ciddi başarı elde etti. Öte yandan niceliği değil niteliği önceleyen ekonomik ve mali desteklerle salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmeye çalıştı. Elbette ekonomiye etki eden ekonomi dışı bir faktörle sadece ekonomi politikası araçlarını kullanarak mücadele etmek mümkün değil. Ancak yine de Türkiye gayrisafi milli hasılasının yüzde 5’i kadar bir destek paketini devreye almayı başardı. Elbette salgına ilişkin ikinci bir dalga ve onun ekonomiyi olumsuz etkileme riski halen devam ediyor. Bu bakımdan ekonomik aktivitenin yeniden canlanması için ilave tedbirlere ihtiyaç duyulacağı öngörülüyordu. Albayrak da bu kapsamda yeni bir paketin yolda olduğunu ifade etti. Peki yeni pakette neler var?

Albayrak, normalleşme sürecinde iktisadi faaliyetin devamını çok önemsediklerini ve iç talebin normalleşmesinin kritik önem sahip olduğu belirtti. Bu bağlamda sosyal ihtiyaç destek paketleri ve finansman kredi destek paketleri hazırlanıyor. Vergi ötelemesi ve bazı kalemlerle güncellemeler olacağını da öngörebiliriz.

YEREL PARALARLA TİCARETİN ÖNEMİ

Daha önceki yazılarımda yerel paralarla ticaretin Türkiye ekonomisi için ne kadar kritik öneme sahip olduğunu ifade etmiş ve swap (para takası) mekanizmasının doğru kullanımın aynı zamanda bir ekonomi güvenliği enstrümanı olduğunun altını çizmiştim. Albayrak da Türkiye’nin ilk kez finansal güvenlik ve ekonomi güvenliğine ilişkin düzenlemeler yaparak ekonomideki yeni paradigmaya hazırlık yapıldığını belirtti. Bu kapsamda özellikle dış ticaret açığı verilen ülkeler başta olmak üzere ticaret yapılan tüm ülkelerle ticaretin yerel paralarla yapılmasını öncelediklerini ifade etti. İki ülke ticaret yaptığında bir üçüncü ülkenin parasının değil birbirlerinin parasının kullanılmasında swap mekanizmasının önemine vurgu yaptı. Yeni gelmişken ben de swap konusunu sadece Merkez Bankası rezervleri üzerinden değerlendirmenin ne kadar eksik bir yaklaşım olduğunu bir kez daha buradan hatırlatmış olayım.

EKONOMİ GÜVENLİĞİ ÖNCELEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Ciddi her devlet tıpkı sınırlarını koruduğu gibi ekonomisini de korur. Buna ilişkin tedbirler alır. Serbest piyasa mekanizması ekonominin işlemesi açısından olmazsa olmazdır ancak bir ülke serbest piyasa adı altında ekonomisine yönelen tehditleri görmezden gelemez. Bu durumda esas konuşulması gereken konu son dönemde serbest piyasadan vazgeçiş ya da sermaye kontrolü gibi yersiz argümanlar üzerinden ekonomi yönetiminin ekonomi güvenliğini önceleyecek şekilde aldığı kararlar değil bugüne kadar neden bu adımların atılmadığıdır.

Döviz kullanım oranlarını bakanlık belirleyecek
Ekonomi
Döviz kullanım oranlarını bakanlık belirleyecek
Dahilde işleme izin belgesi kapsamında döviz kullanım oranı Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek.
IHA
Dolar güne nasıl başladı?
Ekonomi
Dolar güne nasıl başladı?
Kısa süre önce yakaladığı aşağı yönlü seyir ile hızlı bir şekilde düşüş gerçekleştiren Dolar kuru, yeni güne 6,80 seviyesinde başladı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.