Güney Afrika'nın en eski İslâm müzesi
Hayat
Güney Afrika'nın en eski İslâm müzesi
Güney Afrika'nın en eski İslâm müzesi olan Bo-Kaap Müzesi Dr. Halim Gençoğlu'nun uzun uğraşları sonucu açıldı. Türk bayrağı, Osmanlı arması ve Sultan Abdülhamid Han'ın fotoğrafının sergilendiği müze Osmanlı adına çalışan bir Türk İslam âlimi olan Müderris Mahmud Efendi'nin evi.
Yeni Şafak
Osmanlı tarihi Afrika'da gün yüzüne çıktı
Hayat
Osmanlı tarihi Afrika'da gün yüzüne çıktı
Geçtiğimiz haftalarda Güney Afrika'nın en eski İslâm müzesi olan Bo-Kaap Müzesi açıldı. Türk bayrağı, Osmanlı arması ve Sultan Abdülhamid Han'ın fotoğrafının sergilendiği müze Osmanlı adına çalışan bir Türk İslam âliminin evi. Müzenin açılmasında büyük emeği olan ve uzun yıllardır Güney Afrika’da Osmanlı varlığı üzerine çalışan Cape Town Üniversitesi Afrika Çalışmaları Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Halim Gençoğlu, unutulmuş bir hazinenin kapısını aralamakla kalmayıp gün yüzüne çıkarıyor. Güney Afrika'daki Osmanlı izlerinin 1850’li yıllara kadar gittiğini söyleyen Gençoğlu, “Kendilerini Afrika'ya vakfeden Osmanlı ulemasının bölgedeki hizmetleri ve orada kalan çocuklarının faaliyetleri günümüze kadar Ümit Burnu'nda bir Osmanlı kültür mirasının oluşmasına vesile olmuştur. Bu mirasımız günümüze kadar ihmal edilse de halen tüm ihtişamıyla ayakta” dedi.
Yeni Şafak
Afrika’da unutulan Osmanlı
Hayat
Afrika’da unutulan Osmanlı
Güney Afrika’da Osmanlı İzleri kitabı, kara kıtada Osmanlı’nın izlerini süren Halim Gençoğlu’nun kaleme aldığı önemli bir çalışma. Yazar, Güney Afrika’da unutulmuş Osmanlı ailelelerinin hususi aile albümlerini ve mikro filmlerde muhafaza edilmiş yerli gazete küpürlerini inceleyerek detaylı bir araştırmayı okuyucuya sunuyor.
Yeni Şafak
Bebeğinizi tehlikeye atmayın
Hayat
Bebeğinizi tehlikeye atmayın
​Hamilelik döneminde kilo almaktan korkan birçok anne adayı yeterli ve dengeli beslenmekten kaçınıyor. Fakat yetersiz beslenmeden kaynaklı sağlık sorunları bebeğin ilk aşamada bedensel ve fiziksel gelişimini engellerken ilerleyen boyutta yaşamını tehlikeye atıyor.
Yeni Şafak
Halime Hatun Kümbeti turizme kazandırılacak
Hayat
Halime Hatun Kümbeti turizme kazandırılacak
Gevaş ilçesinde 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kümbeti, hazırlanan projeyle turizme kazandırılacak, kümbet yakınındaki yurt yıkılarak başka yere taşınacak.
AA
Üniversitelerin ortak sempozyumu
Hayat
Üniversitelerin ortak sempozyumu
Antalya Akdeniz ile Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenledikleri “Savaşan Devletlerin Tarihçilerinin Gözüyle 100. Yılında I. Dünya Savaşı ”sempozyumu Antalya’da yapıldı.
IHA
Çince seçmeli ders oluyor
Gündem
Çince seçmeli ders oluyor
MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Çince'nin gelecek yıl okullarda seçmeli ders olarak okutulması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Gençoğlu, "Arnavutça ve Boşnakça'daki gibi Çince'de de 6, 7 ve 8. sınıflar için kitaplar yazılacak. Şu anda Çince dersine yönelik öğretim programının önemli bir aşamasına gelmiş durumdayız" ifadesini kullandı.
AA
Patriot heyeti Ankara’da
Gündem
Patriot heyeti Ankara’da
Patriot hava savunma sistemine ilişkin müzakereler Ankara’da başladı. ABD Savunma Bakanlığı heyeti dün Ankara’ya geldi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.