Avrupa’nın “Yeşil Anlaşması” bizim sanayimizi nasıl etkiler?
Avrupa’nın “Yeşil Anlaşması” bizim sanayimizi nasıl etkiler?

Her ne kadar Covid-19 pandemisi araya girip konuyu geri planda bıraksa da Avrupa Komisyonu’nun “Avrupa Yeşil Anlaşması” süreci devam ediyor. Söz konusu anlaşmaya göre Avrupa, 2050 yılına kadar kıtayı karbon-nötr hale getirmeye hazırlanıyor.

AVRUPA PAZARINDA BİZİ BEKLEYEN TEHLİKE NE?

Avrupa’nın “Yeşil Anlaşması”, Avrupa’nın yeni büyüme stratejisi olarak ilan edildi. Bu anlaşma ile karbon emisyonlarını azaltırken yeni iş imkanlarının oluşturulması ve yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor. Ulaştırmadan vergilendirmeye, tarımdan gıdaya ve tüm sanayi politikalarında bu anlaşmanın hakim kılınacağı ifade ediliyor. Karbon ayak izlerinin azaltılması ve temiz teknolojilerin daha fazla kullanılması konusunda teşvikler artırılıyor. Bu alanlarda yatırım yapacak ve yenilik getirecek işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için önümüzdeki 10 yılda bir trilyon avroluk yatırımın desteklenmesi öngörülüyor. Tüm bunlar sanayi tesislerinin üretim yaparken çevreyi kirletmesinin önüne geçmek ve karbon salınımlarını en aza indirmek için planlanıyor. Öte yandan bu durumun maliyetleri artıracağının farkındalar ve Avrupalı işletmelerinin hali hazırda var olan Emisyon Ticaret Sistemi(ETS) ile birlikte kaybetmiş olduğu rekabet avantajını daha da kaybetmesini istemedikleri için Avrupa Birliği’ne ithal edilen karbon yoğun malların eşdeğer bir emisyon yükü ile maliyetini artıracak bir sınır karbon düzenlemesi öngörüyorlar. Açıkçası bu Avrupa’ya yapılacak ihracatın maliyetinin artırılması demek. Bu durumda üretim anında enerjisini fosil yakıtlardan sağlayan ve karbon salınımı yüksek olan demir-çelik, çimento ve alüminyum gibi sektörler bundan çok daha fazla etkilenecektir. Eğer gerekli düzenlemeler ve anlaşmalar yapılmazsa pek çok sektörün AB üyesi ülkelere olan ihracatında ciddi sorunlar yaşaması muhtemel görünüyor.

NEDEN EPİAŞ’IN DEĞERİ DAHA FAZLA ANLAŞILACAK?

Hemen hemen her fırsatta EPİAŞ’ın (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.) basit bir yapı olmadığını Türkiye’nin enerjide transit bir koridor olmaktan daha ziyade bir ticaret merkezi olması için stratejik öneme sahip olduğunu ifade ederim. Bu bile başlı başına bir değer iken Avrupa’nın “Yeşil Anlaşması” kapsamında EPİAŞ, Türkiye için çok daha stratejik bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Zira EPİAŞ’ın stratejik planında ve sorumluluğunda olan “karbon piyasası”nın kurulması ile Türkiye’deki işletmelerin “Yeşil Anlaşma” neticesinde AB piyasasında karşılaşabileceği “Carbon Border Adjustment Mechanism“ gibi sorunları çözmede büyük rol oynayacağı aşikar. Hali hazırda EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın açıkladığı üzere kısa bir süre sonra EPİAŞ’ın Yeşil Sertifika Çalışmaları ile sanayi ve KOBİ’ler de dahil olmak üzere tüm tüketicilerin tüketmiş oldukları elektriğin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığının belgelendirilebileceğini ifade edelim.

AB PAZARI BİZİM İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye’nin ihracatının yüzde 50’ye yakını 28 AB ülkesine yapılıyor. Öte yandan yine Türkiye’nin ithalatının yüzde 35’i de AB’den. Bu rakam Türkiye’nin dış ticaretinde AB’nin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Böylesi kritik öneme sahip bir pazarla olan ticaretimizin “Yeşil Anlaşma” üzerinden sıkıntıya girmesine ekonomi yönetiminin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, EPDK’nın ve EPİAŞ’ın müsaade etmeyeceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak işletmelerimizin de önceden bu sürece hazırlık yapmaları gerekiyor. Bir süre sonra “Yeşil Anlaşma” çerçevesinde “Carbon Border Adjustment Mechanism“ devreye girdiğinde AB ile olan ticarette ciddi sorunlar ve ihracatta engellemelerle karşılaşmamak için sanayicilerimizin işletmelerini şimdiden hazırlamaları sadece kendi işletmeleri için değil aynı zamanda ülkeleri için de büyük bir sorumluluk.

İşsizlik Nisan’da geriledi
Ekonomi
İşsizlik Nisan’da geriledi
Türkiye’de işsizlik oranı, Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalışla %12,8 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak kaydedildi. Genç işsizlik oranı Nisan’da 1,2 puan artışla %24,4’e yükseldi.
Yeni Şafak
E-ticaretin patladığı Körfez’e ticari çıkarma
Ekonomi
E-ticaretin patladığı Körfez’e ticari çıkarma
Türkiye, küresel salgında e-ticaret hacminin dört kat büyüdüğü Körfez pazarına yönelik büyük bir ticaret hamlesi başlatıyor. 23 firmadan oluşan ilk Türk sanal heyet Arap ülkelerine e-ticaretle açılmak için Körfez’e çıkarma yapacak.
Yeni Şafak
Türkiye hiç kontak kapatmadı: Normalleşme sonrası 6 bin 613 şirket açıldı
Ekonomi
Türkiye hiç kontak kapatmadı: Normalleşme sonrası 6 bin 613 şirket açıldı
Koronavirüs salgınında normalleşmenin ilk 5 haftasında İTO’ya kayıt olan firma sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 artışla 6 bin 613’e ulaştı. Rakamların umut verici olduğunu söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye, deyim yerindeyse hiç ‘kontak kapamadı’. Kapasite düşse de, üretim sürdü. Hacmi azalsa da, ticaret devam etti” dedi.
Yeni Şafak
Bakan Albayrak'tan "düşük kamu borç stoku" paylaşımı: Bu süreçten güçlenerek çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın
Ekonomi
Bakan Albayrak'tan "düşük kamu borç stoku" paylaşımı: Bu süreçten güçlenerek çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ekonomimizin güçlü sac ayaklarından biri olan düşük kamu borç stoğu oranı pandemi sürecinde elimizi güçlendiren ve bize hareket alanı sağlayan farklılıklarımızın başında geliyor. Kazanımlarımızı koruyarak bu süreçten güçlenerek çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" açıklamasında bulundu.
AA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle gerçekleşti: 40 günde 15 bin lira kazandıran meslek
Ekonomi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle gerçekleşti: 40 günde 15 bin lira kazandıran meslek
Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Kozabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, Genç Çiftçi Projesi ile Türkiye genelinde 85 tane böcek besleme evi yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ipek böcekçiliğine can suyu verdiğini söyleyen Işık, "İpek böceği besleme evi projesine başvuran her üreticiye destek verildi. Hedef şuydu; üretici 250 dut dikecek 5 paket ipek böceği yetiştirecek ve 10 bin lira kazanacaktı. Bu rakam günümüzde 15 bin lira oldu. Özetle 40 günlük bir emek vererek 15 bin lira kazanmak mümkün oldu” ifadelerini kullandı.
IHA
Merkez Bankası: Toparlanma mayıs ayı itibarıyla başladı
Ekonomi
Merkez Bankası: Toparlanma mayıs ayı itibarıyla başladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Ekonomide kademeli açılma adımları ile birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanma mayıs ayı itibarıyla başladı" denildi. Ayrıca açıklamada, "İhracat öngörülenden daha güçlü bir şekilde toparlanıyor, yılın ikinci yarısında daha olumlu bir cari işlemler dengesi görünümü bekleniyor" ifadeleri kullanıldı.
AA
BDDK'nın kararıyla ilgili Bakan Albayrak'tan açıklama: Büyümemize ivme katacak
Ekonomi
BDDK'nın kararıyla ilgili Bakan Albayrak'tan açıklama: Büyümemize ivme katacak
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, BDDK'nın kararıyla ilgili açıklama yaparak, ""Dünyadaki örneklere kıyasla çok güzel bir sınav vermeye devam ediyoruz. İyi günde sürdürdüğümüz birlik ve beraberliği zor zamanlarda sürdürme vakti. Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankalarımızın vatandaşlarımıza olan desteği büyümemize ivme katacaktır" dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.