Küresel borçluluk ve Türkiye
Küresel borçluluk ve Türkiye
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre Kovid-19 salgınının başladığı ilk çeyrekte küresel borçluluk 1,2 trilyon dolar artışla 258 trilyon dolar oldu. Küresel borcun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranı ilk çeyrekte 10 baz puandan fazla artışla tarihi rekor olan %331 düzeyine ulaştı.Yine Dünya Bankası, 2019 yılı Uluslararası Borç İstatistikleri raporunu yayımladı. Raporda, düşük ve orta gelirli 120 ülkenin toplam dış borcunun 2019 sonunda 8 trilyon 139 milyar dolarla rekor sevi...
Ekonomi
virüse karşı antikor
üretiyor
Ekonomi
Ekonomi virüse karşı antikor üretiyor
İTO'nun "Pandemetre-2" araştırması, yılın 3 çeyreğinde 13 göstergeden 10'unun geçen yılın aynı dönemini geride bıraktığını ortaya koydu. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Özellikle hizmet sektörlerinden kaynaklanan kayıplar, sanayi sektörlerimizdeki hızlı ivmelenme ve güçlü iç talep ile telafi edilebildi" dedi.
Yeni Şafak
Bütçeye Kovid damgası
Ekonomi
Bütçeye Kovid damgası
Dünyada etkisini sürdüren Kovid-19’la mücadelesinde başarılı bir sınav veren Türkiye, 2021 bütçesinde de pandemiye karşı adımlar için eğitimden sağlığa yatırımlar için kaynak ayırdı.
Yeni Şafak
Merter esnafından örnek dayanışma
Ekonomi
Merter esnafından örnek dayanışma
Tekstilin önemli merkezlerinden Merter'de iş hacmi yüzde 60'lara çıkmaya başladı. Pandeminin yaralarını elbirliğiyle sardıklarını söyleyen Merter Markalar Birliği Başkanı Gürbüz Oruç, Merter'de birçok firmanın yılbaşına kadar yarım kira alacağını belirterek, dayanışma içinde olduklarını söyledi. Oruç, “Kumaşçılar da vadesi gelen çekleri öteledi” dedi.
Yeni Şafak
UNCTAD dünya ekonomisinin geleceği için kaygılı
UNCTAD dünya ekonomisinin geleceği için kaygılı
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) “Ticaret ve Kalkınma 2020 Raporu”nu yayınladı. Bu raporda Dünya ekonomisi ile ilgili, özellikle covid-19 sürecinde ortaya çıkan, tahribat ve gelecekle ilgili riskler tartışılıyor. Son kısımda bu risklerin asgariye indirilmesi için neler yapılması gerektiği önerileri var.UNCTAD raporunda “Dünya ekonomisi hala salgın ortasında kontrolsüz derin bir durgunluk yaşıyor. Şimdi, en savunmasız ülkeleri bile öncekinden daha güçlü bir konuma inand...
General Trading Company: “Gelecekte Ekonomiye Yapay Zeka Yön Verecek”
General Trading Company: “Gelecekte Ekonomiye Yapay Zeka Yön Verecek”
Yapay zeka, ekonomiye yön veriyor. General Trading Company, algoritmik ticaret ve yapay zekanın getirdiği tüm teknolojik gelişmeleri ekonomiye entegre ederek bir model geliştirdi. Şirketin CEO’su ve Kurucu Ortağı Alex Amarteifio Bloomberg, finansal piyasalara yön veren yapay zeka ve şirketlerinin başarısını anlattı. Bloomberg, “Yapay zeka, finansın geleceğini işaret ediyor. Bunu erken keşfedenler, hızla yükselecek” açıklamalarında bulundu.
Diğer
Enerjide ticaret merkezi olmanın ödemeler dengesine etkisi ne olacak?
Enerjide ticaret merkezi olmanın ödemeler dengesine etkisi ne olacak?
Hafta içi Merkez Bankası, ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Söz konusu verilere göre Mayıs 2019’da 1 milyar 71 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 764 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 8 milyar 244 milyon dolar oldu. Ama konumuz rakamlar değil.NEDİR BU CARİ AÇIK?“Cari açık” pek çok kişinin aşina olduğu ancak içeriğini tam olarak bilmediği bir kavram. Bu yüzden asıl meseleye geçmeden önce kısa bir açıklam...
Bakan Albayrak: Ekonominin her alanında yeni bir döneme giriyoruz
Ekonomi
Bakan Albayrak: Ekonominin her alanında yeni bir döneme giriyoruz
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "YEP hedeflerimiz kapsamında ihracatta, sanayide, üretimde ve ekonominin her alanında yeni bir döneme giriyoruz. Ekim ayında 13 günde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92,1'e çıkarken altın hariç bu rakam yüzde 101,8. Güçlü bir ekonomi için bu oranları daha da yukarı taşıyacağız" açıklamasında bulundu.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.