Türkiye emin ellerde
Ekonomi
Türkiye emin ellerde
Dünya haritasının yeniden çizilmeye çalışıldığını, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede çok ciddi hareketlilik yaşandığını dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklardan Türkiye'nin daha az etkilendiğini belirtti.
AA
Rus krizi Kırgızistan'ı vuruyor
Dünya
Rus krizi Kırgızistan'ı vuruyor
Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ve dünyadaki petrol fiyatlardaki düşüşün Rusya ve Kazakistan'da krize neden olduğuna dikkati çeken Kırgızistan Başbakanı Sariyev, "Rusya'daki kriz bizi etkiliyor. Bu kriz sona erdiğinde Kırgızistan ilerlemeye devam edecek" dedi.
AA
2014 fırtınasında %2.9 büyüdük
Ekonomi
2014 fırtınasında %2.9 büyüdük
Türkiye ekonomisi 2014 yılında yüzde 2,9 büyüdü. Bu rakamla Latin Amerika, Avrupa ve gelişmekte olan ülkeleri sollayan Türkiye, böylelikle 21 çeyrektir kesinti yapmadı. Artış hızı da yüzde 11 oldu. Kişi başına milli gelir 22 bin 753 liraya çıkarken, ekonomik büyüklük 1 trilyon 750 milyar liraya yükseldi.
Yeni Şafak
Medvedev: Yaptırımlar Rusya'ya da zarar verir
Ekonomi
Medvedev: Yaptırımlar Rusya'ya da zarar verir
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların ülkede birçok üründe fiyatların yükselmesine yol açtığını doğrulayarak, hükümetin telafi tedbirleri üzerinde çalıştığını bildirdi.
Yeni Şafak
2030'un en güçlü ekonomileri
Ekonomi
2030'un en güçlü ekonomileri
Price Waterhouse Coopers 2030 yılında dünyadaki en güçlü ekonomilerin hangileri olacağına dair tahminlerini yayımladı. “Uzun vadeli görünüm: Küresel ekonomik düzen 2050 yılında nasıl değişecek?” adlı rapor 32 ülkeyi satın alma gücü paritesine göre GSYİH bazında sıralıyor. Satın alma gücü paritesi, ekonomistler tarafından belli bir zaman diliminde ülkelerin ekonomik verimlilik ve yaşam standartlarını belirlemek amacıyla kullanılıyor. PwC’nin bulgularına göre113 yıllık sürede bazı ülkeler her zamanki pozisyonlarını korusalar da, 2030 yılında inişe ya da tırmanışa geçecek pek çok ülke var.
Yeni Şafak
Tarihin en büyük iflasları
Ekonomi
Tarihin en büyük iflasları
Bir ülkenin iflas etmesi o ülkenin yükümlülüklerini yerine getirememesi anlamına geliyor. Yani bir ülke memur maaşlarını, borçlarını ödeyemiyorsa teknik anlamda iflas etmiş olarak kabul ediliyor. Ancak bir ülkenin 'Ben borçlarımı ödemiyorum' demesi öyle kolay değil. Böyle bir şey yapan ülkeye yatırımcılar bunun faturasını daha sonra mutlaka ödetiyor. Bazı ülkeler var ki zaman içinde tarihin en büyük iflaslarını yaşamış durumda. Bazıları kendilerini toparlarken, bazıları ağır aksak yollarına devam ediyorlar. İşte en büyük ekonomik iflası yaşayan ülkeler...
Yeni Şafak
Parasız ekonomi ne kadar mümkün
Ekonomi
Parasız ekonomi ne kadar mümkün
Hiç parasız çalışan bir ekonomi hayal ettiniz mi? Zor, değil mi? Derin Ekonomi Dergisi'nin araştırma dosyasına göre, sadece 300-400 yıl kadar önce dünya nüfusunun çok büyük bir bölümü hemen hemen hiç para kullanmadan yaşıyordu.
Derin Ekonomi
2019'da dünya ekonomisine yön verecek 15 hikaye
Ekonomi
2019'da dünya ekonomisine yön verecek 15 hikaye
2019, bir yandan biten yılın ağır yükünü sırtında taşımaya devam ederken, diğer yandan epeydir konuşulan ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerin, belirgin bir görünürlükle hayatımızın bir parçasına dönüşeceği bir yıl olacak gibi görünüyor. İş çevrelerinin yakından takip ettiği Derin Ekonomi dergisi Ocak ayı sayısında global ekonomiyi etkileme olasılığı yüksek 15 hikayeyi kaleme aldı. Bizi, hem olumlu hem de olumsuz manada, biten yıldan çok daha ilginç bir yıl bekliyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.