22 çeyrektir kesintisiz büyüme
Ekonomi
22 çeyrektir kesintisiz büyüme
Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ilk çeyrekte piyasa beklentisi olan yüzde 1,6'nın üstünde yüzde 2,3 büyürken, bunda iç talepte geçen yılın son çeyreğinde başlayan canlanma etkili oldu. Bu verilerin ardından Türkiye ekonomisi 2009 yılı 3. çeyrekten itibaren 22 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmüş oldu.
AA
Üçüncü çeyrek büyümesi % 1,7
Ekonomi
Üçüncü çeyrek büyümesi % 1,7
Türkiye üçüncü çeyrekte yüzde 1,7 büyüdü. Üst üste 20 çeyrektir kesintisiz devam eden büyümenin beklentilerin altında kalmasında yüksek faiz ve kuraklığa bağlı olarak gıda fiyatlarının artışı etkili oldu. Ekonomik büyüme; yılın 9 aylık bölümünde ise yüzde 2,8 oldu.
Yeni Şafak
Büyümemiz
hız kesmiyor
Ekonomi
Büyümemiz hız kesmiyor
Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü. Söz konusu dönemde, gayri safi yurtiçi hasılaya katkısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artan sanayi ile yüzde 8 artan hizmetler sektörü ikinci çeyrek büyümesinin lokomotifi oldu. Yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı yüzde 5,2’lik büyüme hızıyla 7 çeyrektir üst üste gelişim kaydeden Türkiye ekonomisi, bu performansıyla OECD ülkeleri içinde lider, Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla da ikinci oldu. İş dünyası büyüme performansından memnun kaldı.
Yeni Şafak
Büyüme
kadınla
güçlenir
Ekonomi
Büyüme kadınla güçlenir
Kadınların ekonomi içindeki rolleri sürekli artıyor. Küresel düzeydeki tüketici harcamalarının 20 trilyon dolarını kontrol eden kadınların ekonomideki katkısı da çoğalıyor. Kadınların iş gücüne katılımını destekleyecek güçlü politikalarla Türkiye’nin GSYİH’sini 2025’te yaklaşık yüzde 20 artırma potansiyeline sahip olduğu vurgulanıyor.
Yeni Şafak
Almanya için büyüme uyarısı
Ekonomi
Almanya için büyüme uyarısı
Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Almanya’da finansal sistemdeki oynaklıkların genişlemeye devam ettiği ve ekonomik büyümede risklerin önemli ölçüde arttığı uyarısında bulundu.
AA
Büyümeyi döviz
ve faiz sınırladı
Ekonomi
Büyümeyi döviz ve faiz sınırladı
Sekiz çeyrektir üst üste büyüyen Türkiye ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6’lık büyüme kaydetti. Ekonomistler, büyümenin sınırlı kalmasına neden olarak ise dolardaki aşırı manipülatif artışların iç talebi zayıflatmasını ve yüksek faizlerin yatırıma ayrılan parayı eritmesini gösteriyor.
Yeni Şafak
Dünya liderlerinin gündemi "pastayı büyütmek"
Ekonomi
Dünya liderlerinin gündemi "pastayı büyütmek"
G20 ülkelerinin liderlerinin, Antalya'da yapılacak çalışmalarda küresel büyüme ve istihdamın artırılması konularına odaklanarak yeni taahhütlerde bulunmaları bekleniyor. IMF verilerine göre, küresel ekonominin 2015'te yüzde 3,1, 2016'da yüzde 3,6 büyümesi öngörülüyor. Uluslararası Yönetişim İnovasyon Merkezi Küresel Ekonomi Programı Başkanı Lombardi: "G20 liderlerinin, büyüme taahhütlerinin gerçekleşmesi için daha fazla çaba gösterilmesi ve G20 içinde daha fazla koordinasyon olması gerekir" dedi.
AA
OECD'den Türkiye yorumu
Ekonomi
OECD'den Türkiye yorumu
OECD'nin Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu'na göre, Türkiye için büyüme beklentisi 2016 için yüzde 3,9 ve 2017 için yüzde 3,7 oldu. Enflasyonun 2016'da yüzde 7,4, önümüzdeki yıl ise yüzde 7,5 olması bekleniyor.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.