Flaş iddia: Beşşar Esed yakında iktidarı bırakacak, sığınacağı ülke de belirlendi
Dünya
Flaş iddia: Beşşar Esed yakında iktidarı bırakacak, sığınacağı ülke de belirlendi
Suriye'de 9 yıl süren iç savaşın ardından Beşşar Esed'in önümüzdeki günlerde iktidarı bırakacağı ve belirlenen bir ülkeye sığınacağı öne sürüldü. Suriye'de yaşanan ekonomik kriz ve ülkenin yeniden inşası konusunda kaynak bulunmaması bir süredir rejimin geleceğini tartışmalı hale getiriyordu. Rusya merkezli düşünce kuruluşlarında son dönemde Beşşar Esed'in iktidarı bırakması gerektiğine dair çok sayıda analiz yayınlanmıştı. Eski bir Rus diplomat olan Alexander Shumilin'in "Kremlin'in Suriye'deki baş ağrısından kurtulması lazım. Sorun Esed ve çevresi ile ilişkili" ifadeleri dikkati çekmişti.
Yeni Şafak
28 ülke Rusya'ya yönelik yaptırımları 6 ay uzattı
Ekonomi
28 ülke Rusya'ya yönelik yaptırımları 6 ay uzattı
AB Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırması nedeniyle AB'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların 31 Ocak 2021'e kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı.
AA
AB Rusya'ya 6 ay daha ekonomik yaptırım uygulayacak: Yaptırımlardan dolayı 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor
Ekonomi
AB Rusya'ya 6 ay daha ekonomik yaptırım uygulayacak: Yaptırımlardan dolayı 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor
Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatma kararı aldı. Yaptırımlar, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan dolayı uygulanmaya başlanmıştı. Uygulanan yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı da yapamıyor.
AA
Bakan Albayrak: Türkiye'nin ekonomisine güven artıyor
Ekonomi
Bakan Albayrak: Türkiye'nin ekonomisine güven artıyor
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre haziran ayında ekonomi güven endeksi yüzde 19,1 artarak 73,5 değerine ulaştı. Ekonomiye ilişkin güzel gelişmeyi yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye ekonomisine güvenin arttığını, gelecek yıl ise bu güvenin çok daha ileri taşınacağını belirtirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ekonomik güven endeksinin haziranda yükselişini sürdürdüğünü belirterek "Bu gidişatın giderek daha fazla güç kazanması ve kalıcı bir hale gelmesini hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Ekonomik güven endeksi, haziranda aylık bazda yüzde 19,1 artarak 73,5 değerine yükseldi
Ekonomi
Ekonomik güven endeksi, haziranda aylık bazda yüzde 19,1 artarak 73,5 değerine yükseldi
Ekonomik güven endeksi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında yeni normalleşme dönemine geçilen haziranda aylık bazda yüzde 19,1 artarak 73,5 değerine yükseldi. Bakan Albayrak, "Türkiye'nin ekonomisine güven artıyor. Yılı bu performans ile sürdürüp gelecek yılda bunu çok daha ileri taşıyacağız" dedi.
AA
Lübnan'da 'ekmek' krizi başgösterdi: Bakkal ve marketler ekmek dağıtımını durdurdu
Dünya
Lübnan'da 'ekmek' krizi başgösterdi: Bakkal ve marketler ekmek dağıtımını durdurdu
Hükümetin fiyat artışına izin vermemesi üzerine bakkal ve marketlere ekmek dağıtımını durduran fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu. Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisinin lideri Canbolat, "Ülke açlığa doğru gidiyor" dedi.
AA
'İstihdam Kalkanı' paketi geliyor: Genç istihdamını kolaylaştıracak
Ekonomi
'İstihdam Kalkanı' paketi geliyor: Genç istihdamını kolaylaştıracak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdamın korunmasını hedefleyen "İstihdam Kalkanı" paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını bildirdi.
AA
Üç Libya: Totaliter, kaotik ve istikrarlı
Üç Libya: Totaliter, kaotik ve istikrarlı

Libya’ya iki kez gittim.

Birincisi Arap Baharı’ndan önce, ikincisi de hemen sonra.

İlk gidişim, yaklaşık 25 kişilik bir ekiple Kaddafi’nin daveti üzerineydi. Kaddafi, her yıl, İslâm dünyasının ilim, fikir adamlarını, önemli cemaatlerin temsilcilerini Libya’ya davet ediyor, bir tür “İslâm kongresi” gibi bir toplantı düzenliyordu. Yıllarca sürdürdü Kaddafi bu toplantıları...

KADDAFİ MASKESİ, KADDAFİ’NİN MASKELERİ

Yeşil Kitap’ı vardı; kendi kitabı yani! Bütün Afrika’yı harekete geçiren önemli bir liderdi Kaddafi. Kaddafi’nin Batılı emperyalistlerle ve Sovyet emperyalizmiyle işbirliği yaparak onların çıkarları doğrultusunda Libya’ya ve Afrika’ya şekil vermeye çalıştığı bilinen bir şeydi. Bu konuda çok eleştirildi haklı olarak.

Ama kendine özgü özellikleri de vardı: Bir yarı İslâmî teo-politik çerçevede, ülkesine, Arap dünyasına, Afrika kıtasına çekidüzen vermek istiyordu.

Emperyalistlerle birlikte çalışıyordu ama aynı zamanda diktatör olduğu için zaman zaman onlarla çatışıyordu da.

Kaddafi, totaliter bir rejim kurmuştu; kendi insanına kan kusturuyor, ülkesinin kaynaklarını çarçur ediyordu! Bütün bunlara rağmen Kaddafi’nin hunharca katledilmesini tasvip etmedim aslâ! Kaddafî’yi bu şekilde katlettirenlerin ne kadar ürkütücü, aşağılık tipler olduğunu gösterir bu hâdise!

Hem köpek gibi kullan, hem de işi bitince köpekten daha beter bir muameleyle kaldırıp at!

Bunlar mı demokrasi, özgürlük, hak hukuk sunacaklar dünyaya!

Kaddafi gibi diktatörlerin şahsında çöken bu tür diktatörleri yetiştiren, ülkelerin başına yerleştiren, işleri bitince de en aşağılık muamelelere tabi tutarak alaşağı eden Batı uygarlığıdır! Batı uygarlığının ahlaken iflasının göstergesidir bu hâdiseler!

Gölge etmesinler başka bir şey istemiyoruz bu gezegenin çocukları olarak!

EMPERYALİSTLERİN HESAPLAŞMA VE SAVAŞ ALANI!

İkinci Libya ziyaretimde, Libya cehenneme çevrilmişti. Bütün emperyalistler hesaplaşmalarını Libya üzerinden yapıyorlar, terör örgütlerini kullanarak ülkeyi ateşe vermekten çekinmiyorlardı.

Libya’daki İhvan-ı Müslimîn liderlerini de ziyaret ettim. İhvan’ın en zayıf olduğu ülkelerden biriydi Libya: Libya, Mısır’ın komşusu olmasına rağmen İhvan’ın çok zayıf olmasının nedeni Kaddafi’ydi: Kaddafi üzerinden İslâmî oluşumların güçlenmesi, ülkenin kaderinde belirleyici bir rol oynaması engelleniyordu. Mısır’da Nasır’a biçilen rol Libya’da Kaddafi’ye biçilmişti: Ülkedeki İslâmî oluşumların önünün tıkanması! İslâm’ın önüne takoz olarak yerleştirilmişti Nasır da, Kaddafi de, petro-dolar şeyhliklerdeki ruhunu Batılı şeytana satan uydu krallar, emirler, köle ruhlu yöneticiler de!

Kaddafi, hem emperyalistlerin adamıydı hem de muhalefete izin vermeyen bir zorbaydı. Yukarıda sözünü ettiğim, bazı müspet özellikleri, belirleyici değildi. Bu adamların tek vazifesi vardı: İslâmî oluşumların ve ülkelerinin gelişmesinin önünü tıkamak. Bunu yaparken her tür totaliter yönteme başvurmak!

Arap Baharı denen tezgâhtan sonra (her zaman tezgâh diye yazdım o vakitler ve linç edildim, tabii!), Libya, kaosun, istikrarsızlığın eşiğine sürüklendi! Emperyalistlerin bölgesel ve hatta küresel hesaplaşmalarını Libya üzerinden yapıyorlardı...

Libya terör örgütlerinin cehenneme çevirdiği bir kıyameti yaşamaya mahkûm edildi!

O yüzden FETÖ Libya’da da güçlüydü. Bir devlete bağlı Maarif Koleji vardı; okulun yöneticilerinin şikayetleri dinmek bilmiyordu; Libya büyükelçiliğimiz ha var ha yoktu; bir işe yaramıyordu; bir de FETÖ okulları vardı: Gözkamaştırıcı! Etkileyici!

LİBYA’DA TÜRKİYE’NİN DÜZEN VE İSTİKRAR MODELİ

Şu ân, 20 yıl Amerika’da, Virginia’da özel olarak yetiştirilip bölgeye patlamaya hazır bir bomba gibi postalanan darbeci Hafter’le de benzer bir aşağılık senaryo peşinde koştuyor Batılı emperyalistler ama bu kez Türkiye engeli var! Türkiye duvarını aşmak zorundalar! Yine aşamayacaklar!

Dün, Endülüs’ün kökünü kazıyıp tarihten silmişler, Fas, Tunus, Cezayir ve Libya’daki Müslüman varlığını da tarihten silmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlardı Haçlılar!

Tunus’un bilge lideri Gannuşi, bir gün kendisiyle yaptığımız özel görüşmede aynen şöyle demişti: “Biz, Müslümanlığımızı koruyor olmamızı size borçluyuz. Bütün Kuzey Afrika, Türklere borçlu.”

Nefesimiz Endülüs Müslümanlarını kurtarmaya yetmedi: 1492’de Endülüs’ten kalan son küçük kanton Gırnata da düşünce Endülüs tarihten silindi. Ama Endülüs’ün kalbi Kurtuba 1226’da durmuştu! Daha Osmanlı doğmadan en az yarım asır önce! Fakat Osmanlı, Endülüs’ü kurtaramadı ama daha sonra Kuzey Afrika’yı kurtardı Allah’ın lütfu ve keremiyle...

Gelinen nokta, istikrar ve düzen vadeden bir nokta -özellikle de Türkiye’nin her bakımdan inisiyatifi ele geçirmesinden, sahada büyük askerî ve stratejik başarılar elde etmesinden sonra...

Türkiye, Libya’yı ikinci kez kurtarıyor Libya’nın seçilmiş hükümetinin daveti üzerine Libya’da gerçekleştirdiğimiz önemli adımlarla...

Dün, Kaddafi döneminde İhvan yoktu. Sindirilmişti. Mazlumdu. O zaman İhvan’ı -evden dönüştürme- küçük merkezinde ziyaret ettiğimizde, çok üzülmüştüm.

Ama gördüğünüz gibi halkın oyuyla iktidardalar, ülkelerinin gerçek bağımsızlıkları için mücadele ediyorlar!

İhvan liderliğinin Libya’da Türkiye ile yaptığı bu işbirliği bütün Arap dünyasında domino etkisi yapacak, Türkiye’nin, umudun, kardeşliğin, adaletin sembolü olduğunu ortaya koyacak inşallah. İçerde kan kaybediyor olsak da, dışarıda çok önemli işler yapıyoruz. Dışarıda elde edilen başarı, içeriye yansıtılmalı, eğitim, kültür, fikir, sanat ve medyada alınacak köklü kararlarla toplumun çözülmesi, çürümesi önlenmeli.

Vesselâm.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.