Ayasofya Cami olduğunda, İmamoğlu ne yapacak?
Ayasofya Cami olduğunda, İmamoğlu ne yapacak?

Ekrem İmamoğlu, “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum” demişti.

Bir ay kadar önce, Yunanistan’da yapılan Delphi Ekonomik Forumu’na telekonferansla katıldığında, bu mevzuda gelen bir soruya verdiği bu cevap Yunanlıları nasıl da mutlu etmişti!

*

Ekrem Müdafa’nın Yunanistan’da çok sevildiğine kuşku yoktur.

Geçen yıl belediye seçimini kazandığında, Yunan Medyası kendisini “İstanbul’u fetheden adam” diye lanse etmişti!

MÜZECİ İTTİFAKI

Mister Ekrem İmamoğlu, Batı Kulübü’nün “umut bağladığı bir siyasetçi” sıfatıyla Ayasofya konusunda Müzeci İttifakı’nın bir parçasıdır.

Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos, Fener Rum Patriği Bartholomeos, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, veyahut İbrahim Özden Kaboğlu, İlber Ortaylı, Sinan Meydan, Taha Akyol, Sedat Ergin ve Ertuğrul Özkök gibilerle birlikte…

“Ayasofya müze kalmalı” korosundaki yerini almıştır!

*

Geçenlerde Londra’da düzenlenen bir müzayedede

Fatih Sultan Mehmet’in portresi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı.

Ekrem’i Müdafaa Korosu’nda “Ekrem İmamoğlu ecdadına sahip çıktı. Fatih’in orijinal tablosunu İBB satın aldı” yollu “bir alkış kıyamet” gırla gitti.

Tablonun sahte mi gerçek mi olduğu hususu halen daha tartışılıyor.

Murat Bardakçı’nın ardından, CHP’li İlhan Kesici de bu konudaki ciddi kuşkularını dile getirdi.

“Tablo orijinal mi, değil mi?” tartışması bir tarafa; şu “Ecdadına sahip çıkma” kısmına odaklanalım…

İmamoğlu, öne sürüldüğü gibi “Ecdadına sahip çıkan bir kişilikse; Ayasofya konusunda neden Sultan Fatih’e sırtını çeviriyor?

“Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına ihtiyaç yok” diyen bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’ndan bahsediyoruz…

Ayasofya Camii, bizlere Fatih Sultan Mehmet’in vasiyeti ve de emanetidir.

İşte bu çok ama çok önemli vasiyet ve emanet…

Batı Kulüpçüsü Mister İmamoğlu’nun umurunda değildir!

*

Şovmen İmamoğlu’nun “zurnasının zırt dediği yer” de burasıdır!

*

Sultan Fatih’in tartışmalı “tablosundan” kendisine “maske” yapmaya kalkmıştır; amma velâkin maskesi düşmüştür!

Zaten başından beri “Maskeli Balo” siyasetçisidir.

Batıcı Komprador Burjuvazi’nin “Siyasi Yıldızı!” olarak gösterime girdi: peş peşe falsoların ve de yaman çelişkilerin ardından çok çabuk döküldü.

KİLİSECİ HDPKK’LI

Ayasofya bahsinde, bir de HDPKK’lı Hüda Kaya var ki; müze olarak kalmasını dahi yeterli görmüyor!

Nedir?

-Ayasofya’nın kilise olmasını istiyor!

*

500 seneye yakın cami olmuş ve 86 sene sonra yeniden CAMİ olarak ibadete açılması beklenen Ayasofya için aynen şöyle diyor:

“Ayasofya gibi işgal altında olan yüzlerce kilise var. Adına cami demekle olmuyor…”

HDPKK’lı Kaya, Haçlıların kiliselerini “baş tacı” yapıyor: Batı’da özellikle Avrupa ülkelerinde yıllarca evvel kiliseye çevrilmiş yahut yıkılmış sayısız cami varmış, ne gam!

*

İslam Düşmanı ve Hıristiyan Muhibbi PKK terör örgütü, Almanya’da özellikle son yıllarda çok sayıda camiyi yaktı…

Hendek olayları sırasında, başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu’daki birçok yerde çok sayıda camiyi tahrip ettiler, yaktılar, yıktılar, bombaladılar!

Sam Amca’sının Terör Örgütü PKK’nın alçakça saldırıları nedeniyle onlarca cami kapalı kaldı, ezanı susturdular!

PKK’lı kahpeler, tahrip ettikleri camilerde Kur’an sayfalarını yırttılar ve de yaktılar!

Kimi camilerin minarelerinden de İslam’a hakaret içeren PKK propagandası yaptılar; şarkılar çaldılar!

*

Haydut Devlet ABD’nin piyonu PKK terör örgütü, 1980’ler, 90’lardan bu tarafa Doğu ve Güneydoğu’da sayısız köy camisini yaktı ve de ibadet eden masumları kurşuna dizerek katletti!

*

Bu saydıklarımız gibi sayısız dehşetengiz saldırı var: Hüda Kaya’nın bu kahpeliklerden dolayı kılı dahi kıpırdamamış ki, gitmiş PKK’nın “siyasi uzantısında” vekil olmuş!

*

Üstüne bir de “Ayasofya kilise yapılmalı” diyerek Yunanistan’ından Amerika’sına; Başpiskoposundan Patrik’ine kadar Hıristiyan Kulübü’nü mutlu ediyor!

İmamoğlu’na ‘ciddiyetsiz’ diyen İlhan Kesici’den geri adım: Topa sert girmişim
Gündem
İmamoğlu’na ‘ciddiyetsiz’ diyen İlhan Kesici’den geri adım: Topa sert girmişim
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin satın aldığı Fatih'in portresinin kime ait olduğunun belli olmadığını, tablodaki diğer kişinin de bilinmediğini ve bu durumun ciddiyetsizlik olduğunu belirtmişti. Kesici, CHP yandaşı TELE 1 kanalında katıldığı programda ise sözlerini geri çekerek, 'Ben sonra seyrettim. Topa biraz sert girilmiş gibi geliyor. Ben şimdi dilimizi yumuşatalım diyorum ama oradaki halime de baktım normalden biraz sert girilmiş' ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Nostaljik tramvay artık nostaljik değil: İmamoğlu adını yazdırdı
Gündem
Nostaljik tramvay artık nostaljik değil: İmamoğlu adını yazdırdı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, nostaljik Kadıköy-Moda tramvayını yeniledi. Ancak yenilenen tramvayın tüm nostaljik havası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun reklamıyla yok oldu. Tramvayın yeni görüntüsü, tarihi güzelliğe önem verenleri üzdü.
Yeni Şafak
İBB'den Şile'deki su krizine ilişkin açıklama geldi: AK Parti döneminde yapımına başlanan ancak yeni dönemde bitirilemeyen tesis açılacak
Gündem
İBB'den Şile'deki su krizine ilişkin açıklama geldi: AK Parti döneminde yapımına başlanan ancak yeni dönemde bitirilemeyen tesis açılacak
Türkiye'nin gündemine oturan, 90'lı yıllardaki taşıma su uygulamasını hatırlatan Şile'deki su kriziyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklama yayımladı. İlçedeki su sorununun giderilmesiyle ilgili AK Parti döneminde ihalesi yapılan ve çalışmalara başlanan , ancak yeni dönemde bitirilemeyen tesisin sürecinin hızlandırılacağı belirtildi.
Yeni Şafak
İstanbul’da 26 yıl sonra taşıma su dönemi: Bidonunu alan İSKİ tankeri önünde sıraya girdi
Gündem
İstanbul’da 26 yıl sonra taşıma su dönemi: Bidonunu alan İSKİ tankeri önünde sıraya girdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSKİ'nin 60 saate yakın süredir su veremediği Şile'de halk duruma isyan etti. Vatandaşların tepkisi üzerine ilçeye İSKİ tankeriyle su gönderildi. Saatler sonra suya kavuşan vatandaşlar, tanker önünde sıraya girdi.
Yeni Şafak
CHP'li İlhan Kesici Fatih portresi üzerinden İmamoğlu'nun eleştirdi: Sahte tablonun gerçekmiş gibi reklamını yapmaları çok ayıp
Gündem
CHP'li İlhan Kesici Fatih portresi üzerinden İmamoğlu'nun eleştirdi: Sahte tablonun gerçekmiş gibi reklamını yapmaları çok ayıp
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, katıldığı bir televizyon programda İmamoğlu'nun aldığı Fatih Sultan Mehmed tablosu ile ilgili konuştu.Geçtiğimiz günlerde müzayede evi payı ile birlikte 935 bin 250 sterline satın alınan portresinin sahte olduğunu söyleyen Kesici, "Ekrem İmamoğlu'nun aldığı Fatih tablosu sahtedir. Gerçekmiş gibi reklamını yapmaları çok ayıp" dedi.
Yeni Şafak
Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü İBB’ye isyan etti: Nefret diz boyu
Gündem
Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü İBB’ye isyan etti: Nefret diz boyu
Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Twitter hesabından paylaştığı mesajla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na pankart siteminde bulundu. Döğücü, videolu mesajında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu etiketleyerek, Tahammülsüzlük, hazımsızlık, nefret diz boyu... Kurban kesim alanlarıyla ilgili komşularımızı bilgilendirmek için astığımız pankartları kesen İBB yönetimini kınıyorum. Siz ne yaparsanız yapın, biz halkımıza hizmetten geri durmayacağız! siteminde bulundu.
Yeni Şafak
Fâtih’in resmi ve Ekrem Bey
Fâtih’in resmi ve Ekrem Bey

Demokratikleşmelerle berâber, her ne kadar çeşitlenip şenliklense de siyâset nihâî kertede “tek boyutlu” ve “küt” bir iş olmaktan kurtulamıyor. Bâhusus merkezî siyâsetler için tablo asla değişmiyor. Yerel siyâsetler ise bir dereceye kadar bu tabloyu yumuşatıyor. Bu sebeple, siyâsal kariyerinde belediyecilik olan siyâsetçilerin merkez siyâsetlere geçişini müspet bulanlardanım. Elbette devleti idâre etmek belediyeyi idâre etmeye benzemeyecektir; ama belediye idâresinde pişmiş olmanın merkezî siyâset geliştirmekte çok mühim bir katkı sağlayacağını da unutmamak gerekir. Hele ki bu belediye İstanbul Belediyesi olursa.

Son yerel seçimlerde İstanbul uzun bir aradan sonra el değiştirdi. Sayın İmamoğlu büyük bir farkla Belediye Başkanı seçildi. Bu başarı elbette taraftarları açısından büyük umutlarla karşılandı. Siyâsal angajmanları keskin olmayan kitle ise, “bir de bunu deneyelim bakalım” kabilinden Ekrem Bey’e kredi açtı. Sayın İmamoğlu vazifesinde bir seneyi ikmâl etti. Bu zaman zarfında olup bitenleri Ekrem Bey ve kadrolarının topyekûn yargılanması için kâfi olmadığını düşünüyorum. Ama bir senelik icraat ve performanslarının bir gidişâta işâret ettiğini ve bunun da bir değerlendirme konusu edilmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Ekrem Bey’in gösterdiği performans, siyâsal beklentilerinin Belediye Başkanlığı ile sınırlı olmadığını, merkezî siyâseti hedeflediğini gösteriyor. Bu da genç bir siyâsetçi için son derecede olağan karşılanması gereken bir şey. Elbette buna hakkı var. Ama gördüğüm kadarıyla bu hedefini çok erken belli etti. Ulusal, hattâ uluslararası siyasetler kunularında yaptığı gerekli gereksiz çıkışlarla bir merkez siyâsetçi gibi davrandı. Bu stratejiyi kendisine kim teklif ettiyse, Ekrem Bey’e, muhtemelen bilmeden ve iyiniyetle de olsa zarar verdiğini söyleyebilirim.

Hâlbuki seçildikten sonra bir öncelik geliştirmesi ve sessiz ve derinden bir dizi belediye faaliyetini başlatması gerekiyordu. Belediyecilik nihâyetinde üç katmanlı bir iştir. Bunların başında altyapı hizmetleri gelir. Ekrem Bey’in, AK Parti belediyeciliğinin ana ekseni olan alt yapı yatırımları hususunda başarılı işlere imzâ atması elbette gereklidir. Ama bu başarılar Sayın İmamoğlu’na bir prestij sağlamayacaktır. Bıraktığı izlenim, başlayan bir süreci devâm ettirmiş olmaktan ileri gitmeyecektir.

Belediyecilikte mühim olan üç katmandan ikincisi “toplumsal-kültürel” hizmetlerdir. Doğrusu AK Parti belediyeciliği, son dönemlerde hayli tavsasa da bu alanda çok başarılı işlere imzâ atmıştı. Ekrem Bey bu alanı bir düzey kullanabilirdi. Ama yine çok yanlış bir iş yaptı ve paket programlara dönüşüp dinamizmini kaybetmiş olsa da bir şekilde devâm eden pek çok faaliyete son verdi.

Belediyecilikte ehemmiyetli olan üçüncü katmanın kent estetiği ile alâkalı olduğunu düşünüyorum. Bu basit olarak kent kozmetiği manâsına gelmiyor. Büyük ölçüde kentsel-kültürel tüketim ile bağlantılıdır. Târihçi Huizinga modern kenti bir “consumption stadt” olarak târif eder. Beğenelim veyâ beğenmeyelim bu böyledir. İstanbul kent olmadan evvel bir şehirdir ve bugün dünyâda sayıları hayli az olan, şehir geçmişi olan kent misallerinden birisidir. Doğrusu AK Parti belediyeciliği, büyük ihmâllerin yattığı şehrin târihi mirasınının restorasyonu alanında çok mühim işler yaptı. Ama restorasyon hususunda her zaman gerekli özen gösterilmedi. Nâzik yürütülmesi gereken bâzı işler, özellikle son zamanlarda kaba müteahhitlik işleri olarak ele alınmaya başladı. Ekrem Bey ve ekibi bu alanlara el atabilir ve kendisine prestij kazandıracak projelere imzâ atabilirdi. Bunun sâdece restorasyondan ibâret olmadığını, şehrin sâkinlerinin târihsel miras ve kimlik ile daha fazla özdeşlik kuracakları yeni işlevlerle desteklenmesi gerektiğini ilâve etmeliyiz. Vazifeye geldiği ilk günlerde beni de umutlandıran bâzı görüntüleri hatırlıyorum. Tam bir keşmekeşe dönüşen Bayezid Meydanı ve Sahhafları gezen Sayın İmamoğlu, rahmetli Turgut Cansever’in projesini “derhâl” hayâta geçireceklerini beyin etti. Bunun 6 ay gibi bir zaman zarfında yapılmasının direktifini kameralar önünde verdi.. Aradan bir sene geçti. Netice sıfır. Benzer şey Taksim Meydanı için de geçerlidir.

Modern kent orta sınıf hassasiyetler ve beklentiler üzerine kurulur. Bugün bu hassasiyet ve beklentiler insanların yaşama sevincini hissedecekleri, rahatlatıcı ve şenlikli mekânların çoğaltılması noktasındadır. Ekrem Bey ve ekibi bunu göremiyor. Siyâsal beklentilerinin iç baskısı ile yanlış alanlarda at koşturuyor. Fâtih’in mâlûm tablosunu satın alması ve İstanbul’a kazandırması elbette takdir edilmesi gereken bir iştir. Ama bu girişimin altı o kadar boş ki… En azından “tuhaf” kaçtı…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.