Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak? Emekli Bayram İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?
Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak? Emekli Bayram İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?
Emekli maaş miktarları hangi yerden emekli olduğuna göre değişmektedir. 4A, 4B ve 4C olarak üçe ayrılan emekli maaşı ödenekleri bulunmaktadır. 4A normal SSK’lı çalışan, 4B BAĞ-KUR yani kendi iş yeri olan için, 4C ise devlet memuru emekli sandığı olarak geçmektedir. 2021 yılı itibari ile genel enflasyon oranı zam oranı %14,3 olarak açıklanmıştır. Enflasyon oranına göre emeklilere zam oranları belirlenmektedir. Bu oran üzerinden emekli maaşlarına yapılan zam; SSK ve BAĞ-KUR çalışanlarına %8,36, Emekli Sandığına %7,36 oranında olduğu görülmektedir. Peki, hangi emekli ne kadar maaş alır, emekli bayram emeklisi nasıl hesaplanır, emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların yanıtları.
Yeni Şafak
2021 Emekli Promosyonu Ne Kadar?
2021 Emekli Promosyonu Ne Kadar?
2021 emekli promosyon miktarı bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. 2021 emekli promosyonu ile başlatılan promosyon ödemeleri için bazı bankalar nakdi promosyon verirken, bazıları çeyrek altın olacak şekilde promosyon desteği sağlamaktadır. Bankalar tarafından verilen promosyon ücretleri 3 yıllık periyotlar halinde vatandaşlara dağıtılmaktadır. 2017 yılında başlatılan kampanya modelleri için aynı sene yar alan kişiler 2023 yılında yeniden promosyon alma hakkı elde edebilecektir.

Peki, 2021 emekli promosyonu ne kadar? İşte ayrıntılar.

Yeni Şafak
Ne Zaman Emekli Olabilirim? Ne Kadar Emekli Maaş Alabilirim?
Ne Zaman Emekli Olabilirim? Ne Kadar Emekli Maaş Alabilirim?
Ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyen kişiler e-devlet üzerinden giriş yaparak SGK sekmesini seçmelidir. Ardından ne zaman emekli olacakları hakkında bilgi sahibi olmuş olurlar. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar e-devlet şifrelerini PTT’den alabilirler. Peki, ne zaman emekli olabilirim, ne kadar emekli maaşı alabilirim? İşte ayrıntılar.
Yeni Şafak
En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? İşte SGK ve Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama
En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? İşte SGK ve Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama
Emekli maaşının en düşük tutarı Bağkur tarım çalışanlarına verilmektedir. Bu tutar 1.662 TL’ye denk gelmektedir. Zam gelmeden önce ise emekli maaşı tutarı 1.500 TL idi. SSK ve BAĞ – KUR çalışanlarının yeni zamla aldıkları maaşlar aşağıda verilmiştir: • SSK 2000 öncesi: 2.420 TL • SSK 2000 sonrası: 1.500 TL • BAĞ – KUR esnaf: 1.763 TL • BAĞ – KUR tarım: 1.662 TL.
Yeni Şafak
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?
Emeklilik aylığı hesabı yapabilmek için emekli olan kişinin kendine ait birtakım verilere sahip olması gerekir. Emekli maaşı; emekli olunan prim gün sayısı, tabi olunan sigorta kolu ve sigortaya giriş tarihi gibi verilere bağlı olarak hesaplanır. Bireysel hesaplamanın karmaşık ve zor olduğu emekli aylığı genel olarak şu yüzde üzerinden hesaplanmaktadır: Güncelleme katsayısı belirlenir. Aylık bağlama oranı tespit edilir. Güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı çarpılır. Elde edilen veri kişinin alacağı aylık ücreti gösterir.
Yeni Şafak
79 yaşındaki Memduh Amca, felç geçiren eşi için sokağı çiçek bahçesine çevirdi
Hayat
79 yaşındaki Memduh Amca, felç geçiren eşi için sokağı çiçek bahçesine çevirdi
Eskişehir'de 79 yaşındaki emekli Memduh Çetin, beyin kanaması sonucu felç geçiren 55 yıllık hayat arkadaşı Mücella Çetin (75) için doktorların 'daha çok güneş görmesi ve oksijen alması gerekiyor' uyarısı üzerine evinin önündeki kaldırımı, çam ağaçları ve çiçekler dikip, bahçeye çevirdi.

Çetin, eşinin ihtiyacı olan oksijeni, teneke kutular ile saksılara diktiği ağaçlar ve rengarenk güllerden almasını sağlıyor.
DHA
Bugün Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?
Bugün Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?
Emekli maaşları 2021 yılı için her sene olduğu gibi zam kazanmıştır. Emekli maaşının hesaplanmasında çalışan statüsü ve üç döneme ayrılan SGK prim ödeme zamanları vardır. SGK prim ödeme tarihleri 2000 senesi öncesi, 2000 yılı ocak ayı ile 2008 yılı ekim ayı arası ve 2008 yılı ekim ayı sonrasıdır. Çalışan statüleri ise 4A yan, işçi sınıfı, 4B yani vergi levhalı (Bağ- kur) ve 4C yani memur olarak üçe ayrılır. Emeklilik maaşı hesaplamak için bir dijital platform kullanılacaksa sigortalı olan kişinin sicil numarası bilinmelidir. Bu sicil numarası e-devlet üzerinden elde edilebilir.
Yeni Şafak
Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar? Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?
Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar? Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?
2021 emekli ikramiyesi tutarı ramazan ve kurban bayramı öncesi verilen ikramiyelerle yükseltilmektedir. 1000TL olan emekli ikramiyesi zamlanması için konu hakkında yasa tasarısı meclise sunulmaktadır. 2021 emekli ikramiyesi, yasa tasarısı görüşmeleriyle netlik kazanırken, devletin her yıl önemle üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Her yıl yılın belirli dönemlerinde özellikle bayram aralarında emeklinin yüzünü güldüren ikramiyeler, zamlı oranları ile dikkat çekmektedir. Peki, emekli ikramiyesi nasıl hesaplanır, hesaplama yaparken yıl sınırlaması yapılır mı, emekli öğretmen ikramiyeleri ne kadar? İşte tüm bu soruların yanıtları haberimizde.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.