İspanya ve İtalya, Macron'u frenledi: Sorunlar müzakereyle çözülür
Dünya
İspanya ve İtalya, Macron'u frenledi: Sorunlar müzakereyle çözülür
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron topladığı zirvede istediğini alamadı. Türkiye karşıtı açıklamaların sertleştirilmesini isteyen Macron'a Güney Avrupa ülkeleri karşı çıktı. İspanyol kaynaklarına göre Macron'un kriz çığırtkanlığına karşı, İtalya ve İspanya diyalog ve müzakere taraftarı oldu. İspanya ve İtalya'nın sert mesajlar göndermenin işleri daha da kötüleştireceğine inandıkları belirtilirken, liderlerin arasındaki yaklaşımların da oldukça farklı olduğu kaydedildi.
Yeni Şafak
Artık şirketler müşterinin ayağına gidecek
Ekonomi
Artık şirketler müşterinin ayağına gidecek
Salgınla birlikte birçok endüstrinin zor durumda kaldığına vurgu yapan IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, dijital dönüşüme ayak uyduran firmalara ilginin arttığına işaret etti. En iyi hizmeti sağlayanın tercih edildiğini aktaran Öztürk, “Artık yeni iş modelleri geliştirilecek. Önceden şirketler sabitti, müşteriler onlara gidiyordu; şimdi ise şirketler müşteriye gitmek zorunda” dedi.
Yeni Şafak
Sanal gerçeklik ile 3 bin 500 yıl öncesinin Hattuşa'sına ışınlandılar
Teknoloji
Sanal gerçeklik ile 3 bin 500 yıl öncesinin Hattuşa'sına ışınlandılar
Dünyanın çeşitli bölgelerinde müzelerde kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi Türkiye'de de uygulanmaya başladı. Hitit uygarlığının başkenti Hattuşa'nın olduğu bölge de sanal gerçeklik ile hazırlandı. Hattuşa'nın bulunduğu Boğazkale'ye gelen ziyaretçiler gözlükleri takıp bölgeyi gezdiklerinde 3 bin 500 yıl öncesine ışınlanmış olacaklar. İtalya'nın başkenti Roma'da ise birçok müzede artırılmış gerçeklik konsepti uygulanıyor.
AA
Bursa’da rahvan atçılığı yeniden hayata döndü
Gündem
Bursa’da rahvan atçılığı yeniden hayata döndü
Türk kültüründe önemli yeri olan Rahvan atçılığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen tesisle yeniden hayat buluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tesislerden yılın 12 ayı her yaştan insanın istifade edebileceğini söyledi.
Yeni Şafak
Fark edilme vakti
Fark edilme vakti

Uzun bir aranın sonunda futbol keyfine kaldığımız yerden başlıyoruz. Futbol, taraftar için keyif belki ama yönetenler için ticaret. Bu yüzden, Türkiye de dahil dünyanın birçok yerinde, virüsün en şiddetli olduğu dönemlerde bile “Nasıl yaparız da oynamaya devam ederiz?” sorusunun cevabı arandı. Futbolun geldiği ekonomik nokta öyle bir hal aldı ki; “Şartlar ne olursa olsun oynamalıyız” fikri her yerde ağır bastı. Durumu özetleyen cümle ise Almanya Bundesliga CEO'su Christian Seifert'dan geldi. Seifert, “Oynamazsak 100 yıllık kulüpler yok olabilir” diyerek, resmi ortaya koydu (ki Almanya kulüplerin maddi durumu bizimkiler kadar kötü değil). Bu, sağlıklı bir durum değil. Dünyada aşırıya kaçan, ihtiyaç ötesinde bir savurganlığa bürünen tüm sektörler gibi, futbol da doğal sınırlarına gerilemeli. Umut ederiz ki pandemi süreciyle birlikte bu dersler alınır ve taviz verilmeyecek katı kurallar getirilir.

TEKNİK DİREKTÖR FARKI

Maçlara verilen yaklaşık 3 aylık aradan dönmek elbette kolay olmayacak. Ritim yakalayan takımlar vardı. Şimdi kimin nasıl döneceği benim için büyük merak konusu. Tabi maçların seyircisiz olması da hem ev sahibi avantajı hem de motivasyon konusunda işi başka bir yere taşıyacak. Almanya'da seyircisiz maçlarda deplasman takımlarının puan ortalamasının yukarı çıktığını gördük. Şimdi teknik adamlara büyük iş düşüyor. 3 aylık ara sonrası takıma maç kondisyonu kazandırmak, virüsün etkileri konusunda futbolcu psikolojini normale döndürmek, seyircisiz ortama hazırlamak ve en önemlisi 5 oyuncu değişikliği... Şimdi, akan oyunda teknik adamların eli güçlendi. Hem bol oyuncu değişikliklerinde hem de takıma psikolojik katkı anlamında meziyetlerini konuşturacaklar. Özellikle yeni jenerasyon hocaların aradan sıyrılmak, farklarını hissettirmek, bir kaç adım öne çıkmak için elinde önemli bir fırsat var. Takip edeceğiz...

TESTİ KIRILMADAN...

Süper Lig'e ara verildiğinde ligin tescili konusu uzun süre tartışıldı. Devam kararı alındıktan sonra bu tartışmalar bitti ancak şimdi yeni bir sorumuz var; Lig yeniden durmak zorunda kalırsa ne olacak? Tabi ki futbol sektörünün çalışanları olarak böyle bir şeyi en son isteyecek kişiler bizleriz. Ancak testi kırılmadan bu ihtimallerin bir sonuca bağlanması gerekiyor. TFF'nin bu konudaki planı nedir? Olur da virüs işi yeni bir boyut kazanır ve o anda puan sıralaması değişmiş olursa, iş nasıl bir sonuca bağlanacak. TFF, bu durumu Kulüpler Birliği ile birlikte acilen sonuca bağlamalı. 18 kulüpten de bu konuda taahhüt almalı ve kararını kamuoyuna ilan etmeli. Etmeli ki, belki de tartışması yıllarca sürecek yeni bir krizle karşı karşıya kalmayalım.

PKK, FETÖ ve ABD’nin sesi: MHP’li Büyükataman, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu böyle tanımladı
Gündem
PKK, FETÖ ve ABD’nin sesi: MHP’li Büyükataman, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu böyle tanımladı
Devlet Bahçeli’nin ‘talimatla açıklama yaptığını’ iddia eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na MHP’den sert cevap geldi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ''PKK,FETÖ ve ABD'nin sesi'' olarak tanımladı.
Yeni Şafak
İBB CHP Meclis Üyesi Nadir Ataman'ın Büyükçekmece'de kaçak yapısı ortaya çıktı
Gündem
İBB CHP Meclis Üyesi Nadir Ataman'ın Büyükçekmece'de kaçak yapısı ortaya çıktı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin olduğu arsada kaçak yapı olduğu iddiasıyla fotoğraf çektiren CHP'ye Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Twitter hesabı üzerinden ders verdi. Göksu, İBB CHP Meclis Üyesi Nadir Ataman'ın Büyükçekmece'de kaçak yapısı olduğunu belirterek "Tabi ki partimiz oraya hiçbir ilçe başkanımızı göndermeyecek, bu konuda hukuk ne diyorsa o yola başvuracaktır" ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Mayaya talep 6 kat arttı
Ekonomi
Mayaya talep 6 kat arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle “evde kal” çağrısına uyanların kendi ekmeğini yapmaya başlamasıyla perakende maya talebi, martta bir önceki aya göre 6 kat arttı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.