Yükselen surlar, yükselen isyanlar
Yükselen surlar, yükselen isyanlar
Surların, barbarların ve eşitsizlerin ortak kaderleri var. Surlar, zenginlikleri korur. Varlığı emniyete alır. Saldırılara, yağmalara ve katliamlara karşı yükselirler. Yerleşik hayatla gelen zenginlikler ve bunlara göz diken barbarlar her zaman surların inşasına yol açtılar. Her şehir devleti kendi varlığını, güvenliğini ve servetini korumak için surlar yaptı.
Yeni Şafak
Öküzler ve erkekler
Öküzler ve erkekler
Öküzler ve erkekler tarım toplumunun ana aktörleri. Hatta sanayi devrimine kadar da öyledir. Önce öküzlerden başlayalım. Dünya öküzün boynuzları üzerindedir sözü. Çok büyük bir hakikate işaret eder. Bunu simgeleyen Hititler heykeli, Ankara'nın göbeğindedir. Hitit güneşi denir.
Yeni Şafak
Müslüman aydınların kaderi ve Kaşıkçı
Müslüman aydınların kaderi ve Kaşıkçı
Cemal Kaşıkçının başına gelenler, bize Müslüman aydınların yaşadıklarını anlatıyor. Çünkü Kaşıkçı hem ülkesinde hem de dünyada tanınan bir aydın. İslam toplumları üzerine düşünen bir zihin. Meselelerle yakından alakadar oluyor. Devletle üst düzey çalışmalar içinde olsa da aydın kimliğini her zaman korumaya özen gösteriyor. Düşünen, okuyan, yazan ve Müslüman toplumların meselelerini çözmek için koşup duran bir şahsiyet.
Yeni Şafak
Tarihselciliğin sufilik karşıtlığı: Kalp tutulması
Tarihselciliğin sufilik karşıtlığı: Kalp tutulması
Tarihselcilik, İslam topraklarında pozitivizmin baş müttefiki. Bu müttefiklik en fazla sufiliğe karşıt söylemlerde kendisini ifşa eder. Pozitivizmde hakikat, nesnel dünya gerçekliğinin ürünü. Hakikat bu sınırlarda araştırılır. Bunların ötesine uzanan hiçbir hakikat yoktur. Metafizik, ilerlemeyle aşılan bir geri zaman bilinci. Din de bu geri zaman bilincinin bir parçası. Artık hakikate bilimle, gözlemle ve istatistikle varılacaktır.
Yeni Şafak
Mahremiyet medyanın ayakları altında
Mahremiyet medyanın ayakları altında
Büyük bir mahremiyet deformasyonu geçiriyoruz. Bir televizyon programı bunu çok net ortaya koydu. Hikaye şu: Fuhuş yaparak kocasını aldatan bir kadından doğan ve dört yaşında olan bir çocuğun DNA'sı araştırılmış. Programda bayan sunucu, “babası kim” diye soruyor. Bunu sahnedeki bir grup insanlar tartışıyor. Kamuoyunu meraka getiriyor. Aldatan bayan gülümseyip duruyor. Sonra tabii ki açıklanıyor. Kadının aldatma ve fuhuş yaptığı ortaya çıkıyor. Normal bir hadiseymiş gibi hareket ediliyor. Sadece baba olmadığını öğrenen erkek adam kadına hücum ediyor.
Yeni Şafak
Devlet terörü uygulayan rejimler
Devlet terörü uygulayan rejimler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışında başka bir siyasetçi! Dünya mazlumlarını gündeme getiriyor. Kudüs işgalini, Myammar'da yapılan katliamları, evlerinden kopan mültecileri, katliamlara uğrayan toplumları konuşuyor.
Yeni Şafak
DEAŞ dağılır, düzenler iflas eder
DEAŞ dağılır, düzenler iflas eder
IŞİD, 2004 yılında Afganistan'da El-Kaide'nin kamplarında yetişerek Irak'a gelen Zerkavi tarafından kuruldu. Zerkavi, ABD'nin Irak işgali, vahşi uygulamaları ve Sünni Arapları dışlayan tutumları karşısında ortaya çıkan boşluktan yararlandı. Üstelik Suriye ve Irak coğrafyalarında büyük bir siyasal iktidar boşluğu da ortaya çıkmıştı. Zerkavi'ye kısa sürede yerel Sünni Arap aşiretleri de destek verdi, Saddam'ın Albay istihbarat başkanı da. Zerkavi'nin peşine hilafet devleti kurmak isteyen ve yerel siyasal katılımlardan dışlanan binlerce yabancı savaşçı da katıldı.
Yeni Şafak
Vehhabilik ve nasyonal Arap kapitalizmi
Vehhabilik ve nasyonal Arap kapitalizmi
Suud siyaseti, 18. Yüzyıl'ın sonunda başlayan ve 19. Yüzyıl ile zirveye ulaşan Vehhabi hareketinin dinamizmine dayanır. Abdülaziz İbn Suud ve Muhammed B. Abdulvehhab arasında gerçekleşen ittifak ile beraber kabile ve mezhep sentezine dayanan bir siyasettir bu. Bu siyaset Necd sosyolojisinden yükselir, Osmanlı egemenlik alanlarına karşı zaman içinde yayılır. Onlarca savaş ve bastırma hareketi bile bu gelişen dinamizmi yok edemez. Hicaz Şerifi Vehhabiler için, Osmanlı yerel idarecisi Galip Paşa'ya “Yağmur sonrası dağlardan yükselen çekirge sürüleri gibi her yerden geliyorlar” diyor. Osmanlı bunu fark ediyor erken zamanlarda ve teşhisi koyuyor: Suud Hariciliği.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.