Müslüman aydınların kaderi ve Kaşıkçı
Müslüman aydınların kaderi ve Kaşıkçı
Cemal Kaşıkçının başına gelenler, bize Müslüman aydınların yaşadıklarını anlatıyor. Çünkü Kaşıkçı hem ülkesinde hem de dünyada tanınan bir aydın. İslam toplumları üzerine düşünen bir zihin. Meselelerle yakından alakadar oluyor. Devletle üst düzey çalışmalar içinde olsa da aydın kimliğini her zaman korumaya özen gösteriyor. Düşünen, okuyan, yazan ve Müslüman toplumların meselelerini çözmek için koşup duran bir şahsiyet.
Yeni Şafak
Öküzler ve erkekler
Öküzler ve erkekler
Öküzler ve erkekler tarım toplumunun ana aktörleri. Hatta sanayi devrimine kadar da öyledir. Önce öküzlerden başlayalım. Dünya öküzün boynuzları üzerindedir sözü. Çok büyük bir hakikate işaret eder. Bunu simgeleyen Hititler heykeli, Ankara'nın göbeğindedir. Hitit güneşi denir.
Yeni Şafak
Suriyelilerin halkla etkileşimi: Uyum, çatışma, katkı
Suriyelilerin halkla etkileşimi: Uyum, çatışma, katkı
Suriyeliler bizim misafirlerimiz, muhacirlerimiz ve kardeşlerimiz. Nasıl görürsek görelim sonunda dört milyon civarında mülteci ile yaşıyoruz. Doğru ve gerçek boyutlarıyla mültecilik olgusunu tanıyarak kardeşlerimizin yaralarını sarmamız gerekir. Ayrıca bu kadar büyük nüfus, çeşitli savaş travmalarıyla topluma dahil oluyor.
Yeni Şafak
Tarihselciliğin sufilik karşıtlığı: Kalp tutulması
Tarihselciliğin sufilik karşıtlığı: Kalp tutulması
Tarihselcilik, İslam topraklarında pozitivizmin baş müttefiki. Bu müttefiklik en fazla sufiliğe karşıt söylemlerde kendisini ifşa eder. Pozitivizmde hakikat, nesnel dünya gerçekliğinin ürünü. Hakikat bu sınırlarda araştırılır. Bunların ötesine uzanan hiçbir hakikat yoktur. Metafizik, ilerlemeyle aşılan bir geri zaman bilinci. Din de bu geri zaman bilincinin bir parçası. Artık hakikate bilimle, gözlemle ve istatistikle varılacaktır.
Yeni Şafak
Mahremiyet medyanın ayakları altında
Mahremiyet medyanın ayakları altında
Büyük bir mahremiyet deformasyonu geçiriyoruz. Bir televizyon programı bunu çok net ortaya koydu. Hikaye şu: Fuhuş yaparak kocasını aldatan bir kadından doğan ve dört yaşında olan bir çocuğun DNA'sı araştırılmış. Programda bayan sunucu, “babası kim” diye soruyor. Bunu sahnedeki bir grup insanlar tartışıyor. Kamuoyunu meraka getiriyor. Aldatan bayan gülümseyip duruyor. Sonra tabii ki açıklanıyor. Kadının aldatma ve fuhuş yaptığı ortaya çıkıyor. Normal bir hadiseymiş gibi hareket ediliyor. Sadece baba olmadığını öğrenen erkek adam kadına hücum ediyor.
Yeni Şafak
FETÖ: Yanılgılar ve İftiralar
FETÖ: Yanılgılar ve İftiralar
Bugün artık şunu anlıyoruz ki devlet içinde örgütlenen paralel yapı, bütün gücünü devleti taklit ederek inşa etmiş. İstihbarat içinde istihbarat kurması, devletin doğrudan silahlarını kullanması, askeri yapı içinde darbe geleneğine bakarak darbe girişimlerinde bulunması… Hepsi sonunda devletin gözü önünde oluyor! Dağa çıkıp isyan eden bir yapı değil. Bu açıdan da büyük bir şok içindeyiz. Dindar, asker, hakim, savcı, polis gördüğümüz insanlar birden büyük bir şebekenin cani parçaları olarak ortaya çıkıyorlar.


Yeni Şafak
Nasyonal sosyalizmin ruhundan yükselen Andımız
Nasyonal sosyalizmin ruhundan yükselen Andımız
Bizim gelenekte gülbanklar var. “Sabahı şerifleriniz hayr ola, şerler def ola, hayırlar feth ola ”. Tekkelerde okunurdu. CHP'nin tek parti ideolojisi bu geleneği tasfiye etti. Ancak öte taraftan sekülerleştirerek taklit etti.
Yeni Şafak
Kartepe zirvesinde Suriyeliler ve göç
Kartepe zirvesinde Suriyeliler ve göç
Kartepe Zirvesi' 2018'de Suriyeliler, mülteciler ve göç çok geniş boyutlarıyla tartışılıyor. Zirve, Cuma günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irene V. Sollorano, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun konuşmalarıyla başladı. Üç gün devam edecek.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.