Erdoğan anne ve babasının kabrini ziyaret etti
Gündem
Erdoğan anne ve babasının kabrini ziyaret etti
CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı öncesinde babası Ahmet Erdoğan ile annesi Tenzile Erdoğan'ın kabristanını ziyaret etti. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında oğlu Abdullah Tayyip ile birlikte şehit olan Erol Olçok'un mezarlarını da ziyaret eden Erdoğan, kabristanda dua okudu.
DHA
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl yapılmayacak
Spor
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl yapılmayacak
Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun koronavirüs salgını nedeniyle yapılmayacağını açıkladı.
AA
Kahvede buluşamazsak, Fatiha’da buluşalım
Kahvede buluşamazsak, Fatiha’da buluşalım

Genç bir şair, yazdığı fetih şiirini okur. İstanbul’un fethini anlatırken, padişahın kahve içtiğinden bahsetmektedir. Ârif Nihat Asya beğenmez. Genç şair ise şiirini savununca, Ârif Nihat “Evladım” der, “Türkler İstanbul’un fethinden yüz yıl sonra kahve ile tanıştılar. Sen nasıl Fatih’e kahve içirtebilirsin?”

*

Kahvenin İstanbul’a 16. Yüzyıl başlarında Kanunî döneminde Habeşistan valisi olan Özdemir Paşa tarafından Yemen yoluyla getirildiği rivayet edilir.

İstanbul’da ilk kahvehanenin Tahtakale’de Halepli Hakem ve Şamlı Şems adlı iki ortak tarafından 1554’te açıldığı bilinmektedir.

Yemen’in Mokka şehrinden yola çıkan kahve, öncelikle İslam dünyasına yayıldı.

İlk zamanlar, sarayda ve konaklarda içilen kahve, çok sevilmiş ve halka yayılmış.

Avrupa ise 2. Viyana kuşatmasından sonra kahve ile tanışır.

*

Haldun Hürel’in “Anlat İstanbul” adlı eserinden, bazı fakirlerin de kahvehanelerin bir köşesine yerleştiklerini öğreniyoruz.

“Yoksullar kahvehanelerde para vermeden otururlar, kimse onlara müdahale etmez, kovmazdı. Kahvehanelerde o kişilerin oturduğu bölüme ‘Allah kerim yerleri’ denirdi.

Ayaktakımı kahvesi, âşıklar kahvesi, bekâr kahvesi gibi mekânlar vardı.”

*

Kütüphanesi bulunan kahvehaneler dolayısıyla bir dönem “Kıraathane” ismi de kullanılmıştır. Okuma evi anlamına gelen bu kelimeye artık nadir rastlanıyor.

Son iki yüz yıl içinde, İstanbul’un meşhur kahvehane/kıraathaneleri arasında Fevziye Kıraathanesi, Darüttalim Kıraathanesi, Elif Kıraathanesi, İhsan Kıraathanesi, Hacı Reşit Çayhanesi, Eftalikus Kahvehanesi, Sarafim Kıraathanesi, Acemin Kahvesi sayılmaktadır.

Bunlar aynı zamanda kültür hayatımızın da önemli mekânlarıdır.

Ayrıca daha yakın dönemde Küllük, Meserret ve Marmara Kıraathanesi yazar ve şairlerin toplanma yeri olmuştur.

Bu konuda en iyi çalışma kıymetli yazar Cem Sökmen’in “Eski İstanbul Kahvehaneleri” isimli eseridir.

*

Çanakkale ve Yemen romanlarını yazan Mehmet Niyazi ağabeyimiz, Marmara Kıraathanesi müdavimlerini anlattığı kitaba “Deliler ve Dahiler” ismini uygun görmüştür ki bu isim bile oraya gelenler hakkında bilgi sahibi olmaya yeterlidir.

Bendeniz Marmara Kıraathanesi’ne birkaç defa uğrayabildim. Bizim kuşağın toplanma mekânı Çorlulu Ali Paşa Medresesi idi.

Orası gittikçe turistik hâl alınca, yavaştan yan taraftaki Sinan Paşa Medresesi’ne geçtik. Çorlulu’da iken bir gün Mustafa Kutlu “Gel bak şuraya bakalım” dedi.

Sinan Paşa’nın avlusu inşaat yeriydi.

“Buradan kaç kamyon moloz çıkarıldığını tahmin edemezsin” dediğini gayet iyi hatırlıyorum.

Temizlik bitince, bir tarafı İlesam Lokali oldu. Açılış öncesi Ankara’dan gelen İlesam Başkanı Yahya Akengin ile mekânı dolaşmıştık. Medresenin diğer tarafı da Balkan Dernekleri’ne aitti.

Bazı tatsız hadiselerden sonra orası kapandı ve bizim takım, Kızlarağası Medresesi’ni hizmete açan Türkiye Yazarlar Birliği’ne ve Türk Ocağı’na doğru ilerledi.

*

Rahmetli Mehmet Niyazi ağabeyimizin Deliler ve Dahiler’i bitirmek üzere olduğu günlerde, Yazarlar Birliği’nde otururken, Cemal Anadol, “Kitapta ben de var mıyım?” diye sormuş ve görmek istemiş.

Niyazi ağabey müsveddeleri vermiş, Cemal Bey de okumuş ve “Tamam demiş, “İtirazım yok, basılabilir.”

Bu sahneye şahit olan Mustafa Kutlu şöyle bahseder: “Herhalde dünyada böyle yayınlanmış başka bir roman yoktur. Kahramanlarından birinin onayı alınıyor, kitabın basımı için izin çıkıyor.”

*

Beyazıt meydanındaki Marmara’dan başlayıp Çorlulu Ali Paşa, Sinan Paşa, Türk Ocağı, Kızlar Ağası diye ilerlediğimizi fark edince, bir gün arkadaşlara şöyle söylemiştim: “Yavaş yavaş denize doğru gidiyoruz. Birileri çaktırmadan bizi denize dökmeye mi niyetlendi, nedir?”

Yanımda Nusret Özcan’la Yusuf Özaslan mı vardı, Ebubekir Kurban’la Erol Olçok mu, kim bilir…

Şakaydı, neredeyse gerçek oldu.

O ekiptekiler şimdi nerede diye sorsak, uzun bir liste hâlinde saymak gerekir.

Kimi başka yerleri mekân tuttu, kimi başta Ankara olmak üzere başka şehirlere, başka ülkelere gitti. Bazıları koronadan çok önce evlerine çekildi. Kimilerini de toprağa verdik.

İncelen ipi kopmuş tespih taneleri gibi dağıldık. Toplamak ne mümkün!

Fatih’te kahvede buluşamazsak, Fatiha’da buluşuruz.

Emre Belözoğlu'nun istediği teknik direktör!
Spor
Emre Belözoğlu'nun istediği teknik direktör!
Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Divan Kurulu toplantısında Erol Bulut'u işaret ettiğini açıkladı. Dilmen ayrıca Süper Lig'de kalan 8 haftanın ne zaman ve nasıl oynanacağı konusuyla ilgili dikkat çeken yorumlarda bulundu.
Diğer
26 gün sonra yoğun bakımdan alkışlarla çıkartıldı
Koronavirüs
26 gün sonra yoğun bakımdan alkışlarla çıkartıldı
Çorum'da korona virüs tedavisi nedeniyle 26 gündür yoğun bakımda yatan bir hasta sağlık çalışanlarının alkışlarıyla normal servise çıkarıldı. Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastanın 26 gün yoğun bakımda yattığı, 22 günün ise solunum cihazına bağlı olduğu öğrenildi. 26 gün sonra normal servise çıkarılan hasta alkışlarla moral veren sağlık çalışanlarına el sallayarak teşekkür etmesi görüntülere yansıdı.
IHA
Beylikdüzü Belediye binasına sokulmayan vatandaşın mücadelesi
Gündem
Beylikdüzü Belediye binasına sokulmayan vatandaşın mücadelesi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde kendisi hakkında, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle dilekçeler vererek şikayetlerde bulunan Hasan Basri Akın'ın, belediye binasına girmesine izin verilmediği ortaya çıktı. Akın, belediye binasına alınmadığı anlar ise kendi cep telefonu kamerasıyla anbean kaydetti. 2016 yılının 8 ve 9 Kasım gününde ekrana yansıyan görüntülerde, belediye görevlilerinin Akın'a 'Talimatın kim tarafından verildiği önemli değil, bize talimat verildi biz de işimiz yapıyoruz' dedikleri , Akın'ın da 'Beni neden sokmazsınız gerekçesini söyleyin bana' dediği duyuluyor.
DHA
'Kuşaktan Kuşağa Sendikal Hatıralar Yarışması' başladı
Hayat
'Kuşaktan Kuşağa Sendikal Hatıralar Yarışması' başladı
Sendikamızın kuruluşundan itibaren çeyrek asrı aşan hak, emek ve özgürlük mücadelesinde bedeller ödendi, gözyaşları döküldü, kıt imkânlarla büyük mesafeler katedildi. Kurucu liderlerimiz başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir tarafında dava bilinciyle hareket eden öncülerimiz var olmanın, büyümenin destanını yazdılar.
Yeni Şafak
Erzurum'da koronavirüs temaslı kişilerin izolasyonunda yüzde 100'lük başarı sağlandı
Gündem
Erzurum'da koronavirüs temaslı kişilerin izolasyonunda yüzde 100'lük başarı sağlandı
Erzurum Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, kentte hasta olmayan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastasıyla temaslı olan bin 199 kişinin tamamının takibe alındığını belirtti.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.