Müftüye darbe
Müftüye darbe
Suriye’de bu hafta, ülke tarihi açısından bir ilk gerçekleşti: Beşşâr Esed, yayınladığı başkanlık kararnamesiyle “başmüftülük” makamını ilga etti ve müftülüğün yetkilerinin Vakıflar Bakanlığı bünyesinde görev yapan bir heyete devredildiğini duyurdu. Böylece, 2005’ten bu yana makamında oturan ve rejimin en büyük destekçilerinden biri olarak hafızalara kazınan Ahmed Bedruddîn Hassûn devre dışı kaldı. Başmüftülük ile Vakıflar Bakanlığı arasında son yıllarda giderek kızışan rekabetin kaybedeni de Ha...
ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türkiye olmadan Suriye'de çözüm olmaz
Dünya
ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türkiye olmadan Suriye'de çözüm olmaz
Katıldığı bir panelde Türkiye'nin Orta Doğu'daki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'de Türkiyesiz bir çözüm ihtimalinin olmadığını dile getirdi. Jeffrey, "Türkiye olmaksızın Suriye'de bir çözüm olamaz. Bu da ABD ile Türkiye’nin iş birliğini zorunlu hale getiriyor" diye konuştu. Beşşar Esed rejiminin hiçbir şekilde anlaşmaya yaklaşmadığını vurgulayan Jeffrey, "Tek istediği yönetimde kalmak. Yıkıntının yöneticisi olmayı tercih ediyor. Uyuşturucu ile kendi askeri kuvvetlerinin finansmanını sağlıyor" ifadelerini kullandı.
AA
Neden şimdi?
Neden şimdi?
Geçtiğimiz salı günü –9 Kasım– Suriye’nin başkenti Şam’dan gelen bir haber, yaygın bir şaşkınlığa sebep oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zâyid, Beşşar Esed tarafından başkanlık sarayında kabul edildi. Hatta hızını alamayan ikili, kameraların önünde sıcak biçimde birbirlerine sarılarak, muhabbetlerini de izhar ettiler. Suriyeli muhalifler cephesinde büyük kızgınlık meydana getiren kabul, şu sorunun da sorulmasına yol açtı: BAE, ne oldu da Şam’la ilişkilerini bu ...
Suriye'de Rus savaş uçaklarının hava saldırısında 3'ü çocuk 5 sivil hayatını kaybetti
Dünya
Suriye'de Rus savaş uçaklarının hava saldırısında 3'ü çocuk 5 sivil hayatını kaybetti
Rusya'ya ait savaş uçaklarının, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib iline düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre, 3'ü çocuk toplam 5 sivil yaşamını yitirdi, 4 sivil yaralandı.
AA
Moskova’ya terör heyeti
Dünya
Moskova’ya terör heyeti
Terör örgütü PKK/SDG’nin, Türkiye’nin Suriye’de düzenleyeceği olası operasyon öncesi Esad rejimi ve Rusya’ya olan yakınlığı giderek arttı. Amerika’dan umduğunu bulamayan terör örgütü yönünü Şam ve Moskova’ya çevirdi. Terör örgütü üyeleri ve Rus subayları, son olarak Tabka askeri havaalanında bir toplantı gerçekleştirdi.
Yeni Şafak
Esed’in mektup arkadaşı Kim
Dünya
Esed’in mektup arkadaşı Kim
Beşşar Esed’in Kuzey Kore’nin genç diktatörü Kim Jong-un’la askeri ve stratejik temelde ilişkileri ortaya çıktı. Esed ile Kim Jong-un’un sadece bu yıl içinde 12 kez mektuplaştığı öğrenildi. Kuzey Kore askerlerinin son dönemde sık sık Suriye’ye gidip geldikleri, İdlib ve Deyrizor eteklerindeki radar sistemleri üzerinde çalıştıkları belirtildi. Esed-Kim ortaklığı Ağustos 2018’de yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda da yer almıştı.
Yeni Şafak
PKK ve rejim
Rus üssünde masaya oturdu
Dünya
PKK ve rejim Rus üssünde masaya oturdu
PKK, “Türkiye Suriye’de operasyon başlatacak” korkusuyla Esed rejimine koştu. Teröristler Rakka’nın doğusundaki Rus üssünde rejim yetkilileriyle görüştü. Heyşa, Ayn İsa ve Münbiç’e konuşlanmaları istendi. Örgüt, rejime Rakka’yı da birlikte yönetmeyi teklif etti.
Yeni Şafak
Esed rejimi Halep kırsalındaki kampa saldırdı: 1 çocuk öldü 10 sivil yaralandı
Dünya
Esed rejimi Halep kırsalındaki kampa saldırdı: 1 çocuk öldü 10 sivil yaralandı
Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, batı Halep kırsalında yer alan Termanin beldesindeki kampa düzenlediği saldırıda bir çocuk hayatını kaybetti, en az 10 sivil yaralandı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.