ViewData["BodyClass"] = "search index effect"; ViewData["Category"] = "Arama"; ViewData["Linkname"] = "arama";IActionResult ViewData["Color"] = "cb0102"; }
İsrail sessiz ve derinden ilerliyor
Dünya
İsrail sessiz ve derinden ilerliyor
Afrika ile ilişkileri pamuk ipliğine bağlı görünse de İsrail, Afrika’da “sessiz ve derinden” sürdürülen bir dış politika stratejisi uyguluyor. Son yıllarda İsrail’in Afrika’da etkinlik kurma ve nüfuzunu artırma çabaları açıkça görülüyor. İsrail devlet başkanı Benyamin Netanyahu Uganda ziyareti sırasında, İsrail’in son dönem Afrika politikasını şu şekilde ifade etmişti: “İsrail Afrika’ya geri dönüyor ve Afrika da İsrail’e dönüyor”.

AA
Körfez’in yeni hinterlandı
Afrika boynuzu
Hayat
Körfez’in yeni hinterlandı Afrika boynuzu
Afrika Boynuzu, Avrupa ile Uzakdoğu’yu bağlayan deniz yoluna hakimiyeti nedeniyle siyasi ve ekonomik açıdan büyük önemi haizdir. Bu nedenle küresel ve bölgesel güçler Afrika Boynuzu’ndaki liman, askeri ve havalimanlarının işletmesini almak için rekabete girmiş durumda. Körfez ülkelerinin Afrika Boynuzu ile ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel ilişkilerinin tarihsel arka planı bir avantaj olarak gözüküyor.
Yeni Şafak
İstanbul Afrikalı bakan ve iş adamlarını ağırlayacak
Ekonomi
İstanbul Afrikalı bakan ve iş adamlarını ağırlayacak
İstanbul'da 10-11 Ekim'de 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu düzenlenecek. Foruma 50 Afrika ülkesinden 3 binden fazla iş adamı ve 60’a yakın bakanın katılması planlanıyor.
AA
Mültecilerin yarısı
Türkiye’de
Hayat
Mültecilerin yarısı Türkiye’de
Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Türkiye’de 4,5 milyon mülteci yaşıyor. Bunların 3,5 milyonu Suriyeli. Toplam 6,1 milyon Suriyelinin yüzde 52’si halen Türkiye’de. Tüm Avrupa ülkeleri ise 1 milyon 387 bin mülteciye kapılarını açtı. Türkiye, mültecilerin yükünü omuzlayarak Avrupa’yı da felaketten koruyor. Uzmanlara göre Avrupa’nın büyük bir göç dalgası karşısında ekonomik, sosyal ve siyasi krizlere sürüklenmesi kaçınılmaz. Almanya 316 bin, Fransa 273 bin, İsveç 169 bin, Avusturya 153 bin, İngiltere 119 bin, İtalya 118 bin ve Hollanda 88 bin mülteciyi barındırıyor.
Yeni Şafak
Afrika Boynuzu'nda barış umudu: Cibuti de Eritre ile uzlaşmaya hazır
Dünya
Afrika Boynuzu'nda barış umudu: Cibuti de Eritre ile uzlaşmaya hazır
Afrika Boynuzu olarak anılan Eritre, Cibuti, Somali ve Etiyopya'nın yer aldığı ülkelerde bölgesel barış için adımlar atılıyor. Etiyopya'nın ardından Cibuti de Eritre ile ilişkileri normalleşme kararı aldı.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.