Füzeyi alırsan
uçağı unut
Dünya
Füzeyi alırsan uçağı unut
ABD'nin S-400 alerjisi sürüyor. Türkiye'ye geniş çaplı askeri yaptırım isteyen Senato ve Temsilciler Meclisi'ne raporuyla destek veren ABD Savunma Bakanlığı, 'Rus S-400 hava savunma füzesi aldığı takdirde Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesindeki ortaklığının biteceğini' ilan etti.
Yeni Şafak
F-35'ler için bir ilk
Ekonomi
F-35'ler için bir ilk
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, F-35 uçaklarının Müşterek Taarruz Uçağı Programı kapsamında geliştirme ve test faaliyetlerine devam edildiğini, millî mühimmatların da entegre edileceği F-35 savaş uçağının 2020’li yıllarda Türk Hava Kuvvetlerinin önemli bir muharip unsuru olmasının öngörüldüğünü, hâlihazırda ilk 2 uçağın siparişinin verildiğini söyledi.
Diğer
Hedef insansız milli
savaş uçağı
Gündem
Hedef insansız milli savaş uçağı
Milli savaş uçağı ‘TFX’i 2023’te uçurmayı planlayan Türkiye, ABD’nin F-35 ambargosu sonrası tüm projelere hız verdi. TFX’in ilk uçuşundan 2 yıl sonra insansız jet ‘Akıncı’ gökyüzüyle buluşacak. Ayrıca havadan erken ihbar-kontrol uçağının yerlisinin yapılması da gündemde.
Yeni Şafak
Vermezsen
biz üretiriz
Gündem
Vermezsen biz üretiriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin üretim ortağı olduğu F-35’lerin teslimatını engellemek isteyen ABD’ye rest çekti: Anlaşma gereği 120 F-35’in bize verilmesi gerekiyor. Verilir veya verilmez artık dünya tek ülkeden ibaret değil, bunların çok alternatifleri var. Orası vermezse bir başka yerden biz bunları temin ederiz veya üretiriz.
Yeni Şafak
Çin F-35'leri tespit eden radar yaptı
Teknoloji
Çin F-35'leri tespit eden radar yaptı
Çin, bilim dünyasını heyecanlandıran bir açıklamada bulunarak kuantum radarı ürettiğini açıkladı. Günümüzde kullanılan radarlara kıyasla oldukça gelişmiş özellikleri bulunan cihaz henüz prototip aşamasında.
Diğer
Sayıştaylar 'F35' için Türkiye'de toplandı
Ekonomi
Sayıştaylar 'F35' için Türkiye'de toplandı
Müşterek Taarruz Uçağı projesi için Ankara'da bir araya gelen 7 ülkenin Sayıştay yetkilileri, projeye ilişkin ortak denetimleri masaya yatırdı. Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş "Önümüzde büyük bir savunma harcaması var. Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz konferans, gerek projenin gerekse savunma harcamalarının denetimi konusunda ortak bir metodoloji oluşturulmasına katkı sağladı" dedi.
AA
İsrail F-35'le saldırdı
Dünya
İsrail F-35'le saldırdı
İsrail'in F-35 savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenleyen ilk ülke olduğu açıklandı. Saldırının nereye gerçekleştiğinin belirtilmediği açıklamada, İsrail ordusu, "Bütün Ortadoğu üzerinde uçuyoruz" ifadelerine yer verdi.
Reuters
F-35'lerde Türk füzesi kullanılacak
Ekonomi
F-35'lerde Türk füzesi kullanılacak
F-35 uçaklarında Türk yapımı Füze SOM-J'nin kullanacağı netlik kazandı. Tübitak SAGE tarafından yerli imkanlarla geliştirilen füze Roketsan tarafından üretilecek. Roketsan'ın hedefinde
Avustralya Silahlı Kuvvetleri'ne de SOM-J füzesini kullandırmak var.
Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.