Sevgi şirke varmadıkça
Sevgi şirke varmadıkça
Dedik ki bir insan olarak Resulüllah'ı ne kadar övseniz onu abartmış olamazsınız, ama onda ilahi vasıflar görürseniz, işte o zaman onu sevmede ifrata düşmüş olursunuz. Mesela Resulüllah'ın sakalının bir teline canım feda olsun deseniz bunda bir abartı olmaz. Ama sakal-ı şerifi etrafında tavaf ederseniz, ya da ibadet cinsinden benzer bir hareket yaparsanız ifrata düşmüş olursunuz. Çünkü tavaf bir ibadet hareketidir ve ibadet sadece Mabud istemişse ve onun istediği gibi yapılabilir. Yoksa biz sahabe efendilerimizin, anam babam sana feda olsun ya Resulüllah, dediklerini biliyoruz.
Yeni Şafak
Genç irade
Genç irade
Sözüm yine gençlere, çünkü gençlerin iradeli olmaları yaşlılarınkinden daha önemlidir. Başarısız olmamızın ana sebeplerinden biri, irademizi kontrol edemeyişimizdir. Yaşlılık dönemine kadar iradesini eğitip kontrol edememiş birisinin bundan sonra iradeli olabilmesi en az iki kat daha zordur.
Yeni Şafak
Gençlerin bilgi kontrolünde heyecana ihtiyacı var
Gençlerin bilgi kontrolünde heyecana ihtiyacı var
Altmışlı yılların sonu ile yetmişli yıllar bizim öğrencilik yıllarımızdı. İmam Hatip orta kısmını çok iyi hatırlamıyorum ama lise ve yetmişlerdeki üniversite yıllarımız heyecanımızın zirvede olduğu yıllardı. Slogan atma, can ciğer arkadaşlarınızla yürüyüş yapma, inandığınız dava uğruna bağırıp çağırma ne güzel duygulardı.
Yeni Şafak
Ulema ve ümera
Ulema ve ümera
Dedik ki, İslam'ın cemaat dediği şey meşru yönetim/ulü'l-emr ve etrafındaki âlimlerdir. Fırka cemaatten ayrılan, tek kişinin düşünce ve görüşleri etrafında toplanan şaz gruplardır. Bu grupların akidesinde Ehlisünnet ve'l-cemaate aykırı inanışlar bulunursa o fırka fırak-ı dâlleden olur. İslam âlimleri ve muhaddisler fırak-ı dâlleden ya da kendi fırkasının propagandasını yapanlardan hadis, yani din bilgisi alınmayacağını söylemişlerdir. Resulüllah Efendimiz (sa) cemaatten ayrılanlar için 'kim ayrılırsa cehenneme ayrılmış olur', 'her yan yolun/fırkanın başında bir şeytan vardır kendi yoluna çağırır', 'Cemaat yoksa bütün fırkaları terk edin ve kendi halinizde yaşayın' buyurur.
Yeni Şafak
Cemaat, fırka ve fırak-ı dâlle
Cemaat, fırka ve fırak-ı dâlle
Cemaat ve fırka konusunda birkaç kez yazdım. Yeni bilgilerle tekrar yazma lüzumu hâsıl oldu. Konuyu bu bilgiler ışığında bir kez daha özetlemek istiyorum.
Yeni Şafak
Akıl gönül dengesinin organ nakliyle ne alakası var?
Akıl gönül dengesinin organ nakliyle ne alakası var?
Telefonlarımıza 'akıllı telefon' diyoruz, neden? Çünkü pek çok fonksiyonu var, sayamayacağımız kadar işler beceriyor. Bulmak istediğimiz bir bilgiyi iki tuşla bulup getiriyor. Gerçi bunun için zeki demek daha uygun olmalı, akıl daha başka bir şey. Yine de böyle telefonlar ya da bilgisayarlar insanın minicik bir örneği olarak görülebilir. İnsanda o kadar çok özellik var ki, bu telefonlarla ya da bilgisayarlarla kıyası bile kabil değil.


Yeni Şafak
İrade eğitilebilir mi?
İrade eğitilebilir mi?
Evet, irade de eğitilebilir ahlak da. Böyle olmasaydı bizden ahlaklı olmamız, iradeli olmamız istenmezdi. İsteniyorsa demek ki, bunlar bizim değiştirebileceğimiz şeylerdir. Ancak bunların doğuştan tevarüs edilen yönlerinin olduğunu da bilmeliyiz. Bu da şu demektir; bizim ahlaklı ve iradeli olmamız nesiller boyu zürriyetimizi de etkiler. Biz sadece bizden ibaret değiliz. Bunu da hesaba katarak bu konuda daha kararlı olmalıyız.
Yeni Şafak
Herkesin bir Leyla’sı var
Herkesin bir Leyla’sı var
İsabetli mi bilmem ama sık sık dile getirdiğim bir husus vardır: Bizler İslam medeniyetinin en şanssız halkasını oluşturuyoruz. Kökümüzden, asaletimizden ve birikimimizden (gelenek kategorisine girmek istemediğim için) koparıldığımızdan dolayı İslam'a bir bütün olarak bakamıyoruz. Sanki her birimiz parçalanmış bir bedenin bir parçasına tutunup, İslam olarak onu korumaya çalışıyoruz. Sonra bir parçanın daha ondan olduğuna ikna olursak onu da elimizdekine ekliyor ve bu yolla bütünü tamamlamaya çalışıyoruz. Herkesin elindeki parça ya da parçalar farklı olduğu için kimse de öbürünün İslam'ını beğenmiyor. Hatta İslam'a kendimiz olarak da bakamıyoruz. Başkalarının nefretleri, aşağılamaları, eleştirileri bizim konumumuzu değiştiriyor. Onlara göre konuşmaya başlıyoruz.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.