Adım Ahmed Türkistandır ilim benim
Ramazan
Adım Ahmed Türkistandır ilim benim
Feridüddin Attar gibi, anlatı tarihini mayalayan isimlerden birisinin, Hace Ahmet Yesevi’nin vefatından 70-80 yıl sonra, “Pir-i Türkistan” ifadesini kullanması hakikaten ilginçtir.
Yeni Şafak
Adım Ahmed Türkistandır ilim benim
İsmail Halis
Adım Ahmed Türkistandır ilim benim
Feridüddin Attar gibi, anlatı tarihini mayalayan isimlerden birisinin, Hace Ahmet Yesevi’nin vefatından 70-80 yıl sonra, “Pir-i Türkistan” ifadesini kullanması hakikaten ilginçtir. Bu kadar kısa sürede, aralarında o kadar mesafe bulunan şehirlerde olmalarına rağmen, Pir-i Türkistan terkibinin ilk kez Attar tarafından kullanılmasının önemini, Dr. Hayati Bice hocamız, “Divan-ı Hikmetin Kavram Haritası” isimli eserinde özellikle belirtir. Divan-ı Hikmet gibi kurucu eserlerden birini, 256 hikmetin t...
Kuşların sesinden renklerin diline
Hayat
Kuşların sesinden renklerin diline
Feridüddin Attar'ın başyapıtı ‘Mantıku’t Tayr - Kuşların Şarkısı’ bu kez minyatür çizgilerinde hayat buldu. Özcan Özcan ve öğrencileri tarafından hazırlanan eserler, Simurg’a varmak üzere yola çıkan otuz kuşun yol hikâyesini anlatıyor.
Yeni Şafak
"Kuşların İlahisi" yeniden yazıldı
Hayat
"Kuşların İlahisi" yeniden yazıldı
Ünlü İslam alimi ve şair Feridüddin-i Attar'ın büyük eseri "Mantıku't-Tayr", yazar ve mütercim Cemal Aydın tarafından yeniden Türkçeye kazandırıldı.
AA
Kötü çok, çünkü iyi az!
Gökhan Özcan
Kötü çok, çünkü iyi az!
“Kötüler ne kadar cüretkar” dedi elindeki gazeteyi masaya bırakarak, “ve iyiler ne kadar da habersiz iyi olduklarından!”Rabbimiz’in nimetlerini hep bizlere verdiği şeylerden biliyoruz; oysa sadece vermeyerek bizi nimetlendirdiği şeyler de var. İsyanı vermediği için teslim olmaya kabiliyetli oluyoruz. Yalanla oyalanmaya rıza göstermediğimiz için hakikati aramaya yöneliyoruz. Zulmün yollarından yürümediğimiz için adaletten ve hakkaniyetten bir nasip umuyoruz. Nankörlük etmeye cüretimiz olmadığında...
Feridüddin Attar’ın piyasa değeri
Rasim Özdenören
Feridüddin Attar’ın piyasa değeri
Değerli tarihçi Dursun Gürlek, bir önceki pazar günü yazısında “hurda” kelimesi münasebetiyle aşağıdaki anekdotu aktarıyor:“…Bu anlamdaki Farsça beyti, Şemseddin Sami merhum şöyle açıklıyor:“Bu tarih, (beyit) kutbü’l-ârifin Şeyh Feridüddin Attar hakkında söylenmiştir. Hazret, Cengiz Han’ın ordusuna mensup bir Moğol tarafından esir edildiği sırada 104 yaşındaydı. Moğol, kendisini öldürmeye hazırlanırken diğer bir Moğol askeri, bu ihtiyarın Müslümanlar arasında meşhur bir zat olduğunu, fidye olara...
Lübnan'da 'Mantıku't-Tayr' sergisi
Hayat
Lübnan'da 'Mantıku't-Tayr' sergisi
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Yunus Emre Enstitüsü'nde İranlı şair ve mutasavvıf Feridüddin Attar'ın 'Mantıku't-Tayr' (Kuş Dili) kitabındaki hikayeleri konu alan resim sergisi açıldı.
AA
Simurg’un hikayesini resmetti
Hayat
Simurg’un hikayesini resmetti
Geleneksel motiflerden yola çıkarak eserler veren Pakistanlı Ali Asad Naqvi’nin eserleri dünyada pek çok galeride sergilendi. Ferudüddin-i Attar’ın Mantıku’t Tayr kitabından ilham alarak eserlerini yaptığını söyleyen genç sanatçı Simurg’u bulmak için yapılan yolculuğu resimlerle anlatıyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.