Fibromiyalji nedir? Ne değildir?
Fibromiyalji nedir? Ne değildir?
Fibromiyalji kısaca, yorgunluk, uyku, hafıza ve psikolojik durum sorunlarıyla beraber görülebilen tüm vücuttaki kronik ağrı sendromudur.
Diğer
Fibromiyalji nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?
Hayat
Fibromiyalji nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?
Fibromiyalji hastalığı daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990’dan beri fibromiyalji olarak tanımlanıyor. İstatistiklere göre hastalığın görülme oranı yüzde 3-6’dır. Ama bu hastalığa tanı koymak çok zor olduğu için bu oran çok daha yüksektir. Peki fibromiyalji hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? İşte yanıtı.
IHA
Fibromiyalji nedir?
Hayat
Fibromiyalji nedir?
Fibromiyalji sendromu (FMS), belirtileri çok bilinse de kendisi bilinmeyen bir hastalık. Fibromiyalji, sersem gibiyim, her yerim ağrıyor, tükendim, kafamı toplayamıyorum, etlerim acıyor, yorgunluktan ölüyorum gibi yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyetle seyreden kronik bir ağrı sendromudur.

Yeni Şafak
Katkı maddeli gıdalar vücuttaki ağrıyı artırıyor
Hayat
Katkı maddeli gıdalar vücuttaki ağrıyı artırıyor

Fibromiyalji Sendromu (FMS), yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyetle seyreden kronik bir ağrı sendromu olarak tanımlanıyor. Cips, katkı maddeli gıdalar, kızartmalar, sucuk ve salam gibi işlenmiş kırmızı etler, kızarmış tavuk ve patates gibi kızartılmış gıdalar fibromiyalji hastalığında vücuttaki ağrıyı artırıyor.

IHA
Sürekli yorgunsanız dikkat!
Hayat
Sürekli yorgunsanız dikkat!
Kronik ağrı sendromu olarak tanımlanan fibromiyalijinin belirtileri arasında yer alan sürekli yorgunluk, tutukluk ve uyku bozukluğu yaşamın dengesini bozuyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan, fibromiyaljiye genetik, ailesel ve çevresel birçok faktörün neden olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Tan, fibromiyaljinin başka hastalıklar ile karıştırılarak "tükenmişlik sendromu"na yol açabileceğini kaydetti.
AA
D vitamini eksikliği kansere neden olabilir
Hayat
D vitamini eksikliği kansere neden olabilir
Vücudunuzda yaygın ve geçmeyen ağrılar varsa, sürekli yorgun hissediyorsanız, konsantrasyonunuz zayıfsa, gerilim tipi baş ağrınız varsa, kol ve bacaklarınızda karıncalanmalar oluyorsa; Fibromiyalji olabilirsiniz. Uzmanlar, bu hastalık ile pek çok hastalık için D vitaminin önemini vurguladı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.