Marjinaliz diyerek
bağımlılık kutsanıyor
Hayat
Marjinaliz diyerek bağımlılık kutsanıyor
Bu yılki teması ‘Madde ve alkol bağımlılığı’ olan 8. Suç ve Ceza Film Festivali Altın Terazi Uzun Metraj Film yarışmasının jüri başkanı ve Onur ödülünü alacak olan usta yönetmen Derviş Zaim, sinemada bağımlılığın temsilinde çelişkiler olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Biz marjinaliz diye ortaya çıkıp bu marjinallerin görkemli kaybedenler olarak kutsandığı filmler var.”
Yeni Şafak
Gelecekte
diploma
kalkacak
Hayat
Gelecekte diploma kalkacak
Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, kendini eğitime adamış. Müfredata dayalı eğitimin sona ereceğini dile getiren Yücel, eğitimin kişiselleşeceğine dikkat çekiyor ve gelecekte insanlar diplomaya ihtiyaç duymayacak diyor.
Yeni Şafak
Kırmızı alarm
Spor
Kırmızı alarm
Şampiyonlar Ligi’nde çarşamba günü Schalke ile karşılaşacak Galatasaray’da Onyekuru’nun ardından Serdar Aziz, Fernando ve Feghouli’nin de sakatlanması keyifleri kaçırdı. Eksikler nedeniyle teknik heyet, alternatif kadro üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Yeni Şafak
Bir neslin 60 yıllık
ortak hikayesi
Hayat
Bir neslin 60 yıllık ortak hikayesi
Prof. Dr. Celal Kırca, 1960’lı yıllarda İstanbul İmam Hatip okulu ve Yüksek İslam Enstitüsü’ndeki yaşadıklarını anlatırken bunların ‘bir nesle mensubiyetin hikayesi’ olarak tanımlıyor. Bu anılar aynı zamanda bir neslin ortak geleneğini oluşturduğunu da söylüyor. Anılarını bir hatırat kitabında toplayan Kırca için Tohum dergisi, Beyaz Saray’daki sohbetler, Küllük’te dinlenilen isimler veya Kadıköy vapurundaki gözlemlerin önemli bir yeri var. Tabi bir de şu sorunun: “Zeytinin çekirdeğini ne yaptınız?”
Yeni Şafak
Her şeyin dijital karşılığı olacak
Hayat
Her şeyin dijital karşılığı olacak
Bir Nevi Dipnot adlı Youtube kanalında yaptığı çevirilerle dikkat çeken Ümid Gurbanov, tiyatro, film kesitlerine ve birçok şair, yazar ve filozofun röportajına Türkçe altyazı hazırlıyor. İnternetin kültür ve sanata olumlu katkı sunduğunu belirten Gurbanov, “Gelişen teknolojiyle birlikte görünen o ki her şeyin dijital bir karşılığı olacak” diyor.
Yeni Şafak
Herkesin cevabını aradığı soru: Kaşıkçının cesedi nerede?
Gündem
Herkesin cevabını aradığı soru: Kaşıkçının cesedi nerede?
Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de giriş yaptığı Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğundan çıkmamasının ardından geçen 18 günün sonunda ölümüne dair Riyad'dan gelen açıklamalar, olayın nasıl geliştiğine ışık tutmazken, cesedin şu an nerede olduğuna dair de herhangi bir cevap barındırmıyor. Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayıyla ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt arıyor.
AA
Haberleşmede lazer ışınları kullanılacak
Teknoloji
Haberleşmede lazer ışınları kullanılacak
Bilim insanları, son derece sıcak lazerlerin 2025 yılında hızlı uydu haberleşmelerinde kullanılabileceğini ifade etti. Uzmanların belirttiğine göre bu teknoloji, Radyo dalga boylarına göre 10.000 kat daha fazla bilgiyi istenilen noktaya taşıyabiliyor.
Diğer
Bakan Pekcan: Süreç bitince denetimlere son vereceğiz
Ekonomi
Bakan Pekcan: Süreç bitince denetimlere son vereceğiz
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İç piyasada spekülasyon yaratarak tüketicimize zarar veren uygulamaların önüne geçmek için denetimlere devam ediyoruz. Ben serbest piyasa ekonomisinden yanayım. Bu denetimleri bu geçiş döneminde zorunlu olduğumuz için gerçekleştiriyoruz. Bu süreci atlatır atlatmaz bu denetimlere son vereceğiz.” dedi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.