İşgalci İsrail, Kudüs'te Filistinlere ait evleri yıktı
Dünya
İşgalci İsrail, Kudüs'te Filistinlere ait evleri yıktı
İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine bağlı Ferrasin köyüne baskın düzenleyerek Amarne ailesine ait ev ile 250 metreküplük su deposunu ruhsatsız olduğu iddiasıyla yıktı. İsrail güçlerinin yıktığı evlerde 25 kişi ikamet ederken evlerinin yıkılmasıyla 3 aile evsiz kaldı.
IHA
İşgalci İsrail zulme devam ediyor: Gazze'nin tek ticaret kapısını da kapatıyorlar
Dünya
İşgalci İsrail zulme devam ediyor: Gazze'nin tek ticaret kapısını da kapatıyorlar
İşgalci İsrail, abluka altındaki Gazze'nin tek ticaret kapısı Kerem Ebu Salim'i, insani yardım ve akaryakıt dışındaki tüm ticari girişlere kapatma kararı aldı.
AA
Filistin'den Lübnan'a destek mesajı: Kalplerimiz sizinle
Dünya
Filistin'den Lübnan'a destek mesajı: Kalplerimiz sizinle
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamanın ardından işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin Radyo ve Televizyon binasının dış cephesine Lübnan bayrağı yansıtılarak, 'Filistin'den Lübnan'a, kalplerimiz sizinle' notu düşüldü.
IHA
Derin çatlak
Derin çatlak

İsrail’in müstakbel Başbakanı David Ben Gurion, İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Histadrut) 27 Aralık 1932 günü Tel Aviv’de düzenlediği toplantıda şu sözleri sarf etmişti: “İşçilerin birliğini dağıtmak, Jabotinsky’nin kendi bulduğu bir şey değil. Revizyonizm’in kurucusu, bu fikri Hitler’in liderliğindeki Alman nasyonalist hareketten almıştır. Hitler’in gazetelerinde de, tıpkı Revizyonistlerin yazdığı gibi, işçiler “Marksist” sıfatıyla karalanıyor. Burada da orada da, işçi sınıfı, ülkenin ve ekonominin düşmanı olarak kötüleniyor.” Eleştirilerini bilâhare daha da yoğunlaştıran Ben Gurion, birkaç ay sonra yaptığı bir başka konuşmada, Jabotinsky’yi “Vladimir Hitler” olarak anıyordu. Ben Gurion’un, Jabotinsky’nin İbranice yeni adı “Zeev”i kullanmak yerine Rusça eski adını telaffuz etmesi de, elbette kasıtlı bir tercihti.

İsrail’in kuruluşuna henüz 15-16 yıl varken patlak veren bu kavga, Siyonist cephe içinde, günümüze kadar devam edecek olan derin bir çatlağın ilk habercisiydi. Ben Gurion’un böyle ağır ifadelerle saldırdığı kişi, “Revizyonist Siyonizm” akımının kurucusu Zeev Jabotinsky idi. Rusya kökenli Jabotinsky, aynı zamanda, Çanakkale’de Osmanlı İmparatorluğu’na karşı İngilizlerin safında savaşa iştirak eden Siyon Katır Bölüğü’nün iki kurucusundan biriydi. (Bu bölüğün hikâyesine, 14 Eylül 2019 tarihli yazımda değinmiştim.) Ürdün Nehri’nin yalnızca batısının değil, doğusunun da Siyonizm’in hedefinde olması gerektiğini savunan Jabotinsky, dönemin önemli Siyonist liderleri Chaim Weizmann (İsrail’in ilk cumhurbaşkanı) ve David Ben Gurion’la kıyasıya bir rekabet içine girmişti.

1923’te kendi ideolojik siyasî hareketi Betar’ı, 1931’de de bizzat kontrol ettiği terör örgütü Irgun’u tesis eden Jabotinsky, Siyonist liderlerin İngiltere’yle olan ilişkilerini de eleştiriyordu. İngilizleri “güvenilmez” bulan Jabotinsky, Filistin topraklarında hiçbir sınır tanımadan ve herhangi bir dış ülkeyi hesaba katmadan, kapsamlı bir saldırı harekâtına girişilmesini istiyordu. David Ben Gurion’un liderliğindeki paramiliter güç Hagana ve ana akım Siyonist kitleyle kıyas edildiğinde mütevazı kalsalar da, Betar ve Irgun saflarına katılan Siyonistler, uzlaşmaz bir cepheye dönüşmüştü. Jabotinsky, bu yönden, Ben Gurion ve diğer Siyonist liderler tarafından “baş belası” olarak görülüyordu.

Zeev Jabotinsky, Betar’ın yaz kampına katılmak için gittiği New York’ta, 4 Ağustos 1940 günü kalp krizinden öldü. Vasiyeti, cenazesinin Kudüs’e defnedilmesi yönündeydi. Ancak David Ben Gurion, elindeki bütün imkânları kullanarak buna engel oldu. Ben Gurion, sekiz yıl sonra İsrail kurulup da yeni devletin ilk başbakanı olduğunda, bu konudaki inadını “devlet politikası” haline getirdi. “Vatanımızın canlı Yahudi’ye ihtiyacı var” diyordu, “Ölü kemiklere değil.” Kendisine yapılan sürekli teklifleri reddederken, birbirinden orijinal cümleler kuruyordu: “Külden doğan bir adamın gideceği yer yine küldür. Nerde öldüyse, orada kalsın!”, “Yurtdışında ölen herkesi İsrail’e mi taşıyacağız? Ölü Yahudi’nin nesine muhtacız?”

Ben Gurion 1963’teki istifasına kadar, Jabotinsky’nin naaşının İsrail’e nakledilmesine bütün gücüyle direndi. Kendisinden sonra başbakanlık koltuğuna oturan Levi Eşkol’ün imza attığı ilk kararnamelerden birinin Jabotinsky’yle ilgili olması, sürpriz değildi. 1964’ün nisanında Jabotinsky’nin cenazesi New York’ta gömülü olduğu mezarlıktan alınarak Kudüs’e getirildi ve devlet töreniyle defnedildi. “İsrail’in kurucu babası” Ben Gurion, ezelî rakibine yönelik bu üst düzey muamele karşısında öfke ve üzüntüden deliye dönmüştü, ama yapacak bir şeyi de yoktu. Cenaze töreni, Jabotinsky’nin varisi Menachem Begin’in göreve başlama merasimi gibiydi. Begin’in ideolojik varisi ise, yıllar sonra Benyamin Netanyahu olacaktı.

Siyonistler içinde, Jabotinsky’yi bile “ılımlı” bulan bir kanat daha vardı. Irgun’un kurulmasından sonra Hagana’dan ayrılarak Jabotinsky’ye biat eden bir grup Siyonist, sonradan onunla da sorun yaşamaya başladı. Derken, Irgun’dan kopan bu ekip, Avraham Stern liderliğinde kendi yer altı örgütlenmesine gitti. Avraham Stern, 12 Şubat 1942’de İngilizler tarafından Tel Aviv’deki hücre evinde öldürüldü. Stern grubunun liderliği, azılı bir Siyonist olan Yitzhak Şamir’in eline geçti. Şamir, 1983-84 ve 1986-1992 arasında İsrail başbakanlığı yapacaktı.

Sıklıkla vurgulamaya çalışıyorum: İsrail ve Siyonist cephe içindeki çatışma ve kavgalar, “İsrail-Filistin çatışması”ndan çok daha şiddetli ve derindir. Ve bu konu, Türkiye’de henüz yeterince çalışılmış ve tahlil edilmiş değildir.

İşgalci İsrail Gazze'yi vurdu
Dünya
İşgalci İsrail Gazze'yi vurdu
İsrail'e ait savaş uçakları, Gazze'nin güneyindeki İslami Direniş Hareketi Hamas'a ait iki askeri noktayı vurdu. Gazze'deki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus ve Refah bölgelerinde bulunan İslami Direniş Hareketi Hamas'a ait iki askeri noktayı vurdu. Saldırılar nedeniyle yaralı veya can kaybı yaşanmazken, civardaki evlerde maddi hasar meydana geldi. Söz konusu saldırı, İsrail ordusunun, dün akşam Gazze'den İsrail'e füze atıldığını açıklamasından kısa bir süre sonra gerçekleşti.
IHA
Mescid-i Aksa’dan selam var
Dünya
Mescid-i Aksa’dan selam var
Filistinliler İslam aleminin bayramını Mescid-i Aksa’daki revaklara astığı dev bir afişle kutladı. Afişte Mescid-i Aksa, Ayasofya Camii Şerifi ve Türk bayrağı kullanıldı.
Yeni Şafak
Mescid-i Aksa’da Kurban Bayramı namazı
Dünya
Mescid-i Aksa’da Kurban Bayramı namazı
Filistin'de binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını kılmak için İslam'ın en kutsal mekanlarından olan Mescid-i Aksa'ya geldi. Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve teşrik tekbirleri sonrası Mescid-i Aksa'da bayram namazını kıldı. Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani yaptığı açıklamada, korona virüse karşı tedbirler altında 27 bini aşkın Müslüman'ın bayram namazı kıldığını belirtti. Namazın ardından ikram olarak tatlı dağıtıldı. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.
IHA
On binlerce Müslüman Kurban Bayramı namazını Mescid-i Aksa'da kıldı
Dünya
On binlerce Müslüman Kurban Bayramı namazını Mescid-i Aksa'da kıldı
On binlerce Müslüman Kurban Bayramı namazını, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da kıldı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.