Başkanlık seçiminde Trump’ın ‘Patriot Act’ refleksi
Başkanlık seçiminde Trump’ın ‘Patriot Act’ refleksi

Haziran ayı içinde ABD’nin Minnesota eyaletinin en büyük kentlerinden Minneapolis’te siyah bir adamın polis tarafından gözaltına altına alınırken boğazına basılması sonucu hayatını kaybetmesi ırkçılık tartışmaları ve gerilimiyle ülke çapında protestolara yol açmıştı. Floyd’un hayatını kaybetmesinin dördüncü gününde olaylar Minneapolis, Saint Paul, Chicago, Los Angeles ve Memphis’in ardından Atlanta ve New York başta olmak üzere 30 il’e sıçradı. 10 ilde sokağa çıkma yasağı getirildi. Philadelphia’daki gösterilerde çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı. Koronavirüsün bulaşma riski ve sosyal mesafe sebebiyle ülke çapına yayılmaz denen protestolar New York’un neredeyse her bölgesinde gerçekleşirken, Brooklyn’de olaylar içinden zor çıkılacak bir hale geldi. Zira neredeyse 77 gündür hayatın durduğu, yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiği, insanların işlerinden ve hatta evlerinden olduğu şehirde sabır taşının çatlayacağı aşikardı. Dört gündür yaşananlar Covid-19 endişesini aldı ikinci sıraya attı. New York’ta çeşitli sosyal medya ağlarından New Yorklulara yayılan mesajlarda, protestolara maskesiz gelinmemesi sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve hatta kimliksiz yola çıkılmaması iletiliyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, önce olayın videosunu “şoke edici” bulduğunu açıkladı ve soruşturma açılması talimatı verdi. Ancak daha sonraki günlerde Trump’ın eylemcileri “eşkıya ve çete” olarak nitelendirmesi ve yağmalama olursa güvenlik güçleri tarafından ateş açılabileceğini söylemesi manidardı. Trump’ın aniden göstericilere karşı bu kadar aşırı sertleşmesi ne anlama geliyordu. Olayların büyümesinden dolayı mı “çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremeyeceğini” açıklamıştı. Ancak daha sonraki gelişmeler Trump’taki ani değişimin ipuçlarını veriyordu. Olay tamamen 3 Kasım Başkanlık seçimi ile direkt irtibatlıydı. 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Biden, Trump’a yaklaşık 10 puan fark atmışken olaylar sonrasında fark hızla kapanmaya başlamıştı. Yapılan kamuoyu araştırmalarında siyahi gencin polis tarafından öldürülmesi nedeniyle yapılan sokak gösterilerine halk desteğinin yüzde 61’den yüzde 48’e gerilemesi bu artışın nedenini açıkça ortaya koyuyordu. Amerikan kamuoyunun büyük bir bölümü huzur ve güvenlik istiyordu. Bu çatışma ortamının bitmesini arzu ediyorlardı. Trump 2016’da başkan seçilmesinden bu yana ABD’de görülen en büyük şiddet olaylarından “yağmacıları, anarşistleri ve radikal solcuları” sorumlu tuttu. ABD’deki antifaşist hareketi Antifa’yı “terör örgütü” ilan edeceklerini açıkladı. Trump bu kesimleri, George Floyd’un anısına saygısızlık yapmakla suçladı ve “Öfkeli bir kalabalık adaleti tesis edemez” dedi. Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Joe Biden ise gösterilerde şiddete başvurulmasını kınadı. Biden ayrıca “Polis şiddetine ve gaddarlığına karşı protesto gösterisi düzenlemek demokratik bir haktır ve gereklidir” dedi. Biden, Trump’ı da, açıklamalarıyla “bağnazlığa oksijen vermekle” suçladı.

11 Eylül 2001 tarihinde Pentagon ve ikiz kulelere yapılan terör saldırılarında 3 bini aşkın kişi ölmüştü. Dönemin ABD Başkanı George W.Bush yaptığı ilk açıklamasında “Bu saldırı ülkemizin demokratik sisteminedir. Demokrasimizden nefret ediyorlar. Sistemimizi değiştirebileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar” demişti. Zaten bir noktadan sonra Bush yönetimi de, halkı “tarihin kritik bir döneminde düşmanla savaşın özgürlük demokrasi ve insan hakları ile kazanılamayacağı” konusunda ikna etme çabaları sonucunda ‘Patriot Act (Vatansever Yasası)’ adlı “güvenlik yasa paketi” böylesi bir ortam ve zihniyetin ürünü olarak ortaya çıkmıştı. Amerikalılar güvenliklerini özgürlüklerine tercih etmişlerdi.

Trump Amerikalıların bu refleksine hitap ederek, özgürlük-güvenlik dengesinde Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle ortaya çıkan olayları güvenlik güçleri ile zor kullanarak önlemesiyle güvenlik boyutunu öne çıkarırken, Demokrat Biden’in “Polis şiddetine ve gaddarlığına karşı protesto gösterisi düzenlemek demokratik bir haktır” söylemini de boşa çıkarmıştı. Amerikalılar bu kez de güvenliği özgürlüklerine tercih etmiş görünüyorlar. Zaman yeter mi bilinmez ama Demokratlar için artık Başkanlık çantada değil. Ortada görünüyor.

ABD'de bir George Floyd vakası daha
Dünya
ABD'de bir George Floyd vakası daha
ABD'nin New Jersey eyaletinde polis tarafından gözaltına alınan kişiye uygulanan şiddet ülkede büyük tepki çekti. Polis ekiplerinin gözaltı sırasında şiddet uyguladığı 29 yaşındaki Stephen A. Dolceamore'un olay yerinde yaşamını yitirdi. O anlar polis kamerasına yansıdı. Tıpkı George Floyd gibi, Dolceamore'un da 'Nefes alamıyorum' diye bağırdığı ancak polis memurlarının umursamadığı kayıtlarda yer aldı.
DHA
İşgalci İsrailli askerin diziyle boynuna bastırdığı Filistinli: O an George Floyd'u hatırladım
Dünya
İşgalci İsrailli askerin diziyle boynuna bastırdığı Filistinli: O an George Floyd'u hatırladım
Dün sosyal medyada işgalci İsrail askerlerinin bir Filistinliye yaptığı sert müdahale gündem olmuştu. Görüntülerde işgalcilerin darp ettiği Filistinli Hayri Hanun, yerlerde sürüklenmişti. Bir işgalci askerin de diziyle boynuna bastırarak müdahele ettiği Hanun, o anlarda geçtiğimiz haftalarda ABD'de polisler tarafından öldürülen siyahi George Floyd'un aklına geldiğini aktardı. Hanun, İsraillilerin kendisine müdahale etmesinin sebebinin ise savunmasız bir çocuğa silah doğrultmalarına engel olmaya çalışması olduğunu belirtti.
AA
İşgalci İsrail askerinden alçak müdahale: Yaşlı adamın boynuna diziyle bastırıp darp etti
Dünya
İşgalci İsrail askerinden alçak müdahale: Yaşlı adamın boynuna diziyle bastırıp darp etti
İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'da barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahalesi sırasında, siyahi George Floyd'un ölümüne yol açan ABD'deki polis şiddetini andıran görüntüler ortaya çıktı. İşgalci İsrail askerleri, 64 yaşındaki Filistinli Hayri Hanun'u yerlerde sürükleyerek darbetti. Bir İsrail askeri direnen yaşlı adamın sırtına ve boynuna dizini dayadı. İsrail askerlerinin şiddetine rağmen yaşlı adamın elindeki Filistin bayrağını yere bırakmaması dikkatleri çekti.
AA
ABD'de polisin sırtından vurarak felç bıraktığı Jacob Blake için halk sokaklara döküldü
Dünya
ABD'de polisin sırtından vurarak felç bıraktığı Jacob Blake için halk sokaklara döküldü
ABD'nin Wisconsin eyaletinde polis tarafından vurulan siyahi Jacob Blake' nin felç kaldığı öğrenildi. Polis şiddeti üzerine sokağa dökülen halk George Floyd'dan sonra bu kez de Blake için protestolara başladı.
DHA
ABD'de ikinci George Floyd vakası: Aracına yönelen siyahi adama polisten 7 kurşun
Dünya
ABD'de ikinci George Floyd vakası: Aracına yönelen siyahi adama polisten 7 kurşun
ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin bir siyahiye karşı orantısız güç kullandığı görüntülendi. Görüntülerde polisin siyahi adama 7 el ateş ettiği duyuluyor. Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından sokaklara dökülen yüzlerce gösterici polis şiddetini protesto ederken, kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan göstericiler uzun süre eylemlerine devam etti. Olayların ardından Kenosha'da gece sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bildirildi.
DHA
Alman polisinden Türk gence 'George Floyd' müdahalesi
Dünya
Alman polisinden Türk gence 'George Floyd' müdahalesi
Almanya'nın Nord Rein Vestfalya eyaleti başkenti Düsseldorf'ta polis bir kişiyi boğazına bastırarak gözaltına aldı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülere tepki büyürken, polisin gözaltı tekniğinin George Floyd'u hatırlattığı aktarıldı. Görüntülerin sosyal medyada yayınlanması ve gelen tepkiler üzerine Düsseldorf polisi, olay ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.
DHA
Trump ve çağın yalanları üzerine
Hayat
Trump ve çağın yalanları üzerine
ABD’de yaşananları ibretle izliyoruz. Geçtiğimiz yıl Doğan Kitap yayınları arasında çıkan Michiko Kakutani imzalı Hakikatin Ölümü ABD’de yaşananları Trump’ın yalan sanatı üzerinden ele alıyor. İki yılda 2 bin 140 defa yanlış ve yanıltıcı bilgi veren Trump’ın bu verileri aslında yalan bir çağ içinde dünyanın nasıl çürütüldüğüne işaret.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.