Forbes açıkladı: Fenerbahçe Avrupa'nın en borçlu kaçıncı kulübü oldu?
Spor
Forbes açıkladı: Fenerbahçe Avrupa'nın en borçlu kaçıncı kulübü oldu?
Ekonomi dergisi Forbes, Fenerbahçe ile ilgili bir inceleme gerçekleştirdi. Yapılan incelemeyi açıklayan Forbes, Fenerbahçe'nin Avrupa'nın en borçlu 6. kulübü olduğunu belirtti. Ayrıca yapılan incelemede, Fenerbahçe'nin 'Fener Ol' bağış kampanyasına da değinilirken, 1 milyon SMS toplansa bile Mesut Özil'in 1 aylık maaşının karşılanamayacağı yazıldı.
Yeni Şafak
Synergy
Global Forum’un ilk Türk konuşmacısı Ömer Ekinci Ahilik Geleneğini anlatacak
Ekonomi
Synergy Global Forum’un ilk Türk konuşmacısı Ömer Ekinci Ahilik Geleneğini anlatacak
Dünyanın en yüksek katılımlı iş etkinliklerinden Synergy Global Forum 54 ülkeden ülkelerden 25.000'den fazla katılımcı ile bu kez de pandemi ve sonrası dünya temasıyla bir araya geliyor. Sapiens ve Homodeus kitaplarıyla dünyada çok ses getiren tarihçi - yazar Yuval Noah Harari, Mike Tyson, Randi Zuckerberg, Steve Forbes, Richard Gere, Richard Branson, Robin Sharma, Michael Jordan gibi konuşmacılarıyla ses getiren etkinliğin bu yıl ilk kez bir Türk konuşmacısı var.
Yeni Şafak
Etkileyici: Türk SİHA’ları, akıllı mühimmatlar ve yerli uçak gemisi TCG Anadolu, ABD basınında...
Dünya
Etkileyici: Türk SİHA’ları, akıllı mühimmatlar ve yerli uçak gemisi TCG Anadolu, ABD basınında...
Amerikan medyası savunma sanayiinin en yeni ürünlerini sayfalarına taşımaya devam ediyor. Bunun son örneği TCG Anadolu gemisi ile SİHA’lar oldu .
Yeni Şafak
2 Türk girişimci Forbes'ın "30 yaş altı 30 Avrupa" listesine girdi
Teknoloji
2 Türk girişimci Forbes'ın "30 yaş altı 30 Avrupa" listesine girdi
Deveci Tech teknoloji şirketinin kurucuları Kerem Deveci ve Sarp Papatya, Forbes dergisinin bu yıl "imalat ve sanayi" kategorisinde geleceğin ürünlerini, metotlarını ve materyallerini oluşturan "30 yaş altı 30 Avrupa" listesinde Türkiye'yi temsil ettiler
AA
Dünya basını SİHA'larımıza hayran kaldı: Türk drone’ları pençelerini gösterdi
Dünya
Dünya basını SİHA'larımıza hayran kaldı: Türk drone’ları pençelerini gösterdi
Türkiye’nin İdlib’de yürüttüğü operasyon kapsamında kullanılan ve teknolojik öneme sahip İHA ile SİHA'larımız dünya basınında uzun uzun övgülerle bahsedildi. Polonya’da yayın yapan Gazeta.pl adlı haber sitesi, SİHA'larımızdan "Türk drone’ları pençelerini gösterdi. Rusya’nın zafer yerine baş ağrısı var Avrupa’nın da" başlığıyla servis ettiği haberde Türk ordusunun harekatının Suriye rejim güçlerinde büyük hasara yol açtığı belirtildi. Ünlü Amerikan dergisi Forbes’da, İHA ve SİHA’lardan bahsedilen yazıda "Türk yapımı İHA’lar ve topçu atışları, İdlib’de Esad rejimini yıkıma uğratıyor" başlığına yer verdi. İdlib’de kullanılan İHA’ların performansı Fransız basınında da yankı uyandırdı. Fransız haber ajansı AFP, "Türk yapımı İHA’lar Suriye’de Türk ordusunun yardımına uçtu" başlığı ile kaleme alınan haberinde İHA’ların güçlü performansından bahsetti. Haberde, İdlib’de İHA kullanımının aynı zamanda Türkiye’nin ürettiği bu araca reklam sağladığını söyleyen AFP, Türkiye’nin bu alanda öncü ihracatçı olmak istediğini ifade etti.
IHA
SİHA'larımız ABD'de gündem: Türkiye 21. yüzyılın yeni savaş mantığını ortaya koydu
Dünya
SİHA'larımız ABD'de gündem: Türkiye 21. yüzyılın yeni savaş mantığını ortaya koydu

Bahar Kalkanı Harekatı ile teknolojik üstünlüğünü ortaya koyan Türkiye'nin operasyon kabiliyeti Amerika'nın ünlü dergisi Forbes tarafından analiz edildi. “Türk yapımı İHA’lar ve topçu atışları İdlib’de Esed rejimini yıkıma uğrattı” başlıklı yazıda "Türkiye 21. yüzyılın yeni savaş mantığını ortaya koydu" değerlendirmesi yapıldı.

Diğer
Karanlık adam
Dünya
Karanlık adam
BAE diktatörü Muhammed bin Zayed’in kirli çamaşırları Amerikan Forbes dergisine de konu oldu. Zayed’in, Ortadoğu’da yaşanan her savaş, darbe ve işkencedeki rolünü ortaya koyan dergi, ‘Karanlıklar Prensi Zayed’in liderliğindeki BAE’nin siyasi ve askeri girişimin bölgede yıkım ve istikrarsızlığa yol açtığı belirtildi.
Yeni Şafak
2020 yılına girerken dünyada öne çıkan finansal riskler
2020 yılına girerken dünyada öne çıkan finansal riskler

2019 yılını geride bırakırken yıl içerisinde dünyada ve Türkiye’de yaşanan olaylara baktığımızda, 2008 finansal krizinden beri belki de ülkelerin birbirinden en fazla etkilendiği bir yılı geride bırakıyoruz. 2019 yılı içinde dünyada yaşanan sorunların önemli bir kısmının bu yıl içerisinde çözülmeden 2020 yılına bırakılmış olması, önümüzdeki yılın pek kolay geçmeyeceğini şimdiden bize gösteriyor.

Bu olayların detayına geçmeden söyleyebiliriz ki 2019 yılı her şeye rağmen, Türkiye açısından hem siyasi hem de ekonomi olarak çoğu dünya ülkesine kıyasla başarılı geçen bir yıl olmuştur.

2020 yılı ile ilgili beklentilere bakacak olursak; Deutsche Bank’ın Baş Ekonomisti Torsten Slok, gelecek sene ekonomi piyasalar için öngörülen en büyük 20 riski listelemiş. Listenin ilk onunda dünya açısından öne çıkan sorunların başında hiç kuşkusuz ticaret savaşları yer almaktadır. İkinci olaraksa dünyanın en güçlü birliklerinden biri olan Avrupa Birliği’ndeki ilk ayrılığı simgeleyen Brexit.

Listede öne çıkan önemli bir risk ise, 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da küresel piyasalar üzerinde ağırlığı olması beklenen “refah seviyesinde artarak devam eden eşitsizlik” temelli endişeler. Yani, servet, gelir ve sağlık eşitsizliğinde sürekli artış.

Ülkelerdeki artan gelir adaletsizliğinin göstergesi olan GINI katsayısını incelediğimizde, gelir adaletsizliğinin yaşandığı en yüksek ülke 0,537 ile Brezilya. 0,419 ile ortalarda bulunan Türkiye ise ABD ile hemen hemen aynı oranda (0,415). Bu konuda en iyi ülkeler Çin (0,386) ve Rusya (0,377). (GINI katsayısı sıfıra yaklaştığında o ülkede gelir dağılımı daha adaletli demektir.)

Yine bir ülkede en yüksek gelirli %20’nin toplam gelirden aldığı payı ülkeler arasında kıyaslarsak, burada %39,7’lik pay ile Almanya en iyi durumda. Brezilya %57,8 ile en kötü durumda olan ülke. Türkiye ise %48,3 ile ortalarda bir yerde hemen hemen ABD’yle aynı oranda pay almakta.

En düşük gelirli %20’nin toplam gelirden aldığı payı ülkeler arasında kıyaslarsak, yine Brezilya %3,2 ile en kötü ülke durumunda. En iyi ülke %7,8 ile Almanya. Türkiye ise, %5,7 ile yine ortalarda bir yerde, İspanya (%5,8) ile aynı sıralarda yer almakta. ABD ise %5 ile Türkiye’nin ardında yer alıyor.

Merkezi Londra’da bulunan sivil toplum kuruluşu Equality Trust’ın gelir adaletsizliği araştırmasında; İngiltere’de en zengin 6 milyarderin toplam varlığının 39,5 milyar sterlin seviyesinde olduğu, bunun da nüfusun en dar gelirli 13,2 milyonluk kesiminin toplam varlığına eşit olduğu belirtildi. Araştırmada, İngiltere’de 14 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı, bunların 4 milyonunun ise açlıkla mücadele ettiği bildirildi.

İngiltere halkının Avrupa Birliği’nden ayrılma nedenlerinin başında da artan gelir eşitsizliği yatıyor. Yine, diğer AB ülkelerinden İsveç’te, birlik içerisindeki paranın daha adil kullanılmasını ve gelir dağılımında eşitliği talep ediyor.

Dünyadaki milyarderlerin varlıkları, 2013 ila 2018 yıllar arasında %34,5 artarak 8,5 trilyona ulaştı. 2013 yılına kıyasla milyarder sayısı da geçen yıl %38,9 artarak 43 ülkede 2 bin 101’e ulaştı.

Dünyanın en çok milyarderine ev sahipliği yapan ABD’deki milyarderlerin serveti, 2018’de yüzde 0,1 artarak 3,6 trilyon dolara çıktı.

Batı Avrupa’daki milyarderlerin serveti söz konusu dönemde %19 artarak 1,7 trilyon dolara çıkarken, Rusya’daki milyarderlerin varlıkları %2,9 azalarak 421 milyar dolara düştü.

Türkiye’de ise milyarder sayısı bir önceki yıla göre azalmış durumda. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29’a düştü. Bu yıl 11 isim FORBES 100’de ilk kez yer aldı.

Sonuç olarak, artan gelir adaletsizliği önümüzdeki yıl da dünya ekonomisi için önemli risklerden biri olarak görülüyor. Gelir adaletsizliği dışında bir diğer risk konusu ise ülkelerin refahını olumsuz etkileyen borç artışı. Bu konuyu da bir sonraki yazımızda ticaret savaşlarının etkisiyle birlikte anlatacağız.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.