Pandemi okuma alışkanlıklarını değiştirirken kitap satışlarında da artış yaşandı: Bazı aylarda yüzde 600’lere varan artış görüldü
Hayat
Pandemi okuma alışkanlıklarını değiştirirken kitap satışlarında da artış yaşandı: Bazı aylarda yüzde 600’lere varan artış görüldü
Pandemi döneminde “evde kal” kampanyasıyla beraber insanlar okumaya yöneldi. Pandemi okuma alışkanlıklarını değiştirirken kitaba yönelen vatandaşlar sayesinde kitap satışlarında artış yaşandı. Albayrak Medya Grubu’na ait yayınların satışında da evde kalınan günlerde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 413’lük artış görüldü. Bazı aylarda da yüzde 600’lere varan artış görüldü. Kovid-19 salgınının yaşam pratiklerimizi değiştirdiğini söyleyen Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan da distopyalara, insanın varlık meselesine dokunan kitaplara ve psikoloji tabanlı eserlere rağbetin oldukça arttığına işaret etti.

IHA
Furkan Vakfı'nın 'fakirlere dağıtacağız' diye topladığı 41 ton et sucuk yapılmak üzereyken ele geçirildi
Gündem
Furkan Vakfı'nın 'fakirlere dağıtacağız' diye topladığı 41 ton et sucuk yapılmak üzereyken ele geçirildi
Adana’da Kurban Bayramında fakirlere dağıtılmak için Alparslan Kuytul'un başında olduğu Furkan Vakfı tarafından bağışçılardan toplanan 41 ton etin satılmak için sucuk yapılmaya hazırlandığı tespit edildi. Yapılan iki ayrı operasyonda ele geçirilen etlerin fakirlere dağıtılacağı bahanesiyle Kurban Bayramında toplandığı ancak ihtiyaç sahiplerine dağıtmak yerine sucuk yapılarak ticari amaçlı kullanılmaya hazırlandığı ileri sürüldü.
IHA
İnsan araçları kullanacağına, araçlar insanı kullandığı için dünya cehenneme döndü!
İnsan araçları kullanacağına, araçlar insanı kullandığı için dünya cehenneme döndü!

Dünyanın çivisi çıktı.

Cehenneme çevrildi dünya.

Araçları amaçların önüne geçirdiği, güç üreten araçların, gücün kulu-kölesi olduğu için insan olma özelliklerini yitiriyor, barbarlaşıyor ve dünyayı yaşanamaz bir cehenneme çeviriyor ağ’daş insan.

İnsan araçları kullanacağına, araçlar insanı kullanıyor.

İnsanlığın başına gelebilecek en büyük ontolojik felâket bu: İnsanın amaçlarını yitirmesi, araçları amaçlarının önüne geçirmesi ve bunu da ilerleme, gelişme olarak görebilecek kadar körleşmesi, çölleşmesi, ruhsuzlaşması...

İNSANIN ÖZGÜRLEŞMESİ, BAĞLARINI DEĞİL, BAĞLARININ SIRLARINI ÇÖZMESİYLE MÜMKÜN

Neden böyle oluyor peki?

İkincisi de, başka türlüsü mümkün mü?

Bunun için, en temelden, varlığın kendisinden başlamamız, insanın nasıl bir varlık olduğu meselesine açıklık kazandıracak felsefî bir yolculuk yapmamız gerekiyor...

İnsan, bağlı, bağımlı bir varlık.

İnsanın özgürleşmesi, bağ’larını çözmesiyle değil, bilakis, bağlarının sırlarını çözmesiyle gerçeğe dönüşebilir.

İnsanın alıp verdiği nefes kendi elinde değil: Nefes bir bağdır; bu bağı çözdüğü zaman, insan ölür; marifet, bu bağ’ın sırlarını çözmektir.

İnsan, nâ-tamam bir varlıktır; kendi kendine yeter, kusursuz bir varlık değildir.

O yüzden, tek başına yaşayamaz insan.

Kusursuz bir varlık gibi hareket ettiği andan itibaren, insanı bağlayan başka bağların, nefsinin, arzularının, dünyanın kölesi olmaktan kurtulamaz.

Bağ’ın, dolayısıyla bağlılığın ne anlam ifade ettiğinin sırrını nasıl çözeceğiz ve özgürleşme yolunda nasıl bir mesafe katedeceğiz, o hâlde?

Işık’a ulaşarak; bunun için de aşk’ı yaşayarak, firak ateşinde yanarak...

Burada, fiilî bir durumdan, fizikî bir hâlden sözediyorum. Bu hâli yaşayarak, kendimize ulaşmamızın, kendimizi bulmamızın ve kendimizi aşacak bir noktaya vâsıl olabilmemizin yol haritasından...

IŞIĞA ULAŞMANIN YOLU: AŞK ÇİLESİ VE FİRAK ATEŞİ

Işık, aşk’la kâim, firak ateşiyle dâimdir.

Firak ateşinde yanmayan insan, aşkı bilemez, ışığa ulaşamaz; hiç bir zaman kendi olamaz, kendini bulamaz ve yolculuğa çıkamaz.

İnsan, kendini, öteki’nde bulur. Farklı olan’da.

Farklı olan, insan için ayna işlevi görür: Kişi, yaratılışı gereği, azman bir nefs’le yaratılmış olduğu için aynaya bakmak istemez.

Korkar ayna’dan.

İşte “öteki”, “farklı olan”, kişi için kendine bakması, kendini anlaması, kendini farketmesi, kendine gelmesi ve yolunu bulması için Rahmân’ın -rahmeti gereği- insana lûtfudur.

Farklı olan, öteki’dir.

İşte bu “öteki / fark” bir imkân olarak insana Allah tarafından ihsan edilmiştir.

İnsan, işte Allah’ın bu ihsanını farkettiği ölçüde ve oranda insanlaşır, beşerlikten insanîliğe ulaşır; melekûtî âlemden süt emen meleksi melekelerle donanır.

ULÛHİYET EMANETİ, UBÛDİYET EMNİYETİ VE DÜZENİ

İnsana yüklenen emanet, emniyeti (=adaleti, hakkaniyeti...) tesis etmektir yeryüzünde.

Emniyet, bütün varlıkların kendileri olmaları, yerlerini bilmeleri ve yerlerini bulmaları demektir.

Emanet ancak ubûdiyet / kulluk şuuruna ermekle, emniyet de kulluk şuurunu hilâfet bilinciyle hayata ve harekete geçirmekle gerçeğe dönüştürülebilir.

Ubûdiyet şuurunun hayata ve harekete geçirilmesi, yalnızca ulûhiyet bilincine ulaşıldığı zaman imkân dâhiline girebilir.

Ulûhiyet, yegâne farklı olan’dır, yegâne öteki’dir, yegâne ğayrı’dır.

Kişi, ilâhî olan’ın izdüşümlerini, ilâhî olan’ın yarattıklarında görebilir.

Asıl mesele, “li-teârefû” (tanıma, kendi farkının farkına vararak niçin yaratıldığını idrak etme) sırrına ulaşabilmektir.

Tanıma melekeleri edinmek, tanıma melekelerini farklı olanı fark ederek, farklı olan’ın farkını idrak ederek kendi farkını farketmektir: Böylelikle tefrik melekeleri kazanabilmek, zamanla, fârûk olabilmek, Furkan’ın özelliklileriyle donanabilmek.

KUR’ÂN OKUMAK, FURKAN OKUMAYI OKUMAK İÇİNDİR...

Kur’ân, ulûhiyetin yarattığı varlıkların varediliş hikmetlerine nüfûz edebilme melekesi kazandırır mümine.

Kur’ân oku/n/mak içindir.

Furkan’sa hem Kur’ân’ı okumak hem de okumayı okumak için.

İnsan, ulûhiyet bilincine ulaşarak ubûdiyet şuuruyla hareket etmeye başladığı zaman, aşkı yaşamaya, firak ateşinde yanmaya, ışık’a ulaşmaya başlar.

İnsan, bağımlı / nisbî bir varlık olduğunu ancak o zaman iliklerine kadar yaşar.

İnsan, ancak neye intisap edeceğini / bağlanacağını ancak o zaman bihakkın idrak eder.

İnsan, dünyaya bağlandığı, nefsinin ağlarına takıldığı, arzularının kulu-kölesi olduğu zaman, geçici ve ayartıcı ağ’lar insanı kölesi yapar.

Dünya da, nefsi de, arzuları da hakikate ulaşma sürecinde araçlarıdır insanın.

İnsanın amacını bildiği, nisbî bir varlık, yaratılmış bir varlık olarak yalnızca Mutlak Varlık’a bağlandığı zaman araçların ayartılarının kulu kölesi olmaktan kurtulur; yalnızca Yaratıcı’nın önünde boyun eğer, ancak o zaman özgürlüğüne kavuşur.

İnsanın, eşiğine sürüklendiği ontolojik felâketten kurtulabilmesinin ve özgürlüğüne kavuşabilmesinin tek yolu var: Araçların kölesi olduğunu farketmesi; bunun için de bağımlı bir varlık olduğunu idrak etmesi, Yaratıcı’dan başka hiç bir araca, varlığa boyun eğmemesi ve hakkıyla özgürleşmesi.

Ancak o zaman insan farkını farkedecek, farklı insanların farklılığına saygı duyacak, farklı insanların dünyalarının farklılıklarından nasıl beslenebileceğini kavrayacak, yaşanabilir bir dünya inşa edebilmek için firak ateşini yakacak, aşk ateşinde yanacak ve insanlığı aydınlatacak ışığa ulaşacaktır. Vesselâm.

Mimar-Restoratör Furkan Al: Ayasofya Camisi'ne ait bazı eserler müzeye çevrilirken yapıdan uzaklaştırıldı
Gündem
Mimar-Restoratör Furkan Al: Ayasofya Camisi'ne ait bazı eserler müzeye çevrilirken yapıdan uzaklaştırıldı
Mimar-Restoratör Furkan Al, Ayasofya Camisi müzeye çevrilirken içerisinde bulunan Türk-İslam eserlerinin bir kısmının yapıdan uzaklaştırıldığını belirterek, "Ayasofya'dan çıkarılan eserler arasında Sultanahmet Camisi'nde sergilenenler olduğu gibi depolara kaldırılmış ve izine rastlanılmayanlar var. Eski fotoğraflar ve kaynaklar üzerinden yapmış olduğum çalışmaya göre çeşitli yerlerde asılı bulunan farklı boyutlarda en az 16 levha günümüzde asli yerinde değildir" dedi.
AA
Milli basketbolcularımızdan firari FETÖ'cü Enes Kanter'e ders: Yüzüne bile bakmıyorlar
Spor
Milli basketbolcularımızdan firari FETÖ'cü Enes Kanter'e ders: Yüzüne bile bakmıyorlar
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Enes Kanter, NBA'de forma giyen Türk oyuncuların kendisiyle konuşmadıklarını söyledi ve bu durumdan yakındı.
Yeni Şafak
İki yılda üç yüz kitap: Albayrak Medya'dan kültürel atak
Hayat
İki yılda üç yüz kitap: Albayrak Medya'dan kültürel atak
2 yılı geride bırakan Ketebe Yayınları, 300. kitap olarak Serap Ekizler Sönmez’in 15 yıllık emeğinin ürünü olan “Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili” kitabını seçti. Ketebe Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, “Bu toprakların değerlerini tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.
Yeni Şafak
Ketebe Yayınları üçüncü yaşına 300'üncü kitabıyla giriyor: Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili kültür dünyasına bir armağan
Hayat
Ketebe Yayınları üçüncü yaşına 300'üncü kitabıyla giriyor: Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili kültür dünyasına bir armağan
Türk kültür hayatına 300 eser kazandıran Ketebe Yayınları, üçüncü yaşına 300'üncü kitapla giriyor. Yazar Serap Ekizler Sönmez’in iki yılda tüm Anadolu’yu dolaşarak hazırladığı, Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili’ni kaleme aldığı ve koleksiyonculara özel baskısıyla kitapseverlerin karşısına çıkacak olan kitap ile ilgili konuşan Ketebe Yayınları Yönetmeni Furkan Çalışkan, "300. kitabımız olan Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili’ni lansman eseri olarak seçtik. Bu toprakların değerleri olan edebiyatçılarımızı, düşünürlerimizi ve sanatçılarımızı, dünya kültür mirasının kıymetleri olarak evrensel ölçekte tanıtmayı amaçlıyoruz " dedi.
AA
Otizmli Furkan'ın otobüs şoförü olma hayali gerçek oldu
Gündem
Otizmli Furkan'ın otobüs şoförü olma hayali gerçek oldu
Düzce'de yaşayan otizmli 15 yaşındaki Furkan Oğuzhan Mazlum'un otobüs şoförü olma hayalini temsili olarak Düzce Belediyesi tarafından gerçekleştirdi. Oğullarının hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Mazlum ailesi, “Furkan'ın küçüklükten beri otobüslere karşı büyük bir ilgisi var. Sürekli geçen otobüslere bakıyor, merak ettiği ne varsa soruyor, öğrenmeye çalışıyor. Furkan'ın en büyük hayalini gerçekleştirdiniz. İsteğimizi geri çevirmeyip bizleri de mutlu ettiğiniz için başta Düzce Belediyesi Başkanı Dr. Faruk Özlü'ye, Sosyal ve Yardım İşleri Müdürü Gönül Asuk hanımefendiye ve Ulaştırma Müdürlüğü ekiplerine çok teşekkür ediyoruz” dediler.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.