Tapu'dan yabancılara özel gayrimenkul portalı:  'Your Key Turkey' 7 dilde hizmet verecek
Ekonomi
Tapu'dan yabancılara özel gayrimenkul portalı: 'Your Key Turkey' 7 dilde hizmet verecek
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye'de taşınmaz edinmek isteyen yabancıların başvuru sürecinden itibaren doğru yönlendirilmesi amacıyla istatistiki veriler, gayrimenkul edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımı hakkındaki bilgiler ve tapu müdürlüklerinden randevu alınması gibi her türlü bilgi akışının sağlandığı bilgi portalını kurdu. "Your Key Turkey" web adresli, Türkçe dahil 4 dilde aktif hizmet veren portalda, ilerleyen günlerde Rusça, Fransızca ve İspanyolca hizmet de sunulacak.
AA
Kırmızı kart gösteren hakeme 'ne yapıyorsun sen?' diyerek saldırdı
Spor
Kırmızı kart gösteren hakeme 'ne yapıyorsun sen?' diyerek saldırdı
Kayseri'de Süper Amatör Küme'de oynanan Sağlık Spor ve Trend Gayrimenkulspor maçında Seyfettin Yeşilgöy ile yan hakem arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından kırmızı kart gören oyuncu hakeme saldırdı. Hakem maçı 70. dakikada çıkan olaylar nedeniyle sonlandırdı. Saha içinde çıkan arbede, görevliler ve polis ekiplerinin araya girmesi sonrasında güçlükle yatıştırıldı.
IHA
Yabancıya konut satışında 10 ülke için sürpriz adım
Ekonomi
Yabancıya konut satışında 10 ülke için sürpriz adım
Yüzde 100 artışla yıl sonunda satış adedinin 45 bin bandına, gelirin ise 6,5 milyar dolara çıkması beklenen yabancıya konut satışında iki sürpriz adım daha atılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde alım-satım işlemlerini hızlandırmak için 10 ülkede tapu ofisleri açılacak. Tanıtım faaliyetleri kapsamında 6 dilde Yabancı Bilgi Portalı için de çalışmalara başlanacak. Atılacak adımlar ile ilk hedef ise; 50 bin bandını aşarak İspanya’yı yabancıya konut satışında geride bırakmak..
Yeni Şafak
Dilenerek zengin oldu
Gündem
Dilenerek zengin oldu
Kahramanmaraş'ta polis ve zabıta ekipleri tarafından düzenlenen ortak dilenci operasyonunda yakalanan 32 yaşındaki kadın gayrimenkul zengini çıktı.
IHA
Asyalı yatırımcı Türkiye'den ev alıyor
Ekonomi
Asyalı yatırımcı Türkiye'den ev alıyor
Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin artması gayrimenkul piyasasına yansıdı. Üç yıl önce Türkiye’den en fazla gayrimenkul alan 10 ülke arasında iken sonraki yıllarda alımları düşen Çinliler, yeniden gayrimenkul almaya başladı. 250 bin dolarlık gayrimenkule vatandaşlık verilmesi de artan talepte etkili oldu.
Yeni Şafak
Yabancıya konut satışında 5 ilde tarihi rekor
Ekonomi
Yabancıya konut satışında 5 ilde tarihi rekor
Oturum izni için tanınan limitin 250 bin dolara çekilmesinin ardından geçtiğimiz yıl rekor kıran yabancıya konut satışı bu yılın ilk 9 ayında yüzde 100 artışla 32 bin seviyesine ulaştı. Söz konusu rakamın neredeyse yarısı ise İstanbul’dan. Yıl sonuna kadar 40 bin adeti aşarak rekor tazeleyecek olan yabancıya konut satışı üzerinden Türkiye’ye giriş yapan rakam ise 35 milyar lirayı aşacak.
Yeni Şafak
Konut alımlarındaki KDV istisnası genişletildi
Ekonomi
Konut alımlarındaki KDV istisnası genişletildi
KDV genel uygulama tebliğinde döviz olarak ülkeye getirilen konut ve iş yeri teslimleri istisna uygulamasında yeni düzenlemeler yapıldı. Düzenleme yürürlüğe girdi.
Yeni Şafak
Kamuya 6 yeni sistem geliyor
Ekonomi
Kamuya 6 yeni sistem geliyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında verimliliği arttıracak, harcamaları daha etkin hale dönüştürecek, gereksiz atıl kalemleri ortadan kaldıracak, satışlarda gerçek fiyatları, yapılacak alımlarda ise büyük indirim avantajlarını ortaya çıkaracak 6 yeni sistem hayata geçirilecek. Söz konusu modeller 3 yıl içerisinde alt yapıları oluşturularak hayata geçirilecekken, ülke genelinde sayıları 300'ü bulan sosyal tesisler için ise şirket kurulacak. Tesislerin tek elden yönetimini sağlayacak şirket üzerinden, uygun olan yapılar engelli ve yaşlılar gibi dezavantajlı grupların kullanımına tahsis edilecek.

Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.