Kırbaç testi
Kırbaç testi
Eskiden atların yeteneklerini ölçmek için 'kırbaç testi' denen bir yöntem uygulanırmış.

Atların 'asil' olup olmadığını test etmek amacıyla, kırbaçla terbiye etme yöntemi bu.

Kırbacı yiyenler arasında kendisine yapılan kötü muameleyi asla unutmayan atlar, 'asil at' kategorisine alınıp diğerlerinden bu şekilde ayırt edilirmiş.

Yeni Şafak
Uzmanlar uyardı: Riskli gebelikte nelere dikkat edilmeli
Hayat
Uzmanlar uyardı: Riskli gebelikte nelere dikkat edilmeli
Anne ve bebek hayatını tehdit eden en önemli problemlerden biri olan riskli gebelik için uzmanlar uyarıyor. Doktorlar, gebelik öncesinde ve gebelik sırasında yapılacak olan dikkatli takip doğum komplikasyonlarını azaltırken, anne ve bebeğine de yeni bir başlangıç yapma fırsatı verdiğine dikkati çekiyor.
Yeni Şafak
Tesise dadanan ayılara bal testi yaptırdı
Hayat
Tesise dadanan ayılara bal testi yaptırdı
Trabzon'un Sürmene ilçesinde, arıcılıkla uğraşan Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef, tesisine dadanıp başına dert olan ayıları, kovanlarından uzaklaştırmak için verdiği mücadele aksiyon filmlerini aratmıyor. Kovanlarını korumak için açık alana bal, ekmek ve meyve bırakan, kovanları konteyner üzerine taşıyıp çelik kafesle önlem alan Sedef, ağaçlardan tırmanarak ulaştıkları peteklere de musallat olan ayıları, teste tabii tuttu. Sedef, elinde bulunan 4 çeşit balı, kalitesini ayılara ölçtürmek için açık alanda masanın üzerine yerleştirdi, olan biteni de foto kapan kameralarınca kayda aldı. Görüntüleri inceleyen Sedef, ayıların ilk tercihinin kilosu bin lira olan dünyaca ünlü Anzer balı olduğunu tespit etti.
DHA
Hamilelikte denize girmek riskli mi?
Hayat
Hamilelikte denize girmek riskli mi?
Anne adayları, özellikle hamileliğin yaz döneminde tatil planlamaları yaparken birçok soru işareti taşır. Özellikle “hamileyken denize girmeli miyim?”, “Denizde ya da havuzda yüzmek bebeğim için risk oluşturur mu?” gibi sorular, merak edilen konuların başında gelmekte. Gebelik dönemlerinde denize girmenin, anne adayları için sağlıklı olacağını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Gebeler için denize girmek sağlıklı olacaktır. Ancak girilecek denizin ölçümleri yapılmış ve temiz olduğuna emin olunması gerekmektedir” dedi.
Yeni Şafak
Arkeolojik kazıda testi kebap izleri
Hayat
Arkeolojik kazıda testi kebap izleri
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan Pteria Antik Kenti olarak da bilinen Kerkenes’te kazı çalışmalarını sürdüren Arkeolog Doç. Dr. Scott Brating, M.Ö. 600 yıllarında halk tarafından yiyecekleri pişirmekte kullanılan çanak ve çömlek bulguları üzerinden Yozgat’ın yöresel lezzetlerinden olan ‘testi kebabı’na dikkat çekti.
IHA
Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar Mı?
Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar Mı?

Hamilelikte vücutta pek çok değişimler gözlenir. Bunlardan belki de en çok fark edilen ve anne adaylarının şikayetçi olduğu konu olan bağışıklıktır. Vücutta değişen hormonal yapı vs. bağışıklığın zayıflamasına sebep olabilir.

Diğer
Huawei üstün performansıyla Tolly testini geçti
Teknoloji
Huawei üstün performansıyla Tolly testini geçti
Huawei, AI Fabric Akıllı ve Kayıpsız Veri Merkezi Ağı çözümü, uluslararası bağımsız test kuruluşu Tolly Group tarafından yapılan karşılaştırma testini geçti.
AA
Kanserle mücadelesi bitmiyor
Hayat
Kanserle mücadelesi bitmiyor
Batman'da, önce testis ardından karaciğer kanserine yakalanan, tedavi ile testis kanserini yenen Fikret Altun'un karaciğer kanserine karşı mücadelesi sürüyor. "Dünyanın en iyi ilacını alsanız bile, moral ve motivasyonunuz yoksa vücut o ilaçla çalışmıyor. Psikoloji, moral çok önemli" diyen Altun, "Yenilmeyecek bir şey yok, kanser denilen hastalık da yeniliyor. Sevdiklerimize teni hala sıcakken sarılalım. Birbirimizin kıymetini bilelim" dedi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.