Akşener, mevzunun bağımlı yapılarla alakasını biliyor olmalı
Akşener, mevzunun bağımlı yapılarla alakasını biliyor olmalı
Geçen sene ABD’de George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesinden sonra kitleler, kolonyalizmin simge isimlerinin heykellerini yıkmaya yönelmişti. ABD, Avrupa ve Afrika’da tarihin en vahşî eylemlerini icra eden simge isimlerin heykelleri yıkılmış ya da gözlerden uzak mekânlara taşınmıştı. Heykellere yönelen öfke bir günün heyecanı ile açıklanamazdı. Dünyanın her tarafında Avrupa kolonyalizmi ve emperyalizmi uzun bir zamandır ciddî bir şekilde eleştiriye tabi tutuluyordu. Bu eleştirilerin Tü...
Sordum sarıçiçeğe, erken seçim var mıdır?
Sordum sarıçiçeğe, erken seçim var mıdır?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yatıyorlar, kalkıyorlar, erken seçim istiyorlar” sözü, son ayların siyaset meydanını özetliyordu. Dikkatli bakınca, şarkıların ve türkülerin de bu minvalde olduğunu görebiliriz. - Yatçez kalkçez, yatçez kalkçez, hoop erken seçim… - Bir sen, bir ben, bir de erken seçim… - Dağlar dağlar yol ver geçem, erken seçime gidem... - Kuyu başına vardım, erken seçim bekler diye…- Sen gelince güller açar, erken seçim… - Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir erken seçim… - Sensiz erken se...
George Floyd'u öldüren polise verilen ceza belli oldu
Dünya
George Floyd'u öldüren polise verilen ceza belli oldu
Siyahi ABD'li George Floyd'u gözaltına aldığı sırada 9 dakika 22 saniye boyunda boynuna bastırarak öldürmekten suçlu bulunan polis memuru Derek Chauvin, Minnesota Eyaleti'ndeki Hennepin Bölge Mahkemesi tarafından 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Chauvin, 2'nci ve 3'üncü dereceden cinayet ve 2'nci dereceden adam öldürme suçlarından ceza aldı.
AA
ABD'de siyahi George Floyd cinayetini görüntüleyen  genç kıza Pulitzer ödülü verildi
Dünya
ABD'de siyahi George Floyd cinayetini görüntüleyen genç kıza Pulitzer ödülü verildi
ABD'nin Minnesota eyaletinde George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürüldüğünü cep telefonunun kamerasıyla görüntüleyen Darnella Fraizer, Pulitzer ödülüne layık görüldü. Pulitzer ödülleri, gazete yayıncısı Joseph Pulitzer tarafından başlatılan ve 1917 yılından bu yana verilen, Amerika'nın en prestijli gazetecilik ödülleri olarak biliniyor.
AA
George Floyd ölümünün birinci yılında New York'ta anıldı
Dünya
George Floyd ölümünün birinci yılında New York'ta anıldı
ABD'de siyahi hakları konusunda sembolleşen George Floyd, ölümünün birinci yılında Minneapolis'te vurulduğu sokak başta olmak üzere, ABD'nin bazı merkezlerinde ve yurt dışı temsilciliklerinde anıldı.

New York'ta George Floyd'u anmak için Cadman Plaza önünde program düzenlendi.
AA
Ünlü rock grubu Pink Floyd'un solistinden İsrail zulmüne ve destekçisi ABD'ye tepki
Dünya
Ünlü rock grubu Pink Floyd'un solistinden İsrail zulmüne ve destekçisi ABD'ye tepki
İngiliz rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters, Yahudi yerleşimcilerin, Kudüs'te işgalci İsrail güçleri eşliğinde Filistinlileri zorla evlerinden çıkarmasına tepki gösterdi. İsrail'i "Apartheid (ırkçı) devlet" olarak niteleyen Waters, "Şeyh Cerrah'ta yaşanan soykırımsal evden çıkarmalara bakın" dedi. "İsrail'i her koşulda destekliyorum" diyen ABD Başkanı Biden'a da seslenen ünlü müzisyen, "İnsanların, evlerinden soykırım gibi çıkarılmasına destek oluyorsunuz. Sen nasıl hissederdin Biden? Evinde oturuyorsun, orası senin evin, ailenle yüzyıllardır yaşadığınız yer ve bazı pislikler onu alıp gidiyor" sözleriyle eleştiride bulundu.
AA
George Floyd'un katili yeniden yargılanmak istiyor
Dünya
George Floyd'un katili yeniden yargılanmak istiyor
ABD'de siyahi George Floyd'u öldürmekten suçlu bulunan, eski polis memuru Derek Chauvin, "adil yargılanmadığını" savunarak yeniden yargılanmak için temyize başvurdu.
AA
İşgalci İsrail polisinden Filistinli gence "George Floyd"u hatırlatan gözaltı
Dünya
İşgalci İsrail polisinden Filistinli gence "George Floyd"u hatırlatan gözaltı
İşgalci İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bir Filistinli genci gözaltına alma şekli, ABD'de polisin boynuna bastırıp nefessiz bırakarak ölümüne neden olduğu siyahi 'George Floyd' olayını hatırlattı. Filistinli genci yere yatıran bir İsrail polisi, Hatib'in boynuna diziyle bastı. Gözaltı sırasında Hatib'in işgalci polise 'Nefes alamıyorum, beni boğuyorsun' dediği duyuldu.

Filistinliler, İşgalci İsrail yönetiminin Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarma kararını protesto etti. İşgalci İsrail polisi göstericilere müdahale ederek 3 Filistinliyi gözaltına aldı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.