Göbeklitepe Şanlıurfa'ya ilgiyi arttırdı
Hayat
Göbeklitepe Şanlıurfa'ya ilgiyi arttırdı
"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de çıkarılan eserlerin sergilendiği ve "Türkiye'nin en büyük müzesi" unvanına sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi'ne, "Göbeklitepe Yılı" dolayısıyla ilgi arttı.
AA
Göbeklitepe adını alan yıl için hazırlıklarını tamamladı
Hayat
Göbeklitepe adını alan yıl için hazırlıklarını tamamladı
Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ, Göbeklitepe Yılı kapsamında, Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki ören yerinde hazırlıkların tamamlandığını belirterek, "Göbeklitepe'deki tüm altyapı düzenlemeleri ve ziyaretçi karşılama merkezimiz hazır. Canlandırma merkezi, ziyaretçileri alana götürecek servis araçları gibi her türlü hazırlık tamamlanmış durumda." dedi.
AA
Şanlıurfa’da Göbeklitepe Yılı sevinci
Hayat
Şanlıurfa’da Göbeklitepe Yılı sevinci
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesi Şanlıurfa’da sevinçle karşılandı. Göbeklitepe Derneği Başkanı Yusuf Sabri Dişli, kararın kent ve bölge turizmine katkı sağlayacağını belirterek, “Bu kararla büyük sevinç yaşıyoruz. 2019 yılında Şanlıurfa’nın turist akınına uğrayacağına inanıyoruz” dedi.
DHA
12 bin yıllık insanlık tarihi aydınlanıyor
Hayat
12 bin yıllık insanlık tarihi aydınlanıyor

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur.  Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10 – 12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının merkezinde daha yüksek boyda iki dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartma ya da oyularak betimlenmiştir. Söz konusu motifler yer yer bir süsleme olamayacak kadar yoğun olarak kullanılmıştır. Bu kompozisyonun, bir öykü, bir anlatım ya da bir mesaj ifade ettiği düşünülmektedir. Hayvan motiflerinde boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördekleri ve akbaba en sık görülen motiflerdir. Bir yerleşim değil, kült merkezi olarak tanımlanmaktadır. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına – tarım ve hayvancılığa- yakın olan son avcı grupları tarafından inşaa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Diğer anlatımla Göbekli Tepe, çevredeki oldukça gelişmiş ve derinlik kazanmış bir inanç sistemine sahip olan avcı – toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkezidir. Bu durumda bölgenin en erken kullanımının Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’ın (PPN, Pre-Pottery Neolithic) A evresine (MÖ. 9.600 – 7.300), yani günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülmektedir. Bununla birlikte Göbekli Tepe'deki en eski faaliyetleri tarihlendirme olanağı şimdilik yoktur, fakat bu anıtsal yapılara bakıldığında Paleolitik Çağ'a kadar uzanan, birkaç binyıl daha eskiye, epipaleolitike kadar giden bir tarihçesi olduğu düşünülmektedir. Göbekli Tepe'nin bir kült merkezi olarak kullanımının MÖ 8 bin dolaylarına kadar devam ettiği, ve bu tarihlerden sonra terk edildiği, başka ya da benzer amaçlarla kullanılmadığı anlaşılmaktadır.

Yeni Şafak
Göbeklitepe UNESCO  Dünya Mirası listesinde
Gündem
Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası listesinde
UNESCO Listesi’nde bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe, Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi’nde kalıcı listeye alındı.
Yeni Şafak
Göbeklitepe'de bulunan figürlerden kıyafetler tasarlanacak
Hayat
Göbeklitepe'de bulunan figürlerden kıyafetler tasarlanacak
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'de bulunan dikili taşların üzerindeki hayvan figürlerinden yola çıkılarak tasarlanacak kıyafetler, düzenlenecek defilede sergilenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yılı turizmde "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesinin ardından yıla yakışır bir organizasyonu kamu ve özel kuruluşların desteğiyle gerçekleştirilecek.
AA
Hırvatistan'da Göbeklitepe sergisi
Hayat
Hırvatistan'da Göbeklitepe sergisi

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkiye Haftası" kapsamında Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Arkeoloji Müzesi'nde açılışı gerçekleştirilen "Göbeklitepe: İnsan ve Hayat" sergisi yoğun ilgi gördü.

AA
2019 Göbeklitepe
yılı olacak
Gündem
2019 Göbeklitepe yılı olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, turizmde 2019'u "Göbeklitepe Yılı" ilan etmek istediklerini açıkladı. Şanlıurfa'da sevinçle karşılanan habere turizmciler, "Bu yılki turizm hareketliliği 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle taçlanacaktır" yorumunu yaptı.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.