Gökhan Özcan'ın acı günü
Gündem
Gökhan Özcan'ın acı günü
Yeni Şafak yazarlarından Gökhan Özcan'ın annesi Hanife Özcan, İnegöl'deki evinde geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti.
Yeni Şafak
Ertelenmiş gecikmeler
Yazarlar
Ertelenmiş gecikmeler
Her gün birçok şey geçiyor içimizden. Bir gün şu meseleye bir el atayım diyoruz mesela, şu meseleyi uzun uzadıya tefekkür edeyim, şu konudaki kitapları ardı ardına okuyayım, uygun vakitte bir vesileyle o kişiye hissiyatımı ifade edeyim, sevdiklerime sevdiğimi söyleyeyim, muhabbetimi kelimelere dökeyim, falanca zatı ziyaret edeyim, elini öpeyim, nafile güzellikler gerçekleştireyim, birilerine iyilik yapayım, birilerinin halini hatırını sorayım, özlediğim yerlere gideyim, filanca konuda bir şeyler karalayayım, filanca konuyu derinlemesine araştırayım, zihnimde gezdirip durduğum soruların cevaplarını arayayım, bilenlere sorayım, bilmeyenleri de meraklandırayım...
Yeni Şafak
Patika
Yazarlar
Patika
Issız bir patika bulsak, kıvrılıp gitsek... Fundalıkların arasında kırılsa güneş... Avuçlarımızı gürgen yapraklarındaki çiğ tanelerinde serinletsek... Bir tavşan sekse, kaybolsa çalılıkların ardında birden. Bir sabah mahmurluğu bulsak, taksak yakamıza.
Yeni Şafak
Parçanın bütünlüğü
Yazarlar
Parçanın bütünlüğü
“Bir insan cenininin gelişiminde, çok daha hassas bir şeyler meydana gelir, çünkü söz konusu tüm süreçlerin o mükemmel koordinasyonu hemen hemen aklın almayacağı bir karmaşıklıktadır. Hücreler göç ederler, bölünürler, ölürler veya tam zamanında ayrılırlar; organlar gelişimlerini koordine ederler; çeşitli sentezler ve metabolik süreçler başlar ve biter ve bu olayların hepsi organizmanın birbirinden uzak kısımlarında diğer olaylarla birlikte tam bir ahenk içinde vuku bulur. Örneğin, optik sinirler ceninde öyle bir gelişim göstermeli ki, gözdeki 100 milyon alıcı ile görsel kortexdeki çeşitli alanlar arasındaki sinir bağlantılarının karmaşık ağındaki her bir sinirin iki ucu doğru olarak birbirine bağlayabilsin” diye yazmış F. David Peat, zihinle madde arasındaki köprüyü araştıran 'Eş-zamanlılık' isimli kitabında.
Yeni Şafak
Herkesin yaptığı şeyler
Yazarlar
Herkesin yaptığı şeyler
'Alışkanlık zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur” diyor Alman düşünür Arthur Schopenhauer.
Yeni Şafak
Yerimizi tutan boşluk
Yazarlar
Yerimizi tutan boşluk
Birbirimizi duyup görmekte, anlayıp bilmekte zorlanıyoruz artık. Bir aradayken bile nasıl kapatılacağını bilemediğimiz mesafeler oluyor aramızda.
Yeni Şafak
Renk körlüğü
Yazarlar
Renk körlüğü
Ne acayip” dedi beyaz saçlı adam acı acı gülümseyerek, “konuşmak bizi o kadar meşgul ediyor ki konuştuklarımızı anlamaya hiç vaktimiz kalmıyor!”Sanki uzun mesafeler boyunca yürümüş gibi yorgunuz ama geldiğimiz hiç bir yer yok. Sanki her şeyi çok seviyormuş gibi yapıyoruz ama dünyamız kaskatı, içinde neredeyse hiç sevgi yok. Sanki her düğümün çözümünü biliyormuş gibi konuşuyoruz ama her yaptığımızla, her söylediğimizle düğümler daha da çözülemez hale geliyor. Milyon tane kitap deviriyoruz görünüşte ama o kitaplardan hayata yayılan hiçbir bilgelik yok.
Yeni Şafak
Bir mektuba cevabımdır
Yazarlar
Bir mektuba cevabımdır
Sevgili kardeşim...İnsanın içinde bahar dallarının açması gereken bir çağda, dünyanın nereye gittiği sorusuyla mücadele etmek içinde yaşadığımız zamanın imtihanı olsa gerek... Keşke sana dünyanın nereye gittiğini ve bu gidişle nereye varacağını bildiğimi söyleyebilseydim. Ama hayır, senin gibi ben de bilmiyorum.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.