Gökhan Özcan'ın acı günü
Gündem
Gökhan Özcan'ın acı günü
Yeni Şafak yazarlarından Gökhan Özcan'ın annesi Hanife Özcan, İnegöl'deki evinde geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti.
Yeni Şafak
Renk körlüğü
Renk körlüğü
Ne acayip” dedi beyaz saçlı adam acı acı gülümseyerek, “konuşmak bizi o kadar meşgul ediyor ki konuştuklarımızı anlamaya hiç vaktimiz kalmıyor!”

Sanki uzun mesafeler boyunca yürümüş gibi yorgunuz ama geldiğimiz hiç bir yer yok. Sanki her şeyi çok seviyormuş gibi yapıyoruz ama dünyamız kaskatı, içinde neredeyse hiç sevgi yok. Sanki her düğümün çözümünü biliyormuş gibi konuşuyoruz ama her yaptığımızla, her söylediğimizle düğümler daha da çözülemez hale geliyor. Milyon tane kitap deviriyoruz görünüşte ama o kitaplardan hayata yayılan hiçbir bilgelik yok.

Yeni Şafak
Kalp kaderdir ve dahi keder
Hayat
Kalp kaderdir ve dahi keder
“İnsanız” diyor Gökhan Özcan, Gözağrısı kitabında ve devam ediyor “Ne zaman önü alınmaz bir tufana yakalansak, elimizde olmadan başladığımız yere dönüyoruz. Bu bizim yegâne gerçeğimiz ve bu gerçek, bütün öteki gerçekleri silip süpüren gerçek… Bu bizim doğrumuz ve bu doğru, bütün diğer doğruları hizaya getiren doğru…”
Yeni Şafak
Kaideye tutunmak
Kaideye tutunmak
Bugün olan bitene mesafemizi kısa tutarsak, her şeyi çok iyi görürüz mü zannediyoruz? Orada gördüğümüz şey neyse, onda yaşadığımız her şeyin bir izahını bulabiliriz fikrine mi kapılıyoruz? Oysa ki bugün olan yarına kalmadan silinip gidiyor. Yerine başka başka şeyler geliyor. Olan bitenin bu çılgın akışkanlığı gözleri, görüşleri esir alıyor. Yetmiyor, hararetinden zihinler kaynaşıyor, bilinçler kamaşıyor, dikkatler kan ter içinde kalıyor. Bu fikri koşuşturmadan olsa olsa asabiyet çıkıyor. Ve işin fenası, asabiyetle her türlü akışkanlık girdaba dönüşüyor, bulaşanı içine çekiyor, bir daha zinhar bırakmıyor.
Yeni Şafak
2 polisi şehit eden DAEŞ'liler için iddianame hazırlandı
Gündem
2 polisi şehit eden DAEŞ'liler için iddianame hazırlandı
Diyarbakır'da, 26 Ekim 2015'te güvenlik güçlerinin hücre evine düzenlediği baskın sonucu 2 polisi şehit eden DAEŞ'li teröristlerle ilgili iddianame hazırlandı. Savcı, 16 şüpheli hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Tehlikeli madde bulundurmak" ve "Ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçlarından 15'er yıldan 37'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istedi.
IHA
Salih Özcan ve Gökhan Gül'e büyük onur
Spor
Salih Özcan ve Gökhan Gül'e büyük onur
Almanya'da her sene yılın en iyi genç oyuncularına verilen Fritz-Walter ödülünde bu yıl Türk asıllı Salih Özcan, 19 yaş altı kategorisinde birinciliği elde etti. Fortuna Düsseldorf forması giyen Gökhan Gül ise aynı kategoride üçüncü oldu.
Yeni Şafak
Sanatçının bir foto muhabiri olarak portresi
Sanatçının bir foto muhabiri olarak portresi
Bir yıldız kaydı diyoruz, bir yaprak düştü diyoruz, eksildik, azaldık diyoruz ardında nice izler bırakan biri aramızdan ayrılıp ebediyete sefer ettiği zamanlarda. Çok alışılmış sözler olmasına rağmen gerçeği ifade eden bir yanı var yine de bu sözlerin. Ara Güler'in, hayatımızın fotoğrafında eksikliğini en çok hissedeceğimiz kişiliklerden biri olduğuna şüphe yok. Bu ülkenin yetiştirdiği gelmiş geçmiş en önemli, en çok iz bırakan, rengini hayata en çok katan sanatçılarından biriydi Ara Güler. Fotoğrafı bir sanat olarak görmüyor, kendisini sanatçı değil, sadece “foto muhabiri” olarak tarif ediyordu. Fotoğrafın sanat olup olmadığı tartışılabilir belki ama Ara Güler'in sanatçı olup olmadığı tartışmaya kapalı bir konu bence.


Yeni Şafak
Zevkler ve güdüler
Zevkler ve güdüler
Bir sergi salonunda sergilenen her bir özgün tablo gibi her insan da bir diğerine hiç benzemeyen renklere, biçimlere, nakışlara, zenginliklere sahiptir. Her insan dünya hayatında kendini, kendi insanlığını, kendine özgülüğünü, yani kendi yaradılışını temsil eder. Yaradılışta tekrar yoktur, her yaratılan biriciktir, özgündür, tektir.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.