Balkanlarda Türkçe eğitim yapan tek üniversite (!)
Balkanlarda Türkçe eğitim yapan tek üniversite (!)

Geçen hafta (28-31 Ağustos) Makedonya’nın Gostivar şehrinde bir uluslararası kongreye katıldık (5. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kongresi).

Video: Balkanlarda Türkçe eğitim yapan tek üniversite (!)


Gostivar’da, UluslararasıVizyon Üniversitesi bünyesinde (Kongre, Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmiş) yapılan kongreye 30 üniversiteden öğretim üyeleri katılmış ve 94 tebliğ sunulmuştur.

Bu yazıda Kongrede sunulan tebliğ içeriklerinden ziyade, özne olarak Balkanlardaki (Makedonya) Türklerin var olma mücadelesinin sembolü olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi ile ilgili rektörle yapılan görüşme içeriği ele alınacaktır.

**

Kavala’yı, Üsküp’ü, Selanik’i ya da Ohri’yi atlayarak neden Gostivar’da yoğunlaştığımı anlatacağım.

Kongreye katılmayı planlarken, bir-bir buçuk gün kongreye ayırırız ve diğer günler de bazı şehirleri gezeriz diye düşündük. İşin açıkçası soft bir seyahat hayal ettik.

Oysa giderken ekibin içinde bu topraklarla iltisaklı bazı arkadaşların konuşmaları halet-i ruhiyemizi etkilemiş, bizleri başka bir havaya sokmuştu.

Açılışta rektörün ve kongre düzenleme kurulu başkanının konuşmaları milli duygularımızı zirveye taşıdı. Makedonya şehirlerinde, böylesine manevi duygu yoğunluğuyla, tarihimizden izler aradık.

**

Makedonya’daki Türkler adeta uç beyliği görevi yapmaktalar.

“Adriyatik’ten Çin seddine güçlü Türk dünyasının” Adriyatik ayağı Makedonya’dan (Gostivar, Üsküp, Ohri’den) başlıyor. O nedenle bu topraklar önemli.

Bizim gibi, hatta bizden daha iyi Türkçe konuşuyorlar.

Kongrenin bünyesinde yapıldığı Uluslararası Vizyon Üniversitesi 15 yıllık mücadeleden sonra 2014 yılında kuruldu. Üniversite kurulduktan sonra da sorunlar, ayakta kalma mücadelesi devam ediyor.

Rektör ve öğretim üyelerinin bizi misafir etmekten duydukları memnuniyeti (kalabalık gelin, sık gelin diyerek) dile getirmeleri yanında, yüzlerindeki ifade ve heyecandan da anlamak mümkün.

**

Rektörle yaptığımız görüşmede; en önemli sorununuz, Türkiye’den beklentiniz nedir, sorusuna “YÖK’ün mezunlarımıza denklik vermemesi” diye cevap verildi. Doğal olarak Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumuyla resmi olarak akredite olmak istiyorlar.

Konu çeşitli platformlarda dile getirilmiş, muhatapları kendilerini dinlemiş, fakat hâlâ herhangi bir çözüm getirilmemiştir.

**

Uluslararası Vizyon Üniversitesi Türkiye’nin dışında Balkanlarda ve Avrupa’da Türkçe eğitim yapan tek üniversite. Makedonya’nın yakında Avrupa Birliği’ne gireceği ve sonrasında ise Türkiye’nin herhangi bir şekilde üniversite ile özel bir işbirliğinin olamayacağı ifade edilmektedir.

Üniversite Gostivar’daki Türklerin sahip olduğu yerli ve milli bir vakfın (Şar Vardar Vakfı) kurduğu üniversite. Zaten Makedonya’da Türkçe eğitimi yapan devlet üniversitesi olması mümkün değil. Daha yeni yeni Türkçeyi eğitim dili olarak kabul ettirdiler.

Çok sayıda imrenilen, gururlandıran Türkçeyi, Türk kimliğini koruma adına yapılan mücadeleyle ilgili anlatıları duygulanarak dinledik. Yıllardır köy köy dolaşarak çocuklara Türkçe eğitim vermek amacıyla öğretmenlerin katlandıkları özverinin destansı hikâyelerine canlı tanık olduk.

Türkiye’den gelen bazı üst düzey bürokrat ve siyasetçilerin; “Siz Türkçeyi bu kadar iyi nereden öğrendiniz”, sorusunun onları rencide ettiğini, muhataplarına, “Türkçe bizim ana dilimizdir, dedelerimizden kalmıştır” cevabını verdiklerini de üzülerek öğrendik.

**

TİKA’nın Üsküp’te, Ohri’de ve diğer yerlerde Osmanlı’dan kalan tarihi eserleri restore ettiğini gördük. Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin TİKA’dan basit bir bilgisayar laboratuvarı desteğinden kaçındıklarını söylemesi de düşündürücü.

Gerekçe olarak, “Biz eğitime değil tarihi eserlere destek veriyor, para harcıyoruz” cevabı verilmiş. Rektör Fadıl Hoca diyor ki; “Bugün Sırbistan’da eski Yugoslavya’da Osmanlı’dan herhangi bir iz kalmış mıdır? Yunanistan’da, Selanik’te Osmanlı’dan kalma bütün tarihi eserler yerle bir edilmiştir.”

Yeri gelmişken söyleyelim; Osmanlı’ya ihanet eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın ise Kavala’da heykeli dikilmiş.

Camiler olabildiğince kiliseye çevrilmiş, ki bunu Selanik sokaklarında gezerken çıplak gözle de gördük. Kiliseleri neden camiye dönüştürüyorsunuz, diyen yerel lejyonerlere o coğrafyayı gezmelerini tavsiye ederim (!).

Rektör devam ediyor: “Eğer Gostivar’da, Üsküpte, Ohri’de halen TİKA’nın restore ettiği Osmanlı’dan kalma tarihi eserler varsa, bunu buradaki Türk halkının mücadelesine borçluyuz.” Yani, insanları eğitmek, kültürüne ve diline sahip çıkmalarını sağlamak tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılmasında en önemli vasıtadır.

TİKA insana (eğitime) destek vermiyor, ancak insanların (Türklerin) sahip çıkmasıyla ayakta kalabilen tarihi yapılara destek veriyor. Bu realite TİKA’nın Balkanlardaki Türklere yönelik politikalarını yeniden şekillendirmesi zorunluluğunu daha belirgin olarak karşımıza çıkarmıştır.

Vakıf mütevelli heyetinin TİKA politikalarına cevaben; “İnsanlar dilini kaybettiğinde dinini, kimliğini de kaybeder. O nedenle eğitimle önce Türkçeye sahip çıkıyoruz” cevabı da oldukça anlamlı.

**

Türkiye’nin diş politika misyonu olarak yapması gerekenleri Balkan Türkleri zor koşullarda örgütlenerek yapmış. O nedenle bölgede yıllardır benliğini, kültürünü, dilini yaşatma pahasına Balkan Türklerinin cansiperane mücadelesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti daha aktif şekilde sahip çıkmalıdır.

Özellikle YÖK’ünUluslararası Vizyon Üniversitesinin beklentisini karşılayacak düzenlemeyi biran önce yapması gerekir (varsa eksiklikler, yapılması gerekenler belirlenir ve süreç tamamlanır).

Balkan coğrafyasına büyük hassasiyet gösteren Sn. Cumhurbaşkanımızın konuya biran önce el atacağını umuyoruz.

Türkiye sevdalısı Gostivar'da sahur heyecanı
Ramazan
Türkiye sevdalısı Gostivar'da sahur heyecanı
Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok seven Gostivar'ın Yukarı Banisa köyünde bir sahur vakti tüm köy uyanık.
Yeni Şafak
Makedonya'da AK Parti coşkusu
Makedonya'da AK Parti coşkusu
Makedonya'nın Gostivar kentinde, yüzlerce Türk vatandaşımız seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından sokaklara döküldü. AK Parti'nin tarihi zaferini kutlayan vatandaşlarımız, tek başına iktidar haberini davul ve zurnayla karşıladı...

Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.