Ayasofya Camii önünde kılınan akşam namazında gözyaşları döküldü
Gündem
Ayasofya Camii önünde kılınan akşam namazında gözyaşları döküldü
Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararıyla birlikte Ayasofya önünde toplanan vatandaşlar cemaat oluşturarak akşam namazı, ardından da şükür namazı kıldı. Cemaatle kılınan namaz sırasında bazı vatandaşların gözyaşı döktüğü görüldü. Ayasofya önünde toplanan vatandaşlar, tekbirler getirerek kararı sevinçle karşıladı.
AA
Dolandırıcının Aydın’da yakalandığını öğrenen Fatma nine, gözyaşlarına boğuldu
Gündem
Dolandırıcının Aydın’da yakalandığını öğrenen Fatma nine, gözyaşlarına boğuldu
Kütahya’da telefonda kendini polis olarak tanıtıp kandırarak 67 yaşındaki Fatma Dobur’un 800 bin TL’lik altını ile kayıplara karışan şüpheli Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yakayı ele verdi. Şüphelinin yakalandığı haberini alan Fatma Nine göz yaşlarına boğuldu.
IHA
Koronadan sonra
Koronadan sonra

Bütün dünya malum virüsün pençesinde kıvranıyor. Bir yandan ilaç aranıyor, öte yandan ceset torbası. Bu korku insanoğlunu kendine getirir ve yeni bir dünya düzeni kurulabilir mi?

Zümer Suresi’nde şöyle buyruluyor: “İnsanoğlu devasız bir derde düşünce Allah’a yalvarır, kurtuluş diler. Selamete çıkınca olanları unutur, eski yolunu tutar.”

Zamanında bu düzeni şöyle tasvir etmiştim: “Büyü bozuldu. Belki bu yüzden edebiyatın yerini medya aldı. Eski dünyanın bizi uçuran şiirsel bir yanı vardı, şimdi şiir bir yürek burkuntusu sadece.

Hayretimizi, şaşkınlığımızı yitirdik. Oysa insan korkar, şaşar, hayret eder, ürker, dehşete kapılır vesaire.

Havai fişeklerin rengarenk patlamaları, gökyüzünü boyamaları ile misket bombasının patlatılması nasıl da birbirine benziyor. Utanmasak “eğlenceli” diyeceğiz.

Acaba utanmak hâlâ gündemde mi; yoksa alay konusu edileli çok mu oldu?

Bakın geçen yıl bir “sahte rakı” operasyonu dolaştı dillerde.

Önce Menekşe sahilinde yaşlı bir alkoliğin cesedi bulundu. Yapılan inceleme sonucu adamın alkol zehirlenmesinden (sahte rakı) öldüğü anlaşıldı.

Sahte rakının peşine düşen polis çeteyi yakaladı. Çete reisinin bu işi defalarca yapmış, içeri girip çıkmış birisi olduğu anlaşıldı.

“Ne var bunda?” diyeceksiniz değil mi?

Demeyin.

Sahilde ölen ihtiyarın bu adamın babası olduğu anlaşıldı. Yani adam oğlunun imal ettiği rakıdan içerek ölmüş.

İş bu kadarla kalsa iyi. Meğer bu ihtiyar da bu işin ustasıymış, o da sahte rakı imalatından defalarca içeri girmiş çıkmış.

İşte size bir “Babalar ve oğulları” hikâyesi. İnanılır gibi değil. Ama medyada öyle cinayetler görüyor, öyle dehşetli sahneler seyrediyoruz ki; bu tuhaf-acı-şaşırtıcı olay bir oyun, bir skeç gibi algılandı. Kah kah gülenler bile oldu.

Demek ki ölümün, işkencenin, toplu imhanın, bombaların, yıkılan evlerin, kaçışan insanların, kolu bacağı kopmuş çocukların görüntüsü bizi artık kazımıyor.

Kimse ekranı kapatmıyor.

Kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Amerika Irak’a girdi, gireli seneler oldu, milyonun üzerinde insan öldü, medeni dünyanın umrunda değil.

Her iki buçuk saniyede dünyada açlıktan bir çocuk ölüyor, kimsenin umrunda değil.

Hissiyatımız (insanlığımız) dumura uğradı.

Gösteriler yapılıyor, bayraklar sallanıyor, nutuklar atılıyor, bütün bunlar ekran süsü gibi haber bültenlerine hareket katmaktan öteye gitmiyor.

Elbette bütün bunların bir sebebi vardır. O sebep malumdur. İnsanlığa insan olmayı öğreten “ahlâk”tan uzaklaşmak. (Öyle ki ahlâk bizi Allah’a götürecek diye ödü kopanlar “etik” kelimesine sığındılar.) Ahlâkın bir tek kaynağı vardır: İlâhî emir ve yasaklar. Öte dünya inancı, hesap günü. Yüzyıllardır bunun bir “safsata” olduğu pompalanıyor. Sen gününü gün et, ânı yaşa, kendini sev. Altta kalanın canı çıksın.

Hesap gününü hesaba katmayan bir “adalet” olur mu? Olur.

Güçlünün koyduğu kanun budur. Veyl mağluplara. Ama kan ve gözyaşından elde edilen servet, sahibine huzur vermiyor. Sahip evinin etrafını duvarlarla, dikenli tellerle çeviriyor. Site kapısına güvenlik elemanları yerleştiriyor. Hiç inmiyor arabasından, etrafa bakmıyor. Haberleri ona ileten âletler, insanlar, casuslar, görevliler, laboratuvarlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, ilim adamları, aktörler, bankalar, kankalar var.

Yine de uyumadan önce kapısına vurduğu beş açılmaz kilidi defalarca kontrol ediyor.

Nafile. Beyhude.

Ruh sağlığı giderek bozuluyor. Ne içki, ne seks, ne uyuşturucu, ne doktor ne ilaç içindeki yangını söndürmüyor. İçin için yanıyor adam; bu sebeple sağa sola saldırıyor. Bu adam insanlıktan çıkmıştır artık. Şefkat, merhamet, nedamet, feragat, cömertlik, sabır, şükür, rikkat, hürmet, hizmet onu terk etmiştir.

Ne yazık ki hepimiz o adamın bindiği jipi, oturduğu evi, yüzdüğü havuzu, yediği havyarı, yatağa attığı hatunları, gezdiği bakir köşeleri, yediği kanlı kızartmaları, bir işareti ile rakiplerini yerle bir etmesini istiyor; adamın gücüne tapıyoruz.

Evet insan aceleci, nankör ve unutkandır. Deniyor ki “Koronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”.

Acaba?!

Benim fikrim şudur: Olanlar unutulacak ve koronadan bin kat daha insafsız olan kapitalizm, onu yürürlükte tutan güçlerin elinde yine hükmünü yürütecek.

“Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş” kitabımı koronadan önce yayımladım.

Âmentü’ye inananlar için bir yol haritası, yeni bir teklif getirdim. Bu konuda imal-i fikr edeceklerin kitaba bigane kalmayacaklarını umuyorum.

Doktor babasının kokusunu özleyen çocuğun gözyaşları
Gündem
Doktor babasının kokusunu özleyen çocuğun gözyaşları
Erzincan'da 8 yaşındaki Mehmet Deniz Karakeçili'nin koronavirüsle mücadelede gecesini gündüzüne katarak çalışan doktor babasına özlemi, cep telefonu kamerasına yansıdı. Küçük Mehmet'in görüntüleri izleyenleri duygulandırdı.
DHA
Koronavirüs gözlerden de bulaşabilir
Dünya
Koronavirüs gözlerden de bulaşabilir
Çinli araştırmacılar, koronavirüs (Covid-19) bulaşan bir hastanın gözyaşında virüse rastlandığını açıkladı. Uzmanlar, son bulguyla hastalığın sadece solunum yoluyla değil, aynı zamanda aracılığıyla yayılma riskinin de ortaya çıktını söyledi.
AA
En duygusal imza töreni
Spor
En duygusal imza töreni
İspanya'nın Real Madrid kulübüyle altı sezonluk sözleşme imzalayan Brezilyalı orta saha oyuncusu Reinier Jesus Carvalho, çocukluk rüyasını gerçekleştirdiğini ve kulüp tarihinin bir parçası olmak istediğini söyledi. 18 yaşındaki futbolcu, imza töreninde yaşadıklarını anlattığı esnada gözyaşlarına hakim olamadı.
Yeni Şafak
Trafik kazasında tanınmayacak hale gelen hasta 12 saat içinde taburcu edildi: Ailesi gözyaşına boğuldu
Gündem
Trafik kazasında tanınmayacak hale gelen hasta 12 saat içinde taburcu edildi: Ailesi gözyaşına boğuldu
Denizli’nin Tavas ilçesinde trafik kazası geçiren ve tanınmayacak hale gelen 22 yaşındaki genç, 12 saat içinde kaldırıldığı hastaneden taburcu edildi. Aile gözyaşlarına boğulurken, yaralı gence özel bir hastane sahip çıktı. Baba Fahri Kayalı, "Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ndeki doktorlara suç duyurusunda bulunacağım. İç yönetiminde soruşturma başlatılmış, ben de kendim gereken işlemleri yapacağım.” dedi.
IHA
Reyting kurbanı oldu
Hayat
Reyting kurbanı oldu
Pazar akşamları Kanal D'de yayınlan 'Bir Litre Gözyaşı' filmi reyting kurbanı oldu. 15. bölüm ile final yapacak olan diziden kısa süre önce de başrol oyuncularından Sanem Çelik ve oyuncu kadrosunun büyük bölümü veda etmişti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.