KYK burs sonuçları açıklandı mı? E-Devlet ile GSB KYK burs sonucu sorgulama
Gündem
KYK burs sonuçları açıklandı mı? E-Devlet ile GSB KYK burs sonucu sorgulama
Milyonlarca lisans öğrencisi Kasım ayında KYK burs sonuçları için başvuruda bulundu. KYK burs sonuçları için gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda... KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte KYK burs sonuçlarına ilişkin ayrıntılar ve burs sonucu sorgulama ekranı..
Yeni Şafak
GSB sözlü mülakat ne zaman? 2021 GSB mülakat tarihleri
GSB sözlü mülakat ne zaman? 2021 GSB mülakat tarihleri
Gençlik ve Spor Bakanlığı 4 bin 346 temizlik ve güvenlik görevlisi personel alımı için sözlü mülakat sınavı gerçekleştirecek. GSB sözlü mülakatları ne zaman yapılacak? Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021 GSB mülakat tarihleri belli oldu mu? İşte detaylar...
Yeni Şafak
Bakan Kasapoğlu'ndan GSB Yurtları paylaşımı: Mekanın sahipleri anlatıyor
Gündem
Bakan Kasapoğlu'ndan GSB Yurtları paylaşımı: Mekanın sahipleri anlatıyor
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB Yurtlarındaki öğrencilerin çektiği videoları paylaştı. 'Mekanın sahipleri anlatıyor' notunu düştüğü video kısa sürede sosyal medyada en çok izlenenler arasına girdi.
Diğer
GSB personel alımı kura çelişi sonuçları
GSB personel alımı kura çelişi sonuçları
İŞKUR'un ortaklığıyla gerçekleştirilen Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) personel alımı için gerçekleştirilen süreç yakından takip ediliyor. GSB personel alımı için bugün kura çekilişi gerçekleştirdi. Başvuruda bulunan adaylar ise merak içerisinde "GSB kura sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunun cevabını merak edip araştırıyor. Peki, GSB personel alımı kura çekilişi sonuçları açıklandı mı? İşte detaylar..
Yeni Şafak
KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? GSC KYK burs başvuru tarihleri
KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? GSC KYK burs başvuru tarihleri
YKS tercih sonuçlarının erişime açılmasıyla beraber üniversite eğitimi alan ve almakta olan binlerce öğrenci KYK yurt başvuru tarihlerini bekleyişe geçti. KYK yurt başvuruları ne zaman? 2021-2022 KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvuru şartları haberimizde...
Yeni Şafak
Iago'dan kendi kalesine harika gol
Spor
Iago'dan kendi kalesine harika gol
Bundesliga'nın 3. haftasında Bayer Leverkusen deplasmanda Augsburg ile karşı karşıya geldi. Mücadelenin 3. dakikasında ev sahibi ekipten Iago, kendi kalesine attığı şık gole takımının geriye düşmesine neden oldu.
Yeni Şafak
Augsburg Teknik Direktörü Heiko Herrlich diş macunundan dolayı karantinada
Spor
Augsburg Teknik Direktörü Heiko Herrlich diş macunundan dolayı karantinada
Augsburg Teknik Direktörü Heiko Herrlich, karantinada bulunduğu otelden diş macunu almak için ayrılınca kuralları aykırı davrandığı için yeniden karantina altına alınacak ve ilk lig maçında takımının başında bulunamayacak.
IHA
Kıssadan hisse...
Kıssadan hisse...

Hikâye belki eski ama çıkarılacak ders, son derece taze ve güncel… Dersi yazının sonuna bırakalım, olayı hatırlayalım:

Dönemin Bayern München Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Karl-Heiz Rummenigge, 200 meslektaşıyla birlikte Avrupa Kulüpler Birliği yıllık toplantısı için 2022 Dünya Kupası’nın düzenleneceği Katar’a gider.

Video: Kıssadan hisse...


Toplantıların ardından Doha’dan uçağa biner, Münih Havalimanı’ndan ülkesine giriş yapar. Bildiğiniz üzere havaalanı gümrüklerinden çıkışta iki kapı vardır. Biri yeşil, diğeri kırmızı… Yeşil kapıdan gümrükte beyan edecek bir şeyi olmayanların, kırmızıdan ise olanların geçmesi istenir…

Alman millî takımının bir zamanlar efsane forvet oyuncusu olarak yıldızlaşan ve Alman haklının büyük teveccüh gösterdiği Rummenigge, yeşil kapıya yönelir.

Yine bilindiği üzere o kapıya yönelenleri gümrük memurlarının çevirme hakları vardır.

Öyle de olur. “Açın bakalım bavulunuzu” derler.

O da “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?” demez, bavulunu tezgâhın üzerine koyar…

Bavuldan iki Rolex saat çıkar. Piyasa değeri yaklaşık 100 bin Euro’dur… Rummenigge, bunların kendisine Katarlılar tarafından hediye edildiğini ve ithalat vergisi ödemek zorunda olduğunu bilmediğini, o nedenle beyanda bulunmadığını söyler…

Olay yargıya intikal eder…

Herhangi bir resmi yetkili, politikacı ya da hatırlı bir dost devreye falan girmez… Augsburg Gümrük Dairesi’nin başvurusuyla, Landshut Mahkemesi’nde yargılama yapılır.

Yargılama sonunda, Bavyera savcılığının açıkladığına göre, Rummenigge 140 günlük hapis cezasının paraya çevrilmesini kabul eder. Almanya’da, cezanın paraya çevrilmesi, söz konusu kişinin günlük geliri üzerinden yapıldığı için ödenecek miktar da buna göre hesaplanır.

Yani, geliriniz ne kadar yüksekse, cezanız da o kadar yüksek oluyor. Kaçırılan malın değeri değil, kaçıranın geliri belirliyor cezayı…

Rummenigge, günlük gelirini 1785 Euro olarak beyan eder. 1785 Euro, 140’la çarpılır.

Sonuç: 100 bin Euro’luk saatler için 249 bin 990 Euro ceza.

İş bu kadarla da bitmiyor… Alman yasalarına göre 20 bin Euro’dan pahalı hediyeye yüzde 30 vergi ödemek zorundasınız. Rummenigge, fatura gösteremediği için bir de bu parayı ödemek zorunda kalıyor.

Cezanın paraya çevrilmesi, kaçakçılık suçunun siciline işlenmesine de engel olamıyor…

Türkiye’de ekonominin toparlanmaya başlandığı bir dönemden geçtiğimizi muhalefet dahi kabul ediyor…

Oysa, ülkemizin algılanmasındaki ana problem, burada her zaman belirttiğimiz gibi, sert güçten (hard power) değil, yumuşak güçten (soft power) geçiyor. Yumuşak güç endeksine sondan ikinci sıradan girdikçe algılamamızı düzeltmemiz zor.

Olumlu algılamayı sağlayan temel unsurlardan biri, ülke içinde ve dışında hukuk devleti, yargı sistemindeki adalet ve yasalar karşısında herkesin eşit muamele gördüğü tespitinin yaygınlık kazanması…

Rummenigge hadisesinde, hiçbir Bayern Munchen kulübü taraftarı nümayiş yapmamış, hiçbir etkileyici kişi devreye girmemiş, hiçbir örtbas numarası çekilmemiş…

Almanya’nın efsane oyuncu ve yöneticisi Rummenigge, paşa paşa ödemiş cezayı…

Bizde de bu tür uygulamalar var ama ne yazık ki iletişimi yapılmıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.