Fotoğrafını çeken kadını yedi
Hayat
Fotoğrafını çeken kadını yedi
Güney Afrika'daki bir aslan parkında Amerikalı 22 yaşındaki bir turist, fotoğrafını çektiği aslanın saldırısına uğradı. Genç kadının hayatını kaybettiği ifade edildi.
Diğer
CAF Kupası maçında 'Rabia' protestosu
Spor
CAF Kupası maçında 'Rabia' protestosu
Güney Afrika Cumhuriyeti ekibi Orlando Pirates ile Mısır takımı El-Ehli arasında oynanan Afrika Futbol Konfederasyonu Kupası (CAF) yarı final ilk karşılaşması esnasında Mısırlı bir grup taraftar, Rabia olaylarını protesto etti.
AA
Osmanlı tarihi Afrika'da gün yüzüne çıktı
Hayat
Osmanlı tarihi Afrika'da gün yüzüne çıktı
Geçtiğimiz haftalarda Güney Afrika'nın en eski İslâm müzesi olan Bo-Kaap Müzesi açıldı. Türk bayrağı, Osmanlı arması ve Sultan Abdülhamid Han'ın fotoğrafının sergilendiği müze Osmanlı adına çalışan bir Türk İslam âliminin evi. Müzenin açılmasında büyük emeği olan ve uzun yıllardır Güney Afrika’da Osmanlı varlığı üzerine çalışan Cape Town Üniversitesi Afrika Çalışmaları Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Halim Gençoğlu, unutulmuş bir hazinenin kapısını aralamakla kalmayıp gün yüzüne çıkarıyor. Güney Afrika'daki Osmanlı izlerinin 1850’li yıllara kadar gittiğini söyleyen Gençoğlu, “Kendilerini Afrika'ya vakfeden Osmanlı ulemasının bölgedeki hizmetleri ve orada kalan çocuklarının faaliyetleri günümüze kadar Ümit Burnu'nda bir Osmanlı kültür mirasının oluşmasına vesile olmuştur. Bu mirasımız günümüze kadar ihmal edilse de halen tüm ihtişamıyla ayakta” dedi.
Yeni Şafak
Güney Afrika'ya yatırım çağrısı
Ekonomi
Güney Afrika'ya yatırım çağrısı
Türkiye'ye yeni atanan Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, ülkesine yapılacak ihracatta hiçbir kota engeli bulunmadığını belirterek, "Bu yüzden Türk işadamlarına çağrıda bulunuyoruz. Gelin birlikte çalışalım" dedi.
AA
Güney Afrika'da harç protestoları dersleri durdurdu
Dünya
Güney Afrika'da harç protestoları dersleri durdurdu
Güney Afrika'da harç protestoları sürerken, öğrenciler Güney Afrika Öğrenci Kongresinin çağrısına uyarak birçok okulda dersleri durdurdu.
DHA
Güney Afrika Cumhurbaşkanı ile ilginç buluşma
Güney Afrika Cumhurbaşkanı ile ilginç buluşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 üyesi ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Zuma ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü. Erdoğan'ın Zuma'yı karşılamasında konuk Cumhurbaşkanın neşeli tavrı gözlerden kaçmadı.
Diğer
Güney Afrika'da harç protestosu
Güney Afrika'da harç protestosu
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesi'nde geçen hafta başlayan harç protestoları devam ediyor. Witwatersrand Üniversitesi kampüsü önünde oturma eylemi yapan öğrenciler, protestolarını sürdürdü.

AA
Afrika’da unutulan Osmanlı
Hayat
Afrika’da unutulan Osmanlı
Güney Afrika’da Osmanlı İzleri kitabı, kara kıtada Osmanlı’nın izlerini süren Halim Gençoğlu’nun kaleme aldığı önemli bir çalışma. Yazar, Güney Afrika’da unutulmuş Osmanlı ailelelerinin hususi aile albümlerini ve mikro filmlerde muhafaza edilmiş yerli gazete küpürlerini inceleyerek detaylı bir araştırmayı okuyucuya sunuyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.