Bahreyn Başbakanı Halife bin Selman el-Halife öldü
Dünya
Bahreyn Başbakanı Halife bin Selman el-Halife öldü
Bahreyn Kraliyet yetkilisi, 1971 yılından bu yana Bahreyn Başbakanı olan Halife bin Selman el-Halife'nin 84 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.
DHA
Libya’da yakalanan uyuşturucu çetesi Hafter’in Türkiye'ye karşı uyguladığı provokasyon planlarını itiraf etti
Dünya
Libya’da yakalanan uyuşturucu çetesi Hafter’in Türkiye'ye karşı uyguladığı provokasyon planlarını itiraf etti
Libya'da UMH'ye bağlı polis güçlerinin yakaladığı 18 kişilik uyuşturucu çetesi, darbeci Hafter’in Türkiye'ye karşı uyguladığı karanlık planlarını itiraf etti. Çete üyeleri Hafter’e bağlı olduklarını ve bin 'Dinar' karşılığı geçtiğimiz ay Libya'da yapılan gösterilerde UMH ve Türkiye aleyhine slogan atarak göstericileri provoke ettiklerini itiraf ettiler.
DHA
Darbeci Hafter iyice köşeye sıkıştı, askeri itiraf etti: Artık Bingazi de istenmiyor
Dünya
Darbeci Hafter iyice köşeye sıkıştı, askeri itiraf etti: Artık Bingazi de istenmiyor
Libya'da Türkiye'nin destek verdiği Milli Birlik Hükümeti'nin mücadelesiyle gücünü kaybeden darbeci Hafter, kontrolü altındaki bölgelerde de istenmiyor. Libya Ulusal Ordusu mensubu bir istihbarat askeri, Hafter tarafındaki yaşananları anlattı. Hafter’in gücünün azaldığını söyleyen LUO askeri, “Savaşı kaybetmeyi kaldıramadı. Trablus ve Tarhuna yenilgisiyle ilgili eleştirenleri DEAŞ ve Müslüman Kardeşler yanlısı oldukları iddiasıyla cezalandırıyor” dedi.
DHA
Bahreyn BAE’nin izinde: Kirli imza ile başkent Manama'da İsrail elçiliğinin yeri hazırlanıyor
Dünya
Bahreyn BAE’nin izinde: Kirli imza ile başkent Manama'da İsrail elçiliğinin yeri hazırlanıyor
BAE’nin İsrail ile anlaşmasını “barışa dönük tarihi bir adım” olarak niteleyen Bahreyn de aynı “ihanet”e imza atacak. Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri başlatmaya istekli olan Bahreyn yönetimi, başkent Manama’da İsrail elçiliğine tahsis edeceği araziyi bile belirledi. Mossad Başkanı Yossi Cohen önümüzdeki günlerde Kral Bin İsa ile buluşacak.
Yeni Şafak
Hilâfet mi, süpergüç mü?
Hilâfet mi, süpergüç mü?

Hilâfet, İslâmî bir kurum. Müslümanların birliğini teminat altına alan; bölgesel ve küresel meselelerini hâl yoluna koyması beklenen; Müslümanların hür iradelerinin eseri ulus-üstü bir şemsiye oluşum.

Sadece siyasî değil, idarî, iktisadî, kültürel, entelektüel, zaman zaman akîdevî boyutlar kazanan çok yönlü, çok katmanlı, çok fonksiyonlu bir kurum hilâfet.

Malın, aklın, dinin, neslin, canın maksimum ölçekte emniyet altına alınabildiği, korunabildiği darülislamın (islamyurdu’nun) hâkim olduğu bir yerde hilâfet hükmünü icra edebilir.

İSLÂM DÜNYASININ KÖLE OLDUĞU BİR SÜREÇTE KURULACAK BİR HİLÂFET EMPERYALİSTLERİN KÖLESİ OLUR!

Darülislam olmayan yerde hilâfet olmaz. Darülislam, islamyurdu’dur ama sadece Müslümanların yaşadığı bir yer değildir. Darülislam, İslâm’ın kükümran olduğu yerdir ve sadece Müslümanlar için değil, İslâm’ın dışındaki dinlere, düşüncelere, felsefelere inanan insanlar için de barışın, hukukun ve adaletin söz konusu olduğu bir dünyadır.

Hilâfetin, Müslümanların ve diğer inançların müntesiplerinin coğrafya ötesi bölgesel ve küresel haklarını koruyan, teminat altına alan İslâm tarihinde iki önemli örneği var: Birincisi, Asr-ı Saadet; ikincisi de Osmanlı hilâfeti.

Darülislam olmayan yerde hilâfet uygulanamaz. Tekrar ediyorum, İslâm’ın hükümran olduğu, dolayısıyla Müslümanların hür ve bağımsız oldukları, kendi hür iradeleriyle kendi kaderlerine özgürce karar verebildikleri yer İslam yurdudur ve ancak orada hilâfet hayata geçirilebilir.

İki asırdır darülislam işgal altında; zihnen ve fiilen köle İslâm dünyası.

Emperyalistler, açık sömürgecilik döneminde olduğu gibi kendileri işgal etmiyor İslâm dünyasını. Adamları, uyduları ile uzaktan kontrol ediyor, kaynaklarını tepe tepe sömürüyorlar. Kitleleri de zihnen köleleştiriyorlar. İslâm dünyasında, dünyanın her yerinde olduğu gibi, kitlelerin zihni işgal altında; seküler Batı kültürünün gönüllü köleleriyiz bütün insanlık olarak.

İslâm dünyasının fiilen ve zihnen hür olmadığı, köle olduğu bir ortamda, hilâfet ilan edilebilir mi?

Böyle bir hilâfeti kim, hangi güç, aktör, ne adına ilan edecek? Bütün Müslümanları bağlayacak bir hilafet olacak mı bu? Olabilir mi?

İslâm dünyasının iki asırdır zihnen ve fiilen köle olduğu bir zaman diliminde ilan edilecek bir hilâfet emperyalistlerin kölesi olabilir olsa olsa.

İslâm dünyasındaki bu tür oluşumlara bakmak bunu görmek için kâfîdir: İslâm İşbirliği Teşkilatı nedir meselâ? Küresel güçlerin kölesidir, değil mi? Hilâfet girişiminin bir ön-çabası gibi düşündüğünüzde, İslâm dünyasının birliğini, dirliğini, bütünleşmesini sağlayacak kararlar alması gereken bir kurumun, hiçbir büyük işe öncülük etmemesi, edememesi, güdümlü bir oluşum olduğunun göstergesi değil midir?

Bu şartlarda kurulacak bir hilâfetin de emperyalist güçlerin güdümünün dışına çıkacağını düşünmek için ya salak ya da asalak olmak gerekiyor galiba.

Elbette ki, İslâm dünyasının birliği, Müslümanların hedefidir. Bunun için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmekle mükelleftir.

İslâm dünyasının hür ve bağımsız olmadığı bir zaman diliminde hilâfet emperyalistlerin İslâm dünyasını daha kolayca gütmelerinin sözümona meşrû aracına dönüşecektir.

Burada, son olarak, hilâfet projesinin İngilizlerin projesi olduğunu, İslâm dünyasındaki bazı tipleri, oluşumları kullandıklarını bilelim, diyorum.

İSLÂM DÜNYASININ SÜPERGÜCE İHTİYACI VAR

Ve şunu söylüyorum: İslâm dünyasının geçiş sürecinde hilâfete değil süpergüce ihtiyacı var.

İslâm dünyasının gerçek anlamda bağımsızlığına kavuşmasını sağlayacak bir medeniyet atılımının temelleri de süpergüç bir ülkenin tarihî derinliği, entelektüel zenginliği ve geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayacak köklü özgüveni ile atılabilir ancak.

Süpergüç bir aktör, aldığı kararların kendi sınırlarını aşacak bir etki ve uygulama alanı olduğunu bilecek, İslâm dünyasının lideri konumunu tabiî olarak deruhte edeceği için de, İslâm dünyasının birleşmesine doğru gidecek zihnî, fiilî, rûhî yolculuklara öncülük edecek kurucu ve koruyucu aktör olarak işlev görecektir.

Hafter'e petrol anlaşması için Körfez'den izin çıkmadı: Kesinti devam edecek
Dünya
Hafter'e petrol anlaşması için Körfez'den izin çıkmadı: Kesinti devam edecek
Libya'da Halife Hafter, sunduğu şartlar kabul edilene kadar petrol üretim kesintisinin devam edeceğini açıkladı. Körfez ülkeleri, Libya petrollerinin piyasaya girmemesi için Hafter güçlerine uzun süredir baskı yapıyordu. Taraflar arasındaki petrol uzlaşmasına rağmen, Hafter güçleri kontrolündeki petrol bölgelerinden ihracata izin vermedi.
AA
Libya'da Hafter güçleri safkan at çiftliğini de yağmaladı
Dünya
Libya'da Hafter güçleri safkan at çiftliğini de yağmaladı
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, başkenti ele geçirmek amacıyla başlattığı saldırı sırasında ünlü safkan atları barındıran çiftliği de yağmaladı. Eş-Şaab Safkan At Yetiştirme Çiftliğinin kurucusu İmad eş-Şaab:- "Çiftliğin kapılarını arabalarla kırarak içeri girmişler. Atlar, insanlık dışı biçimde taşınarak çalınmış. Bazılarının bacaklarına ateş açılmış. Çiftliği mezbahaya çevirmişler. Atların kanı adeta sel olup akmış." ifadelerini kullandı.
AA
Libya'da saldırılarında başarısızlığa uğrayan darbeci Hafter yabancı paralı askerlere bel bağladı
Dünya
Libya'da saldırılarında başarısızlığa uğrayan darbeci Hafter yabancı paralı askerlere bel bağladı
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, 2014'teki darbe girişiminin ardından Libya'daki yönetim boşluğundan yararlanmaya çalıştı. Darbeci Hafter, 2019 başında güney bölgelerini ele geçirmesinden sonra dış güçlerin de desteğini almasıyla hedefine başkent Trablus'u koydu. Başkenti ele geçirmek için başlattığı saldırılarda başarısızlığa uğrayan Hafter, isyancı çeteler, soykırımla suçlanan milis gruplar ve yabancı paralı askerlere giderek daha fazla bel bağlıyor. Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı paralı askerlerin, Hafter işgalindeki petrol sahalarında görünürlüğü artıyor. Suriye'de Esed rejimi bölgesinden Hafter saflarına katılan paralı askerlerin sayısının arttığı biliniyor.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.