Libya'da askeri üs bombalandı
Dünya
Libya'da askeri üs bombalandı
Emekli General Hafter'e bağlı birlikler, Libya Şafağı Koalisyonu'nun El-Cufra'daki askeri üssünü bombaladı. Saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.
AA
Hafter yeni katliam peşinde
Dünya
Hafter yeni katliam peşinde
Libya’da Giryan şehrini kaybederek darbe alan Hafter Terör Örgütü’nün yeni hedefi stratejik Beni Velid kenti. Beni Velid’i başkent Trablus’u hedef alacak saldırısında sıçrama tahtası olarak kullanmak isteyen Hafter’in yeni katliamından endişe ediliyor.
Yeni Şafak
Libya'da yıpratma savaşı sürüyor
Dünya
Libya'da yıpratma savaşı sürüyor

Libya'nın başkentini ele geçirmek için operasyon başlatan Halife Hafter, aradan geçen iki ayda amacına ulaşamadı. Başkenti savunan UMH güçleri de aynı şekilde, Hafter birliklerini başkent çevresindeki mevkilerinden uzaklaştıramadı. Güçleri eşit görünen iki taraf için de zamana karşı bir "yıpratma savaşı" sürüyor.

AA
Hafter’in kiralık katilleri
Dünya
Hafter’in kiralık katilleri
BAE, Mısır ve Suudi Arabistan, Libya’da destekledikleri Hafter Terör Örgütü’nün Giryan’daki hezimetinin ardından ülkeye paralı asker gönderme kararı aldı. Paralı askerler Sudan ile diğer Afrika ülkelerinden sağlanacak. Sudan’daki darbe yönetimi projeye destek veriyor.
Yeni Şafak
Hedefleri Libya petrolü
Dünya
Hedefleri Libya petrolü
Libya, 2009’da Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan edip sınır ülkelerle anlaşmaya hazır olduğunu ilan etti. Erdoğan haritalarla Libya’ya gidip anlaşmanın ilk adımını attı. Ancak 2011’de Kaddafi devrilince Yunanistan Libya’nın deniz alanını işgal etti. Milli Savunma Bakanı Akar’ın Kasım 2018’de haritalarla Libya’ya gitmesinden sonra bu kez Hafter’in harekete geçirilmesi dikkat çekti.
Yeni Şafak
Hafter Terör Örgütü
Dünya
Hafter Terör Örgütü
BAE, Mısır ve S.Arabistan’ın desteklediği Hafter terör örgütü bir yandan Türkiye’ye ağır tehditler yağdırıp Türk vatandaşlarını kaçırırken diğer yandan mülteci katliamlarına imza atıyor. BM Hafter’in saldırısını savaş suçu olarak niteledi. Hafter’e PKK ve FETÖ’cülerin de destek verdiği ortaya çıktı. Bu çevrelerin, Hafter terör örgütü ile birlikte, Türkiye’nin oradaki varlığına yönelik askeri ve istihbarat çalışmaları yaptığına dair bilgiler geliyor. BAE-Mısır-S. Arabistan üçlüsü, BM’nin desteklediği meşru yönetime karşı Hafter’in terör örgütünü destekliyor.
Yeni Şafak
Yemen katilleri Libya'da
Dünya
Yemen katilleri Libya'da
Yemen'de iç savaşı başlatan Birleşik Arap Emirlikleri şimdi de Libya’yı karıştırmak için harekete geçti. Başkent Trablus’a saldıran darbeci General Halife Hafter’e aktif destek vermeye başlayan BAE, İHA’larla bombardıman yaptı.
Yeni Şafak
Libya'da çocuklar zorla silah altına alınıyor
Dünya
Libya'da çocuklar zorla silah altına alınıyor
Libya'da başkent Trablus'u ele geçirmek için saldıran Halife Hafter'in oğlu Halid'in, çocukları askeri geçit törenine katılacakları vaadiyle kandırıp, savaşın ön cephelerine sürdüğü ortaya çıktı.

Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.