Barış Pınarı Harekâtı ve Fetih Sûresi
Barış Pınarı Harekâtı ve Fetih Sûresi
'Barış Pınarı Harekâtı”nın başarıyla sonuçlanması için dua edilmesi ve Fetih Sûresi'nin okunması bazı kimseleri fena halde rahatsız etti. Bu “kimseler” arasında sağcısı da var, solcusu da var. Önce soldan bir örnek vereyim. Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce, “Barış Harekâtı İçin Fetih Sûresi” başlıklı yazısına şu cümlelerle başlıyor:

“Her olayda önemli bir pay ayırmak peşinde olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Barış Pınarı Harekâtı'nın zaferle sonuçlanması için, Perşembe günü sabah namazında yurt genelinde bütün camilerde Fetih Suresi okunması ve dua edilmesi talimatı verdi. Dua edilmesi doğal ama barış harekâtı adlı bir askeri girişim için Fetih Suresi'nin okunması tam anlamıyla bir skandal!

Yeni Şafak
Sâmiha Ayverdi ve Hasan Nazif Dede
Sâmiha Ayverdi ve Hasan Nazif Dede
Geçen haftaki yazımda, “Kerbela Şâiri' unvanıyla büyük bir şöhret kazanan Koniçalı Kâzım Paşa'dan kısaca söz etmiş, hicivlerinden bazı çarpıcı örnekler vermiştim. Bu vesileyle söylemek isterim ki, Paşa merhum sadece ateşli hicivleriyle değil, Fuzuli tarzında kaleme aldığı içli mersiyeleriyle de tanınıyor ve bu mersiyeler onun ne büyük bir şair olduğuna tanıklık ediyor. İbnülemin Mahmud Kemal Bey'in “Son Asır Türk Şairleri' isimli muhalled eserinde kaydedildiğine göre; Hersekli Arif Hikmet Bey'in Çukurçeşme'deki evinde haftada bir yapılan edebiyat toplantılarına, Osman Şems Efendi, Ziya Paşa, Namık Kemal, Recaizade Celal, Manastırlı Naili gibi kalem ve kelam erbabının yanı sıra Koniçalı Kazım Paşa da katılıyor.
Yeni Şafak
Kerbelâ şâiri Koniçeli Kâzım Paşa
Kerbelâ şâiri Koniçeli Kâzım Paşa
Kerbela faciası hakkında mersiye yazan tarihi şahsiyetlerden biri de Koniçeli Kâzım Paşa'dır.

Düşdü Hüseyin atından sahray-ı Kerbela'ya

Cibril, var haber ver Sultan-ı Enbiya'ya

diye başlayan “Kerbela Mersiyesi” o zamanlar büyük bir şöhret kazandı. Her yerde, her zaman okunmaya başlandı ve dinleyenlerin hüşyar gönüllerini hüzün deryasına gark etti.

Yeni Şafak
Ahmet Haluk Dursun'un ismi Ahlat'ta yaşatılacak
Hayat
Ahmet Haluk Dursun'un ismi Ahlat'ta yaşatılacak
Geçen ay Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un ismi Ahlat ilçesindeki caddede yaşatılacak. Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, belediye meclisinin bir vefa örneği sergilediğini belirterek, "Hocamızın isminin caddeye verilmesi konusunda karar alan Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum" dedi.
AA
Dursun Ali Erzincanlı'dan Diyarbakır annelerine destek ziyareti
Gündem
Dursun Ali Erzincanlı'dan Diyarbakır annelerine destek ziyareti
Şair Dursun Ali Erzincanlı, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan ailelere destek ziyaretinde bulundu. Ailelerin acılarına ortak olmak için geldiğini söyleyen Erzincanlı, anne ve babalarla konuştu.
IHA
Deprem üzerine çeşitleme
Deprem üzerine çeşitleme
Eski insanlar karşılaştıkları önemli olayları, ani gelişmeleri ellerinde ve evlerinde bulunan kitapların iç kapaklarına veya sayfa kenarlarına kaydediyor, böylece bir nevi tarihe not düşüyorlardı. Özellikle yazma eserlerin kenarlarında veya sonunda bu türlü kayıtlara ve bilgilere daha fazla rastlanıyordu. 1930'lu yıllarda Erzincan valiliği yapan Ali Kemali Aksüt Bey'in eserini tetkik ederken bir takım ilgi çekici notlara rastladım. Yazar, tarihte meydana gelen depremleri anlatırken yazma bir kitabın iç kapağında gördüğü, bazı notlardan söz edip şunları söylüyor:
Yeni Şafak
Polis yakalayınca ilginç gerçek ortaya çıktı
Polis yakalayınca ilginç gerçek ortaya çıktı
Aksaray’da bacanağından emanet olarak istediği kamyonetin kontağını alan bir kişi, bacanağının kamyoneti diye bir başka kamyonete binip gidince, kamyonet sahibinin çalıntı ihbarı üzerine polis ekiplerine yakalandı.
IHA
Abdülaziz Mecdi Tolun’dan anekdotlar
Abdülaziz Mecdi Tolun’dan anekdotlar
Temmuz – Ağustos 2019 tarihli Karabatak dergisinde merhum Ord. Prof. Dr. Ahmed Süheyl Ünver'in kerimesi Gülbün Mesara ile yapılan bir röportaj yayımlandı. İlgimi çektiği için baştan sona dikkatli bir gözle okudum. Süheyl Hoca'nın, kendisi gibi sanatkâr kızı Gülbün Hanım şahsına yöneltilen bir soruya cevap verirken ismini, yakın devrin önemli mutasavvıf şairlerinden Abdülaziz Mecdi Tolun Efendi'nin koyduğunu ve annesinin dilinden şöyle bir tenvimiye yazdığını dile getiriyor:
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.