Indo-Pasifik açılımı
Indo-Pasifik açılımı
ABD Başkanı Donald Trump, şu günlerde Asya temaslarını sürdürürken dünya tarafından dikkatle izleniyor. Bu arada, Asya-Pasifik olarak dillendirilen bölgede konuşurken ise, bilinçli bir şekilde “Indo-Pasifik” vurgusu yapması merak ve ilgi uyandırıyor. ABD'nin giderek öne çıkardığı ve iki denizi birbirine bağlayan mega bir bölgeden söz eden bu kavram, aslına bakılırsa yeni icat edilmedi. Lakin Trump ve yönetimi bu ifadeyi kullanırken, Çin'e dair bir hâkimiyet baskısını adresledikleri ve bu bağlamda Hindistan'ın yükselen gücüne (ve ona verdikleri desteğe) atıfta bulundukları akla düşüyor.
Yeni Şafak
Trump ve adamları
Trump ve adamları
1995 yılında ABD Kongresi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ve ülkedeki büyükelçiliğinin lokasyonu olarak tanıma kararı, göreve gelen Başkanların göz ardı etmeyi tercih ettiği bir gelişme olmuştu.
Yeni Şafak
Uzun vadede büyüme
Uzun vadede büyüme
Bu yıl ekonomi bilimleri dalında Nobel Ödülü, sürdürülebilirlik alanındaki ilgili çalışmalar nedeniyle iki akademisyene gitti. Ödülü alanlardan biri ise, büyüme modelleri üzerine kapsamlı çalışmaları olan ünlü iktisatçı Paul Romer oldu.
Yeni Şafak
Dış âlem hesapları
Dış âlem hesapları
Yurtta ve cihanda yoğun ekonomik gelişmeler gündemi sararken, biz bir yandan makro profilimize bakmayı sürdürelim. Bu doğrultuda hatırlayacak olursanız, son ilgili yazımda iç talepteki kredi destekli canlanmayı gündeme getirmiştim. Bugün ise, dış âlem tarafından gelen etkilerle devam edelim diyorum. Hazır bu hafta en güncel ilgili veriler de açıklanmışken, resmin bu tarafındaki mesajları bir okuyalım.
Yeni Şafak
FED’de yeni dönem
FED’de yeni dönem
Bir süredir sadece ABD'yi değil, dünya ekonomisini de meşgul eden konuya Trump sonunda açıklık getirdi. Şubat 2018'de FED'de ilk başkanlık dönemi dolacak olan Janet Yellen, yola aynı pozisyonda devam etmeyecek. Onun yerine Trump, aday adayı olarak konuşulan isimler arasından Jerome Powell'ı çıkartıp namzet olarak sundu. 2012'den bu yana FED Guvernörü olarak hizmet veren Powell yabancı bir isim değil ancak Senato onayladığı takdirde bu göreve uzun süre sonra ilk kez gelen ekonomi doktorasız FED Başkanı olacak. Alanına hâkim ve ekibiyle birlikte ABD ekonomisinin ayağa kalkma sürecini para politikası kanalıyla şekillendiren Yellen'a edilen veda ise, vefa tanımlarına pek sığmayacak.
Yeni Şafak
Brexit duvarları
Brexit duvarları
Meclis'imizdeki törenin ardından Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın yemini ve Kabine'nin açıklanmasıyla birlikte başlayan yeni dönem, ülkemize hayırlı uğurlu olsun.
Yeni Şafak
İnsani yardım alarmı- 2
İnsani yardım alarmı- 2
Dünya İnsani Yardım Günü hasebiyle Bayram'ın ilk günü giriş yaptığım insani krizler konusuna, bugün Afrika Boynuzu'nda bir diğer yoksul ülke olan Somali ile devam ediyorum. Bir önceki yazıda değindiğim komşusu Etiyopya'ya benzer şekilde Somali de, bir yandan iç çatışmaların diğer yandan da doğa koşullarının birleşerek zorlukları tırmandırdığı bir durumla boğuşuyor. Yakın dönemdeki kuraklıktan önemli ölçüde etkilenen Afrika ülkelerinden olan Somali'nin tarım ve hayvancılık ağırlıklı ekonomisi bu doğrultuda yavaşlayan bir moda geçerken, halk 500 dolarlık ortalama kişi başı gelirle yoksulluğu aşamıyor. Yoğun genç nüfusta gözlenen yüksek işsizliğin yanısıra, kıtlıkla pekişen enflasyon derdi de yaşam şartlarını ciddi şekilde zora sokuyor. El-Şebab ve genel anlamda terör ise malum, ülkenin başına yıllardır musallat edilmiş bir diğer entegre musibet...


Yeni Şafak
Ticaretin yeni cepheleri
Ticaretin yeni cepheleri
FED'in bu hafta yayımladığı son Bej Kitap ABD ekonomisindeki ılımlı görünümün detaylarını sunarken, ülkenin çeşitli bölgelerindeki üreticilerin endişelerini de gündeme getirdi. Buna göre ticaret sularındaki bulanıklık ve yola çıkmış yeni vergiler, ekonomideki aktörlerin tadını kaçırmışa benziyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.