Elektriklide ortak hareket
Ekonomi
Elektriklide ortak hareket

Türkiye, son dönemde tüm dünyada sayısı hızla artan elektrikli araçlara geçiş için adımlarını hızlandırdı. Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, bu geçişi sadece ana sanayinin değil, tüm değer zincirinin bir bütün olarak gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Değişim sürecinde ortak hareket etmeliyiz” dedi.

Yeni Şafak
Ford Otosan'ın hedefi sanayi devrimine öncülük etmek
Ekonomi
Ford Otosan'ın hedefi sanayi devrimine öncülük etmek
Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün, "Ford Otosan olarak Endüstri 4.0 alanında sektörümüzde liderliği hedefliyoruz. Her tesisin kendisini, geleceğini ve üretimdeki geleceğini tasarlayıp tanımladığı bir yöntem olan Endüstri 4.0'a geçişte, Ford Otosan kendi tanımını yaparak hem yakın hem uzak vadeli yol haritasını çıkardı. Bu yol haritası kapsamında farklı projeler planlanarak hayata geçirilmeye başlandı. Big Data sistemiyle bir omurga kuran Ford Otosan, Kocaeli Fabrikası'ndaki tüm makineleri birbirine bağlayan, omurga gibi bir yazılım platformu üzerinde çalışıyor" dedi.
AA
ABD soruşturmasına
Türkiye’den de tepki
Ekonomi
ABD soruşturmasına Türkiye’den de tepki
ABD’nin ulusal güvenlik gerekçesiyle otomotiv ithalatında soruşturma başlatmasına Türk otomotivciler de tepki gösterdi. OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir” dedi.
Yeni Şafak
Otonun kilosu
9,5 dolar oldu
Ekonomi
Otonun kilosu 9,5 dolar oldu
32 milyar dolarla tarihin en yüksek ihracat seviyesine yükselen Türk otomotiv sanayisi katma değerde de lig atladı. OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Ülkemizin kilogram başına ihracat değeri 1,29 dolar iken, otomotivde satılan her bir kilogram eşittir 9,53 dolar ediyor” dedi.
Yeni Şafak
İç pazarda ağır düşüş
Ekonomi
İç pazarda ağır düşüş
Yılın ilk dört ayında yüzde 27 artış gösteren kamyon pazarında Mayıs-Haziran aylarını kapsayan iki aylık dönemin toplamında yüzde 23 daralma gerçekleşti. İlk altı aylık dönemde iç pazarda toplamda 10 bin 914 adet kamyon satıldı.
Yeni Şafak
1 milyonu geçti
Ekonomi
1 milyonu geçti
Otomotiv sektöründe bu yılın ocak-ekim döneminde üretim 1 milyon 298 bin 282, ihracat 1 milyon 99 bin 323 seviyesinde gerçekleşti. Sektör bu yılı 32 milyar dolar ihracatla kapatmayı hedefliyor. Yurt dışındaki başarıyla birlikte ÖTV ve KDV indirimleri sayesinde otomotiv iç piyasasının da hareketlendiğini belirten OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Kasım ve aralıkta 60 bin aded üzerinde satış öngörüyoruz” dedi.
Yeni Şafak
Yenigün: İndirimin uzatılması kritik öneme sahip
Ekonomi
Yenigün: İndirimin uzatılması kritik öneme sahip
Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün "Vergi indirimlerinin ikinci kez uzatılmasının, otomotiv değer zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz" dedi.
AA
Vergi indirimleri araç satışlarını artırdı
Ekonomi
Vergi indirimleri araç satışlarını artırdı
Otomotiv sektöründe bu yılın ocak-kasım döneminde üretim 1 milyon 427 bin 157, ihracat 1 milyon 219 bin 174 seviyesinde gerçekleşti.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.