Dededen toruna 4 kuşak İmam Hatipli
Hayat
Dededen toruna 4 kuşak İmam Hatipli
İmam Hatip okullarının ilk öğrencilerinden olan Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ı çocukları, torunları ve torunlarının çocukları da takip etti. 4 nesil boyunca, İmam Hatip öğrencisi olmanın adeta bir gelenek haline geldiği ailenin çocukları, Hayretin Hoca'nın arzusuna uyarak kariyerlerini akademisyen olarak devam ettiriyor.
Gerçek Hayat
Siyasi İslâm
Siyasi İslâm
Bugün “ılımlı İslâm” konusunu yazmak, ılımlı olan ve olmayanın İslâm değil, Müslümanlar olduğunun altını çizmek istiyordum. Arşivime baktım, 12 yıl önce de bu konuyu yazmışım (daha önce ve sonra da yazdıklarım var). Bu yazıyı biraz kısaltarak vereyim de meselemizin yeni olmadığı görülsün dedim:
Yeni Şafak
İki farklı İhvan hakkında
İki farklı İhvan hakkında
Suudilerin ılımlı İslam'a döneceklerine dair açıklamaları sebebiyle bu bağlamda ılımlı olmayan Vehhabilik ve diğer şiddet yanlısı, dar yorumcu ve tekfirci hareketler hakkında konuşmalar, yazılar ve tartışmalar yoğunlaştı. Vehhabilik anlatılırken bir “İhvan hareketinden” bahsediliyor, konuya yabancı olanların, bu İhvan ile Türkiye'de Müslüman Kardeşler olarak bilinen “el-İhvanu'l-Müslimûn” u karıştırmaları, aynı topluluk ve hareket sanmaları ihtimali var; bu yüzden kısaca bu iki hareketi tanıtmak gerekiyor.
Yeni Şafak
Sanal para (bitcoin, bitpara)
Sanal para (bitcoin, bitpara)
"2009 yılında ortaya çıkan ve merkezi bir yönetimi bulunmayan, hakkında çok farklı şeyler söylenen dijital para birimi bitcoin alıp-satmak, yatırım amaçlı bulundurmak (altın bulundurmaya benzer şekilde) caiz midir?”
Yeni Şafak
İbn Atâullah İskenderânî: Namaz
İbn Atâullah İskenderânî: Namaz
Konya'da İmam Hatip'te okurken Milli Eğitim Yayınları'nı da takip ederdim. Bu meyanda İbn Atâullah İskenderânî'nin el-Hikem isimli kitabını da almış okumuştum. Yine Konya'da Akşehirli Ahmed Efendi isimli bir alimden Sübhatü's-sıbyân okurken hemen her kelimeyi ihtiva eden bir mısra, bir beyt, bir kıt'ayı ezberinden okuyan bu zat bize Hâkânî'nin Hilye'sini tanıtmış, onu devamlı üzerinde taşıdığını söylemişti.
Yeni Şafak
Çağdaş Gazzâlî’den halimiz ve çaremiz
Çağdaş Gazzâlî’den halimiz ve çaremiz
Seksenli yılların başında Malik b. Nebî'nin vasıyetine uyarak Cezayir'de yapılan toplantılardan (el-Mülteka) birine katılmıştım. Malik, “her yıl üniversite gençleri ile öğretmenler için bir toplantı yapın, bu toplantıya İslam dünyasının mütefekkir, mücahid, âlim, önder kişilerini davet edin, gençler ve öğretmenler bunlarla tanışsınlar, onları dinlesinler, birebir sorular sorsunlar…” demişti ve toplantılar bu talimata uygun olarak yapılıyordu.
Yeni Şafak
Sünnetin ruhu (2)
Sünnetin ruhu (2)
Küçük büyük ayrımı yapmadan sünnete uyma gereğinin ikinci sebebi onun cemiyet ve ümmet yapısını oluşturmadaki rolü ile ilgilidir.

İnsanlar, içinde var olup yaşadıkları maddi ve manevi çevrenin tesiriyle farklı mizaçlar ve eğilimler edinirler. Bu farklılık da birbirini anlayıp uyum içinde yaşamaları önünde engeller oluşturur.

Yeni Şafak
Diyanet diyor ki…
Diyanet diyor ki…
"Sosyal, kültürel, siyasi ve iktisadi açılardan devasa krizlerin kuşatması altında olan dünyamız, tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Özellikle İslam dünyası savaşlar, işgaller, şiddet ve yoksulluk altında zor ve sıkıntılı süreçlerden geçmektedir. İnsanlığın yaşadığı buhranları, sosyal, kültürel, manevi hatta siyasi krizleri çözebilecek yegâne imkân, İslam'ın hayat veren evrensel hakikatleridir.”
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.