Rafadan Tayfa’nın yönetmeni ile konuştuk: 
Kendimizi çocuk gibi görürüz
Hayat
Rafadan Tayfa’nın yönetmeni ile konuştuk: Kendimizi çocuk gibi görürüz
Animasyon, sinemanın en etkili alanlarından. Ülkemizde animasyon denince akla gelen ilk isimlerden olan Rafadan Tayfa’nın yapımcısı ve yönetmeni İsmail Fidan ile konuştuk. Fidan, “Biz çocuk kelimesini kullanmayız, kendimizi çocuk gibi gördüğümüz için izleyicimiz ile iyi bir arkadaşız. Arkadaş derken izleyicilerimizi kastediyorum” diyor.
Yeni Şafak
Alev Alatlı’nın Hollywood’u..
Alev Alatlı’nın Hollywood’u..
İnsan hayâtı bir bileşke. Aslında bireysel hayâtlarımıza o kadar çok hayât sığdırıyoruz ki.. Çocukluğumuzdan başlayarak, kişiliklerimize, en yakınlarımızdan başlayarak “dış dünyâdan” ithâl ettiğimiz unsurları dâhil ediyor; “içimizden gelenlerlerle” harmanlıyoruz. Karmaşık bir süreç bu. Herşey bir “özenme” ve “taklide” dayanıyor. Meselâ erkek çocuklar evvel emirde “babalarını” taklit ediyor; kız çocuklar ise “annelerini”..Tabiî ortaya çok sayıda komik manzaralar çıkıyor. Rol yapıyoruz. Başlangı...
BAE yine film çeviriyor
Dünya
BAE yine film çeviriyor
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), hedefindeki ülkelerden biri olan Katar’a bu kez Hollywood filmi üzerinden saldırı başlattı. James Bond karakteriyle tanınan Pierce Brosnan’ın başrolünü üstlendiği “The Misfits” filminin senaryosu BAE’nin mali desteği sonucunda değişti. Filmde Katar ve Katar’da yaşayan Mısırlı alim Yusuf Karadavi, “küresel terörizmin” başları olarak gösteriliyor.
Yeni Şafak
Elazığ'da araç mezarlığı: 60 milyonluk servet çürüyor
Gündem
Elazığ'da araç mezarlığı: 60 milyonluk servet çürüyor
Elazığ'da çeşitli sebeplerden dolayı trafikten çekilen yüzlerce araç ve motosiklet yediemin otoparkında sahipleri tarafından alınamadığı için çürümeye yüz tutuyor. Havadan çekilen görüntüsü ile Hollywood filmlerini anımsatan yaklaşık 60 milyon lira değerinde 400 araç arasındaki lüks otomobillerin de bulunması dikkat çekiyor.
IHA
Superman'in yönetmeni Richard Donner hayatını kaybetti
Hayat
Superman'in yönetmeni Richard Donner hayatını kaybetti
Superman ve Define Avcıları (The Goonies) gibi filmleriyle tanınan 91 yaşındaki yönetmen Richard Donner dün hayatını kaybetti.
AA
Oyunculuk oyun değildir
Hayat
Oyunculuk oyun değildir
Sinemada dil oluştururken ele alınması gereken en önemli başlıklardan biri oyunculuk. Doğumundan bugüne sinemanın kritik virajlarında oyunculuk da dönüşüm geçirdi. Hollywood’da ‘star sistemi’ varken, bağımsız sinemada amatör oyunculuk ciddi bir damar.
Yeni Şafak
Yeşilçam: Küçük Hollywood mu, son umut mu?
Yeşilçam: Küçük Hollywood mu, son umut mu?
Her ülkenin endüstriyel sinemasının merkezi ve tanımlandığı bir ismi vardır. Hollywood (ABD), Bollywood (Hindistan), Nollywood (Nijerya) gibi. Türk Sinemasını tanımlayan isimse Yeşilçam’dır. Sinema emekçilerinin sık sık gittiği mekanların bulunduğu sokağın ismi Yeşilçam olduğu için 1960’larla birlikte sinemamızı tanımlayan isim de bu olur. Yeşilçam’ın bugün var olup olmadığı, varsa nerede yaşadığı gibi sorular milenyum ile birlikte tartışılmaya başlandı elbet. Şahsi kanaatim, Yeşilçam’ın telev...
Oscar da değişiyor
Hayat
Oscar da değişiyor
Oscar’da ‘En İyi Film’ dahil 3 ödül alan ‘Nomadland’ ve 4 Oscar toplayan ‘Mank’ geceye damga vurdu. Asya kökenli Chloe Zhao, 93 yıllık Oscar tarihinde ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ikinci kadın oldu. Hollywood ile özdeşleşen Oscar’da Asya ve Afrika kökenliler ile ‘Nomadland’ gibi düşük bütçeli filmlerin etkisi dikkat çekti. Mank’ın yapımcısı Netflix de 7 ödül aldı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.